У Запоріжжі закликають владу переглянути Програму поетапного зниження викидів

Запорізькі активісти звернулися до депутатів міської ради із проханням не підтримувати проєкт програми поетапного зниження викидів та відправити його на доопрацювання
Нагадаємо, що у 2023 році Запорізька міська рада замовила розробку програми поетапного зниження викидів в Інституту громадського здоров’я ім. Марзєєва. Після її створення пройшло чимало зустрічей робочих груп та громадських слухань, на яких містяни закликали переглянути програму. Зокрема, запоріжці зверталися до влади із закликами включити до програми заходи для мінімізації фенолу та формальдегіду в повітрі.
На засіданні робочої групи 21 березня заступник міського голови Андрій П’ятницький заявив, що робота з розробки програми знаходиться на завершальній стадії. Як зазначають на сайті ЗМР, у підсумку учасники групи дійшли згоди, що проєкт програми розроблено відповідно з затвердженими технічними вимогами, а документ є якісним та допрацьованим.
Громадська діячка та очільниця руху «Маю право дихати» Тетяна Ярмохіна вказала на недосконалість програми у її нинішньому вигляді. На своїй сторінці у Facebook вона звернулася до депутатів щодо неточностей програми. Зокрема й щодо наявності фенолу у повітрі:
— Фахівцям-науковцям невідомо походження постійного перевищення ГДК фенолу в повітрі, що фіксує Гідромет, але саме ці науковці у 2019 році, завдяки найкращим науковим методикам, допомогли Укрграфіту “уйті от фєнола”(цитата з РГ), при отриманні нового дозволу на викиди в Міндовкіллі. За словами пана Ігоря Чумаченко – це 2.4 тони на рік. То питання: є фенол чи нема у викидах Укрграфіту, тільки фактично, а не у паперових вихідних даних наданих Укрграфітом для розрахунків? У програмі не передбачено жодного автоматизованого контролю на джерелах викидів. Як дізнаємось про зниження викидів? Знову за довідками/звітами паперовими забруднювачів?
За словами запорізької активістки Валерії Морозової, у нинішньому вигляді програма несе більше загроз, ніж рішень проблеми якості повітря:
— Вона не гарантує результату: навіть самі розробники не можуть спрогнозувати, чи стане повітря чистішим. У ній немає заходів для зниження викидів найбільш отруйних речовин, хоча їх вміст щодня перевищує допустимі норми. Документ узаконює використання мартенівських печей, хоча вони мають бути закриті до 2027 року! Тобто ще багато років ми будемо дихати отруйним повітрям, бо це дозволяє програма. Немає контролю за виконанням екологічних зобов’язань підприємствами. Тобто заводи й надалі зможуть порушувати дозволи без жодних наслідків. Не враховані реальні дані щодо викидів, бо заводи просто не перевіряли перед розрахунками, — написала активістка на своїй сторінці у Facebook.
Пані Валерія зазначає, що наразі вдалося зібрати понад 800 доручень містян до депутатів щодо доопрацювання програми. Активісти й надалі планують домагатися зміну проєкті програми:
— Представники ГО «МАЮ ПРАВО ДИХАТИ» планують відвідувати постійні комісії, пояснювати депутатам, чому громадськість не задоволена програмою, закликати її не підтримувати, а також особисто вручати їм доручення виборців їхнього округу з аналогічними вимогами.