У Запоріжжі обговорили оновлення статуту міста: депутати не прийшли
9 червня у Незламному хабі «Титан» пройшов круглий стіл Громадської ради при виконавчому комітеті Запорізької міської ради. Головною темою обговорення стало оновлення Статуту громади Запоріжжя.
SODA відвідала захід та розказує, як триває розробка статуту та з якими складнощами стикаються представники громадськості під час цього процесу
Головними темами круглого столу стали поточна ситуація із залученням громадськості до розробки Статуту, роль партисипації у цьому процесі та можливість використання модельного статуту як альтернативної бази у створенні статуту для Запоріжжя. У Громадській раді хотіли обговорити ці питання із представниками влади та міських департаментів, однак ніхто не відгукнувся на запрошення:
– Це, мабуть, перший випадок, коли на захід, організований комітетом, не прийшли запрошені депутати. Ми запрошували депутатів Геннадія Васильчука як члена робочої групи, Олега Корольова як представника профільної комісії. Мені здається, що процес розробки статуту у нас зараз відбувається суто формально. Тобто, максимально виключена можливість громадської участі. Тому, можливо, це було очікувано, – каже Валерія Морозова, голова Громадської ради.
Проблемі залучення громадськості до розробки статуту приділили чи не найбільше часу обговорення. Основними перешкодами на думку членів ради є недостатнє представництво громадськості у робочій групі, надмірні повноваження голови (тобто, секретаря міськради) та відсутність чіткого механізму роботи. Джерелом же цих проблем є некоректно складене положення про робочу групу. Детальніше про це можете дізнатися в одному з наших матеріалів.
Окрім членів Громадської ради, у режимі онлайн виступив запрошений експерт – Роман Кисленко, головний аналітик ГО «Точка доступу» та експерт з розвитку інструментів локальної демократії. Пан Роман наголосив, що процес розробки статуту є не просто технічним та юридичним процесом, а також певним актом самовизначення громади. Він має відповідати європейським стандартам та максимально відображати інтереси громади. Однак в умовах воєнного стану це може бути складно:
– Статут – це стратегічний документ, який приймається на десятиріччя. Всі сподіваються на найшвидше закінчення війни. Однак, зараз відобразити все неможливо. Питання безпеки, оборони та захисту цивільного населення не стосуються повноважень органів місцевого самоврядування. Вони стосуються повноважень військових адміністрацій, органів виконавчої влади і сил оборони. Тому в статуті не можна передбачити якісь положення або норми, які б регламентували діяльність, наприклад, сил оборони, – каже пан Роман.
У підсумку обговорення члени Громадської ради домовилися продовжувати відстоювати право громадськості бути залученими до розробки статуту Запоріжжя.