Оріхів – місто, в якому до повномасштабного воєнного вторгнення Росії в Україну мешкало понад 13 тисяч населення, зараз налічується приблизно 800 жителів. По всій громаді із 19 тисяч залишилося 1270 людей. 

Місто і громада щодня знаходяться під постійними обстрілами. Однак, навіть в такій ситуації, продовжують працювати комунальники, людям видаються будівельні матеріали, гуманітарна та інша допомога. А також громада готується до деокупації і складає план відновлення територій.

Що входить у ці плани, дізнавалися у голови Оріхівської міської військової адміністрації Миколи Вініченко 

Домовитися про зустріч з Миколою Вініченко виявилося важко, бо голова військової адміністрації постійно знаходиться на робочому місці – в Оріхові. Однак у нас все таки вийшло поговорити в Запоріжжі.

Починаємо з питань про стан громади на сьогодні. Голова каже, що людей в Оріхові та громаді залишилося мало, а інфраструктура, приватні будівлі та багатоповерхівки вже на 90% розбиті. 

На даний час на території громади залишилось 1270 людей населення. В самому місті приблизно 800 чоловік живе. До війни у нас було по громаді 19 200, по місту було 13 500. Третій рік війни, на 90% розбита інфраструктура, приватні будівлі, 56 багатоповерхівок, немає не одної вцілілої”.  

Однак, попри це, в місті працюють комунальні підприємства.

“Одне підприємство надає водозабезпечення людям. Працюють постійно дві скважини, дві – в резерві, развозиться людям вода на машинах. Працює у нас жилсервіс, це який прибирає сміття, вивозить з міста”.

Працюють комунальники по всьому місту, не тільки в центрі. Голова адміністрації розповідає, що якщо щось “прилетіло” і людям заблокувало проїзд, то на місце виїжджають працівники КП “Благоустрій” та прибирають завали. 

Місто, на жаль, обстрілюється щодня, тому люди вимушені жити фактично у підвалах. Влада, за допомогою волонтерів та різних благодійних організацій, намагається підтримувати залишившися оріхівців. 

“В тому році надавали вугільні брикети, вугілля, брикети з деревини. Стараємося людей підтримувати, надаємо гуманітарку від різних фондів, які нам допомагають. Мінімум два рази, а то і три рази на місяць люди отримують продуктові набори, раз на місяць отримують гігієну. Ми там у них (у фондів та організацій – прим.авт) просимо ліхтарики на сонячних батареях, сонячні панелі, теплі ковдри. В принципі, так місто живе”.

Пункт незламності та лікарня

В місті працює пункт незламності, який громада зробили самостійно. З наповненням пункту допомогли різні фонди. 

Тут є не тільки, де зігрітися та випити чаю, чи зарядити свій мобільний телефон, але і облаштований кабінет лікаря. 

“Облаштували кабінет для того, щоб лікарка мала змогу прокапати людину, надати першу необхідну допомогу. Залучаємо різні фонди, звертаємося, вони надають нам ліки безкоштовно. Ліки роздаємо людям. Кожного дня ведеться прийом. Людина може прийти, зробити аналізи, навіть кров на цукор, виміряти тиск, проконсультуватися. Якщо лікарка бачить, що там якийсь тяжкий випадок, то направляє в нашу лікарню в Запоріжжі”. 

Яна Коломоєць, лікарка КНП “Оріхівська БЛІЛ”. Суспільне Запоріжжя

Для людей, яких направляють в лікарню, залучили фонд, що безкоштовного раз на тиждень приїжджає і везе в лікарню, а після лікування повертає назад.

Щодо лікарні, то мова йде саме про лікарню міста Оріхова, яку зі штатом вивезли до Запоріжжя. 

“Працюють у нас, практично, всі лікарі. Тільки з двох направлень немає спеціалістів. До нас приходять не тільки люди з нашої громади, а і з Запоріжжя, і з інших громад”.

Допомога вимушеним переселенцям

В Запоріжжя з громади виїхало більше 8 тисяч людей. Щоб їм допомогти, військова адміністрація домовляється з фондами та різними організаціями. Видають гуманітарну допомогу у вигляді продуктових наборів. 

Також в обласному центрі працює ЦНАП, в який люди можуть прийти з різними питаннями.

“У нас ЦНАП тут працює, реєструємо пошкоджене майно. Коли нас винесуть з переліку активних бойових дій, то буде фінансове відшкодування майна. Ми зараз їх реєструємо. На даний час вже більше 5 тисяч повідомлень”. 

Також голова військової адміністрації та його заступник проводять телефонні гарячі лінії. 

“Люди звертаються зі своїм проблемами. От одній жінці потрібно було поміняти суглоб. Сказали, що операція 100 тисяч гривень. Ми домовилися і зробили безкоштовно через благодійну організацію. Двох людей відправили в Австрію на лікування. Чим можемо, тим допомагаємо”.

Хто допомагає громаді

Громаді допомагають міжнародні фонди та організації, а також державні органи, такі як ДСНС та поліція. 

“Нам фінансово допомагає міжнародна гуманітарна організація CARE. Також вони надавали паливні брикети. Допомагає Червоний хрест, вони до нас приїжджають, допомагають нашій лікарні, пункту”.

Також громаді передавав техніку (генератори та автомобілі) U-LEAD та Chemonics. Допомагає і обласна військова адміністрація, яка надала водовозку, щоб возити по місту воду. Також залучені і “100% життя”. Завдяки їм у місто Оріхів кожного дня привозять хліб. 

“ДСНС працює на території громади, відділення поліції є. ДСНС розвозить технічну воду, кому потрібно. Ну і поліція виконує свої функції. Рятувальники виїжджають на пожежі, на завали”.

Фото: Олена Максименко, Новинарня

Плани на відновлення

Плани Оріхівська громада будує, але зараз живе у стані – невідомо, що буде завтра. 

“За відновлення, скажемо, говорити ще рано. Плани то є, але ще рано, тому що ми не знаємо, що буде завтра. Бо плануємо одне, а може прийдеться робити друге зовсім”. 

Однак пріоритети вже є – це повернення людей і бізнесу, та відбудова. 

“Щоб аграрії назад повернулися, щоб людям була якась робота, за що жити. Будемо звертатися до міжнародних фондів, до гуманітарного розмінування, вже перемовини попередньо вели. Бо, в першу чергу, треба розмінувати територію, щоб могли аграрії зайти і щось почати робити”. 

Микола розповідає, що з Оріхова і громади релакувався майже весь бізнес. Залишилося декілька магазинів і підприємців, які продають на ринку продукти харчування. 

Щодо відбудови, то зараз в місті школи і садочки розбиті всі, але у майбутньому влада громади хоче зробити одну велику школу і один великий садочок на всіх. Такі ж плани і щодо лікарні. 

“Лікарня розбита, відсотків на 80%. Але в нас є пятиповерхова будівля, яка недобудована з 98-го року. Хочемо провести експертизу і зробити одну велику лікарню”.

План відновлення складають самостійно. Поки немає приблизного бачення майбутнього, то план залишається в чорновому варіанті. 

“Коли хоч якась буде у нас конкретна картинка, тоді ми можемо зустрітися з бізнесом, зустрітися з нашими мешканцями, обсудити це, може які доповнення від них будуть”.

Щодо людей, то повертатися готові 80% тільки б перестали стріляти по місту, каже голова адміністрації. 

З окупованими територіями звʼязок вдається підтримувати тільки особисто. 

“Зв’язок є, але дуже-дуже поганий, і це дуже рідко буває, коли люди десь можуть виїхати і подзвонити по інтернет-зв’язку. Підтримувати людей на рівні громади можливості немає. Це так особисто, кожен від себе може скинути на карточку, людині допомогти”.

Безпекова складова теж в планах є.

“Всі заклади, освіти, культури, охорони здоров’я, будувати з хорошими бомбосховищами. Тому що, коли прилітає той же самий КАБ, то у Оріхові немає ні одного бомбосховища, яке б витримало”. 

Громада майбутнього

Хоч план ще в чорновому варіанті, але громаду майбутнього голова бачить не тільки аграрною. 

“Ну, хотілось би, звичайно, щоб не тільки це був аграрний край. Залучити інвесторів, щоб може і туризм, і ековідпочинок організувати”.

В громаді тече річка Конка. Очільник адміністрації каже, що якби її почистити, зробити гарну набережну, то можна було розробити і туристичні тури, відпочинок для людей.  


Ця публікація здійснена за підтримки Фонду “Партнерство задля стійкості України”, який фінансується урядами Великої Британії, Канади, Нідерландів, Сполучених Штатів Америки, Фінляндії, Швейцарії та Швеції.  Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО “СОДА” і не обов’язково відображає позицію Фонду та/або його фінансових партнерів.