Фото 061

Запорізький регіональний протипухлинний центр вже декілька місяців бореться проти приєднання до Запорізької обласної клінічної лікарні. Вони подали до суду, а нещодавно їхня петиція на сайті президента набрала потрібну кількість голосів.

З чого почався конфлікт та що відбувається зараз, розповідаємо в матеріалі 

Днями на сайті Електронні петиції до Президента України набрала 25 тисяч голосів петиція від Запорізького регіонального протипухлинного центру. Центр звертається з проханням скасувати розпорядження голови Запорізької ОДА Івана Федорова щодо приєднання медичного закладу до Запорізької обласної клінічної лікарні.

В петиції працівники центру зазначають, що онкологічні захворювання потребують комплексного та спеціалізованого підходу до лікування, який може забезпечити виключно профільний онкологічний заклад. Тому приєднання може нести негативні наслідки. 

Наприклад, зменшення спеціалізації та експертизи, ускладнення доступу до лікування – через перевантаженість медичних закладів або обмежену доступність обладнання, ризик зміни фокусу та пріоритетів у медичній діяльності, що може негативно вплинути на рівень онкологічної допомоги.

Петиція вже набрала голоси і тепер її має розглянути президент Володимир Зеленський. 

Що сталося

Декілька місяців тому Координаційна рада з питань охорони здоровʼя при ЗОВА ухвалила рішення про об’єднання обласної лікарні з протипухлинним центром та центром серцево-судинних захворювань. Ця новина сколихнула Запоріжжя і обурила працівників протипухлинного центру. 

Першою людиною, що виклала допис на цю тему у соціальних мережах, стала працівниця протипухлинного центру, хірург-онколог-маммолог Анна Коваленко. Вона розповіла, що з колективом на цю тему особливо ніхто не спілкувався. 

Шостого числа (травня – прим. авт) викликали нашого директора, ознайомили його з цим розпорядженням. Сьомого вже у нас була ліквідаційна комісія. З колективом ніхто не спілкувався.

Директор центру, Михайло Єсаянц, дізнався про майбутнє об’єднання в кінці квітня від заступниці голови ЗОВА Наталі Будяк та директора Департаменту охорони здоров’я Вікторії Клименко.  

Мені на словах сказали, що планують приєднувати. В процесі розмови ми не почули ніякої чіткої відповіді, окрім того, що це буде дуже гарно. Наприкінці цього всього, всієї цієї розмови, Вікторія Іванівна, чомусь занервувала, і сказала, що так, ми будемо об’єднувати вас для того, щоб за ваші кошти зміцнити обласну лікарню, а ще забезпечити пульмонологічний диспансер, бо в них взагалі коштів немає, – розповідає директор центру.

Михайло Єсаянц

На наступний день після повідомлення працівники центру подали позов до Адміністративного окружного суду, але суд не задовольнив його забезпечення, тому колектив відразу подав апеляцію. 

Станом на 20 червня Третій апеляційний суд задовольнив апеляційну скаргу центру від 28 травня та повернув справу на розгляд суду першої інстанції – Запорізького окружного адміністративного суду.

Ліквідаційна комісія та звільнення

Ліквідаційну комісію утворили швидко, 8 травня центр вже отримав повідомлення про утворення комісії з ліквідації підприємства на чолі із заступником директора Запорізької обласної лікарні з фармацевтичного та технологічного забезпечення Дмитром Сиволапом.

Наталія Будяк, заступниця голови ЗОВА з питань медицини, соціального захисту та підтримки ветеранів, коментуючи ситуацію, запевняла, що персонал центрів буде збережений. 

– Медичний персонал буде повністю збережений. Адмінперсоналу буде запропоновано схожі аналогічні місця роботи. Тобто, він міг бути завідуючим відділення, а буде завідуючим там центру якогось. Тобто, це буде така переформатовка. Ми не можемо сказати точно, як буде називатися посада, бо ми пропонуємо колективу сідати разом з нами і працювати над цим.

Наталія Будяк

Однак вже зараз з центру звільнили шістьох людей:

  • медичний директор Олег Левенко;
  • гінеколог-онколог Анна Єсаянц;
  • старша медична сестра клініко-діагностичного відділення Світлана Семенова;
  • помічниця директора Олена Максименко;
  • юристка Ольга Ткаченко;
  • медична реєстраторка Оксана Шаповал.

Всі вони отримали догани, а через деякий час – накази про звільнення. 

Що кажуть інші сторони конфлікту

Ми намагалися також поспілкуватися з директором Центру серцево-судинних захворювань Іваном Курпаяніді, однак він не вийшов на контакт. 

Коментуючи конфлікт, Наталія Будяк розповідає, що вона декілька разів спілкувалася і з Михайлом Єсаянцем, і з Іваном Курпаяніді. Перший, як каже заступниця, не зміг навести аргументи, чому не можна обʼднувати. 

Ми з ним (з Михайлом Єсаянцем – прим. авт) зустрічалися разів пять. Я його просила надати аргументи, чому не можна. Я бачу якусь емоційну реакцію, я розумію емоційну реакцію, будь-які зміни  викликають тривожність, занепокоєність, але аргументованих відповідей я не отримала від нього.

Іван Курпаяніді

Другий, разом із співробітниками центру, пішов на конструктивний діалог. 

– Я особисто приїжджала в колектив і кардіо, і онкоцентру, і говорила з ними. Говорила про те, що я готова бути їхніми адвокатами і адвокатувати їх запит на те, що потрібно зберегти, кого потрібно зберегти, який формат зробити. Вони наразі, ну кардіоцентр, зайшов в конструктивний діалог, онкоцентр зайшов в етап неприйняття. 

Ще однією стороною є обласна лікарня. Ми звернулися за коментарем і туди. Нам відповіли, що “поєднання інтелектуального та ресурсного потенціалу суттєво покращить обсяг та рівень допомоги”.

Також додали, що всі лікарі онкоцентру зможуть за бажанням отримати посаду у відділенні обласної лікарні:

– Ключове – за їх бажанням. Будь-яких інших перешкод не існує. 

Навіщо все це

Наталія Будяк каже, що це об’єднання робиться заради пацієнтів, що нам у спадок дісталася застарівша система, де на кожне захворювання був свій заклад. Таке ж обʼєднання може полегшити шлях пацієнту. Він зможе всі захворювання лікувати в одному закладі або, хоча б, в одній мережі закладів, що полегшить різні бюрократичні питання з документами, аналізами та іншим.

– Наша реорганізація в Запорізькій області стосується не приєднання онко до обласної лікарні, а вона стосується створення єдиної медичної мережі. Так само будуть реорганізації в міських закладах охорони здоров’я, будуть реорганізації в обласних закладах охорони здоров’я. Тобто медична система має повернутися обличчям до пацієнта, не до адміністраторів клініки, не до головного лікаря, а саме до пацієнта, і пацієнт має це відчути.

Що кажуть пацієнти

Пацієнти протипухлинного центру підтримують лікарів. Юлія, пацієнтка Анни Єсаянц, у коментарі для Суспільного.Запоріжжя поділилася, що сподівається на поновлення лікарки:

– До останнього вірю, що її поновлять. Це ж не професія продавця в магазині, а це — професія лікаря-онколога, від якого залежить твоє життя.

Що зараз

Наразі ліквідаційна комісія досі працює. Запорізький регіональний протипухлинний центр, як видно по їхнім соціальним мережам, відступати не збирається. 

Справу 20 червня повернули на розгляд суду першої інстанції – Запорізького окружного адміністративного суду. Петиція набрала голоси і тепер її має розглянути президент Володимир Зеленський. 

SODA продовжить спостерігати за ситуацією та інформуватиме своїх читачів про перебіг цієї справи. 

Авторка тексту – Софія КРАСНОКУТСЬКА

Завантажити ще...