Нова програма підтримки армії: не дронами єдиними

 

Протягом минулого року суспільство неодноразово підіймало тему недоречних державних витрат під час війни. Навіщо закуповувати бруківку, коли у передових частин існує гостра нестача дронів та іншого обладнання? Тенденція не оминула і Запоріжжя. Саме тут, влітку минулого року пройшла акція під гаслами «Дрони, а не бруківка!».

Громадськість було почуто, і міськрада вирішила створити програму «Повітряна армія Запоріжжя», яка передбачала закупівлю дронів для ЗСУ та Нацгвардії. Але чи це вся допомога, яку можна надати воїнам за бюджетні кошти? 

Влітку Запоріжжя сколихнулося від закликів містян – “Дрони, а не бруківка!”, акцій та інсталяції типу “Катапульта, що стріляє бруківкою”.

Вже осінню міськрада почула громадськість та створила програму “Повітряна армія Запоріжжя”. Нею передбачається закупівля безпілотників для ЗСУ та Нацгвардії України.

Однак чи це все, що можна зробити за бюджетні кошти?

Важливо розуміти, що за законом, місцева влада не може забезпечувати армію речами військового призначення, проте, може закривати побутові та технічні потреби.

Такі програми існували ще до повномасштабного вторгнення. Кошти йшли на ремонт воріт та покриття, закупівлю палива, будівельних матеріалів та навіть програмного забезпечення.

Наразі потреби армії більш предметні та більш “воєнізовані”, наприклад, дрони подвійного призначення. Однак, вони можуть трактуватися неоднозначно.

У грудні на громадських слуханнях підтримали питання створення нової Програми підтримки фронтових військових частин. Але при голосуванні депутати на сесії міськради рішення провалили.

Тому додатково Наталія Заболотна, мешканка Запоріжжя і голова ГО “Народний захист”, зареєструвала петицію про створення такої програми. Вона вже набрала необхідну кількість голосів.

Кошти з вже існуючої програми йдуть, в тому числі, на заходи з територіальної оборони, але містяни хочуть допомогти саме фронтовим частинам”, – зазначає Наталія Заболотна.

Наталя Заболотна

В діючій програмі підтримки війська відсутні механізми збору потреб, проведення закупівель або перерахування коштів частинам, і головне, контролю за використанням цих коштів. Це все має включати нова програма.

Також в ній повинно фіксуватися право закупівлі або виділення коштів на товари подвійного призначення міською радою.

Після підтримки петиції містянами, наступним кроком має стати її розгляд на сесії міськради.

Я отримала від Департаменту фінансів повідомлення, що це питання буде розглянуто на депутатській комісії і вже є проєкт рішення. Але дату, місце і час мені поки не повідомили” –  Наталія Заболотна.

Запорізька міська рада зазвичай призначає чергові сесії в останню середу місяця.

SODA слідкуватиме за розвитком подій та розглядом петиції щодо Програми підтримки фронтових військових частин.