Василівка була містом для зупинки на каву шляхом до моря, а після початку повномасштабного вторгнення стала точкою спротиву та стримання російських військ на шляху до захоплення Запоріжжя.

28 лютого війська почали підступати до міста, навколо точилися бої, але навалу було неможливо зупинити. Через місто, вже названою “Дорогою життя”, українці намагалися покинути тимчасово окуповану територію Запорізької області. Проте, з серпня на блокпостах окупантів, намагаючись виїхати, очікували понад тисячу автомобілів.

Зараз адміністрація міста знаходиться в Запоріжжі. SODA розпитала голову Василівської територіальної громади Сергія Калімана про плани на відновлення громади та підготовку до деокупації

Влада Василівки разом із головою змушені були покинути місто 25 квітня 2022 року.

“Після того, як я виїхав з окупації і слідом за мною виїхали підлеглі, апарат міської ради, Агенція розвитку, першою задачею для нас було налагодження роботи гуманітарного штабу”.

Голова громади зазначає, що не дивлячись на тимчасове перебування у Запоріжжі, він знає, що Україну у Василівці чекають.

“Більшість людей нас чекає. І при тому не половина, не 50%, а відсотків 80-90%”.

Тому невдовзі почали готувати план повернення, деталі якого не можна розголошувати.

“У нас є плани повернення, так сказати, перші кроки після деокупації. У нас там розписано покроково, що буде кожен робити, за що відповідати”.

Стан громади зараз

Зараз Василівка не перебуває під постійними обстрілами, проте неодноразово окупанти обстрілювали місто, щоб звинуватити у цьому українську сторону. Найбільше пошкоджень місто зазнало під час спротиву у 2022 році.

“Станом на сьогоднішній день, 1404 об’єкти зруйновані, із них – 800 приватних домоволодінь. Майже 900 із них обробила Дія, інші зараз у процесі розробки. Зруйновано дві школи”.

Російські війська також обстрілювали інфраструктуру міста.

“23 об’єкти бюджетної сфери міської ради пошкоджено або зруйновано – школи, дитячі садочки, лікарня. На початку війни було зруйновано повністю приміщення, де в нас була реанімація і хірургія. В пологовий будинок теж був “прильот”, зруйноване нове пологове відділення”. 

Відбудова

“Наша Василівська громада – це унікальна громада, тому що вона стала форпостом перед містом Запоріжжя. Село Кам’янське, на сьогоднішній день, зруйновано на 99%. Але воно закрило собою далі прохід російських військ. І ви знаєте, маючи таку історію, я впевнений, що наша громада увійде в історію війни нашої держави”.

Ми поцікавилися чи уявляє голова міста, якою буде Василівка після деокупації. 

“Загальна мрія – це відбудувати нашу маленьку і гарну територію. Географічно наша громада знаходиться в дуже гарному та цікавому місці. Тому що всі дороги, які йдуть на море, наприклад, на Бердянськ, на Кирилівку, на Крим, на Генічеськ, на Херсон, вона проходить через Василівку”.

Сергій Каліман впевнений, що у відбудові потрібно орієнтуватися на потреби молоді, бо це ті, за увагу яких треба боротись. 

“Якщо ми попрацюємо над тим, що хочуть діти, то я впевнений, що кожна дитина захоче повернутися. Вони скажуть, гарно в Харкові, гарно в Києві, але у Василівці є те, про що я мріяла”.

Ще до великої війни громада почала розробляти проєкти, які націлені на розвиток міста. 

“Що стосується відбудови, наша громада в перший рік своєї роботи, я вважаю, зробила дуже плідну роботу, створивши Агенцію розвитку”.

Агенція до повномасштабного вторгнення залучала інвестиції та фінансування проєктів для будівництва та розвитку. Наразі саме вона займається комунікацією та залученням допомоги від міжнародних фондів та планами відновлення громади. 

“У нас є вже багато написаних і поданих проєктів, такі як USAID, GIZ.Але у них є одна умова – вони готові вкладати в нас гроші після того, як наші території будуть деокуповані”.

Однак про історію та сьогоденне життя містян міськрада не забуває, тому ініціювала написання декількох книг із історіями людей про війну.

“Таких 10-15 статей ми хочемо перекласти, зробити одну книжку, щоб вона була на англійській мові і презентувати для тих територій і тих країн, де ми будемо їздити. Я буду, чи мої колеги, ми будемо дарувати цю книжку. І я впевнений, що прочитавши цю книжку, будь-яке місто-побратим, наше українське, закордонне, вони захочуть стати частиною нас. Можливо не у війні, але у відбудові”.

Про повернення людей 

“Наша задача влади – зробити комфортні умови, якомога швидше. Пришвидшити розмінування, дати можливість, наприклад, тим же ж фермерським господарствам працювати. У нас громада, в першу чергу, аграрна, тому треба якнайшвидше провести розмінування, щоб вони могли заходити на свої території”.

Щодо повернення бізнесу, очільник громади розповідає про індивідуальний підхід до кожного підприємця. Переважна кількість бізнесу – аграрний, тому найскладнішим завданням для повернення стане розмінування територій. Проте, він впевнений, щоб підтримувати бізнес, має включатися не тільки міська влада, але й центральна, щоб отримати підтримку у відновленні роботи. 

“На сьогоднішній день не важливо отримати податок. Важливо, щоб запрацював бізнес. Бізнес, працюючи, потім буде платити податки”.

До розмови долучилася також Анастасія Кузнєцова, жителька села Кам’янське, наразі працює в Агенції розвитку Василівської громади та є членкинею діючої молодіжної ради. Зараз вона працює з проєктами, які об’єднують молодь та дають їм можливості для розвитку. Разом із однодумцями вони хочуть відкрити громадську організацію, яка буде стратегічно, з партнерами, займатися розвитком молодіжної політики.  

“Я хочу бути тут на випадок, якщо нам скажуть, що сьогодні деокупована Василівська громада і туди треба їхати, то я вже буду з чемоданами чекати десь там”.

Анастасія також поділилася проєктами, які зараз реалізуються, щоб активувати молодь. 

“Наша молодіжна рада зараз працює з БУР (Будуємо Україну Разом) – ремонтуємо, облаштовуємо приміщення для малечі. Плюс у нас UPSHIFT діти (при. авт. – UPSHIFT – інноваційна програма для підлітків та молоді, що допомагає перетворити ідеї на дієві проєкти). Я в програмі була задіяна як ментор з Запорізької області, а наші діти-підлітки створили команду, і зараз вони працюють над облаштуванням приміщення для молоді і проведення різних соціальних заходів для адаптації, соціалізації підлітків”.

У Запоріжжі зараз знаходиться близько 6 тисяч василівців, їм міськрада намагається допомогти та “кружити”, як зазначає голова громади. 

Свято останнього дзвоника 2024 року. Фото з Facebook сторінки Василівської територіальної громади

“В принципі, треба було надати їм те, що їм потрібно, в першу чергу. Але ми чітко розуміли, що життя продовжується і всі ми не втрачаємо надії повернутися додому”.

Також Василівська міськрада минулого року організувала для своїх школярів останні дзвоники та випускні вечори.


Ця публікація здійснена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.  Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО “СОДА” і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.