В рамках виконання угоди про асоціацію з ЄС, Україна зобовʼязалася реформувати сферу управління відходами. Справа почала потихеньку рухатись і дорухалася до регіонів та громад. Тепер їм треба створити свої плани поводження з відходами.

Якщо над регіональним планом працюють, то на місцевому рівні, у Запоріжжі, ні. Але так було донедавна…

Завдяки активним діям ГО “Запоріжжя без сміття” або Zero Waste ZP, в Запоріжжі таки почали роботу над місцевим планом поводження з відходами.

Як громадськість досягла цього, які інструменти використовувала, та в цілому про їхній кейс – дізнайтеся з нашого матеріалу

Ще до повномасштабної війни, в рамках виконання угоди про асоціацію з ЄС, Україна зобовʼязалася реформувати сферу управління відходами. 

У 2017 році в Україні схвалили Національну стратегію управління відходами до 2030 року

У 2023 році затвердили Порядок розроблення регіональних планів.

В регіональних планах має міститися комплекс завдань і заходів, сформованих на підставі оцінки поточного стану сфери, та спрямованих на забезпечення сталого управління відходами. Також вони є основою для планів територіальних громад, тобто місцевих. 

Навіщо все це

Система управління відходами в Україні вже давно застаріла і її треба реформувати. 

Щоб рухатися в ногу з часом і відповідати Європейському зеленому курсу, нам треба не тільки новий Закон “Про управління з відходами”, який був прийнятий рік тому, але і нові плани на місцях. 

Ці плани повинні включати заходи, які допоможуть знизити негативний вплив відходів, не тільки побутових, на здоров’я людей та навколишнє природне середовище.

Так що ж з планами

В кінці 2021 року в Запорізькій області презентували фінальну версію регіонального плану, але не погодили з Міндовкіллям, оскільки не було Порядку погодження, розроблення та затвердження регіональних планів управління відходами. 

У 2023 році цей порядок міністерство затвердило, однак через зміни в законодавстві, повномасштабну війну і окупацію частини області, план потребує коригування.

Щодо місцевого плану Запоріжжя, то розробка ще не починалася. Не починалася донедавна… 

Активна громада

Зрозумівши, що місцевий план не є пріоритетом у влади Запоріжжя, активісти ГО Zero Waste ZP або “Запоріжжя без сміття” почали діяти. 

У нас виникла ідея створити дорожню карту, – розповідає Іван Калоша, член ГО, – Ми подалися на грант, залучили експертку, провели дослідження і створили дорожню карту”.

Іван Калоша

Карта містить рекомендації для громадян, для бізнесу і для влади.

Презентували карту влітку 2023 року. На заході були присутні і представники Департаменту муніципального управління, і ЗАТКП “Комунсантрансекологія”, які відповідають за сферу відходів у місті. 

Однак далі розмови справа не пішла, тому активісти вирішили створити петицію “Побудувати сучасну систему управління відходами”.

Петиція набирала голоси поступово, але повільно, доки не підключилися до її розповсюдження інші небайдужі мешканці міста. 

Це нам показало, що мешканцям це важливо, бо стільки людей підписало петицію попри повномасштабну війну. Приємно було бачити, що люди репостили петицію собі на сторінки в соціальних мережах. Що ініціатива відходила вже не тільки від нас”, – каже Іван. 

У підсумку, петиція набрала необхідну кількість голосів, її розглянули на сесії та підтримали.

Тепер ЗАТКП “Комунсантрансекологія” має розробити місцевий план поводження з відходами з урахуванням рекомендацій, зазначених у “Дорожній карті поводження з відходами м. Запоріжжя”, яку розробила ГО Zero Waste ZP або “Запоріжжя без сміття”. 

 

Завантажити ще...