Умови та безпека: четвертий тиждень навчання в школі-укритті 103
Минув четвертий тиждень як гімназія 103 розпочала освітній процес після облаштування укриття. Детальніше про умови навчання та вимоги безбар’єрності розповідає SODA
– Тут було більше тисячі мешканців, які приходили в наші укриття. Окрім місцевих, ми зустрічали людей з окупованих територій. Спочатку укриття було в іншому вигляді. Потім ми почали облаштовувати домашній затишок. Дякуючи волонтерам, нам замінили двері, бочки завезли, піддони. Своїми силами пофарбували стіну, намалювали дерево, – ділиться спогадами про перші місяці повномасштабної війни директорка школи Ірина Сергіївна Суліма.
Зараз дерева вже немає, бо зробили капітальний ремонт завдяки підтримці Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та співфінансуванню з міського бюджету. Встановлені сучасні системи вентиляції та опалення, замінено електромережу. Ми переглядаємо фотографії укриття до ремонту. Не віриться, що говоримо про одне і те саме приміщення.
Навчання під землею
24 березня 2025 року школа розпочала освітній процес у змішаному режимі. З кожним днем відсоток відвідуваності збільшується.
– Взагалі онлайн-уроки не замінять живого уроку, живого спілкування. Коли діти перший раз прийшли до школи, їх зустрічали класні керівники, дивишся, аж сльози на очах. Вже скучили за такими моментами.
В укритті облаштовано 10 навчальних локацій. Замість стін високі книжкові полиці.
– Гімназія працює в одну зміну, уроки не скорочені. Щодня можуть навчатися не всі класи, не всі паралелі, – розповідає Ірина Сергіївна, коли ми йдемо коридором.
Аби в наступному навчальному році могли навчатися одночасно 32 класи в укритті, облаштують ще одну велику кімнату. На цей раз в класах будуть стіни, а не шафи.
Вимоги безбар’єрності
Для людей на кріслі колісному передбачений окремий вхід з підіймачем, а також вбиральня з поручнями.
Укриття гімназії має різну висоту, одна частина трохи глибша і через це має вищу стелю. Інша частина укриття має меншу глибину, десь на метр. Щоб ходити між цими аудиторіями треба підійматися сходами. Серед учнів глибшу аудиторію називають першим поверхом, а вищу – другим.
Через ці сходи учень на кріслі колісному не може пересуватися по всьому укритті, а зможе знаходитися тільки в частині, де облаштований вхід з підіймачем.
Інтер’єр школи-укриття
Понад стінами яскравого кольору дивани: жовті, червоні, салатові. Книжкові полички наповнені книгами. Особливу атмосферу створюють живі квіти. Тут їх багато. Фікуси у чоловічий зріст, розлогий антуріум – зелень рослин заспокоює та створює домашній затишок.
Білий колір стін розбавляють різнокольорові елементи та цитати відомих українців.
Аби не заважати, тишком проходимо повз занять з малювання. Пенали переповнені олівцями, на дошці натюрморти квітів.
З першого квітня в школі відкрився цифровий освітній центр від ЮНІСЕФ.
– Сьогодні вже будуть активності для дітей. Спочатку майстер-клас з ліплення пластиліном, потім перегляд фільму.
Озеленене та сучасне подвір’я гімназії
Ми виходимо на вулицю, де віє неприємний вітер, що куйовдить волосся. Поруч зі школою спортивний майданчик та алеї. Дерева щойно почали сором’язливо зеленіти.
Серед рівно висаджених кущів, наче у захисті, мирно росте нащадок запорізького дуба.
Відійшовши трохи далі, перед нами розкривається в усій красі мурал: тато тримає в обіймах доньку. Стінопис з’явився на школі у 2019 році в рамках проєкту «City Face».
Тоді це зображення, мабуть, асоціювалося зі святом першого вересня або як тато забирає доньку після уроків. Тепер, після 2022-го, коли в цю школу, шукаючи прихистку, з’їжджалися-сходилися тисячі людей, мурал пробуджує шквал інших емоцій. Коли треба було хапати дітей, речі і швидко виїжджати.
Велетенська чотириповерхова школа на 1400 учнів ховала під собою вимушених переселенців, до чиїх населених пунктів зайшла російська армія.
Сумні думки зникають як тільки з дверей вибігають діти. Їх безтурботні розмови та дзвінкі голоси заспокоюють краще ліків. Ось вже чотири тижні як школа знов ожила, знов загуділа-загомоніла. Це дає відчуття, що важкі часи не тривають вічно.