Масштабна вирубка лісу поблизу Запоріжжя: збиток державі сягнув 8 мільйонів
За 20 кілометрів від Запоріжжя, на території лісу невідомі випиляли більше тисячі дерев. «Запорізьке лісове господарство» (тепер «Східний лісовий офіс»), яке мало би захищати ліс від незаконної вирубки, тепер має сплатити державі майже 8 мільйонів гривень
В березні минулого року під час огляду лісових угідь працівники «Запорізького лісового господарства» зафіксували більше тисячі спиляних дерев. В протоколах огляду зазначено, що всі дерева були сироростучі, тобто живі. Розмір спричиненої шкоди державі склав майже 8 мільйонів гривень.
Хто ж спиляв дерева так і не вдалося визначити. Однак суд виніс рішення, що Запорізьке лісництво сплатить компенсацію за ці дерева державі, бо саме вони відповідають за захист лісів від незаконної рубки.
Досудове розслідування
Як відомо із матеріалів справи, 6-7 березня 2023 року лісничий та майстер лісу проводили весняну планову ревізію в лісництві філії «Запорізьке лісове господарство» Державного підприємства «Ліси України».
Під час обходу виявили 1063 спиляних дерев на території Тернівської сільської ради (Петро-Михайлівська громада Запорізький район).
21 березня Запорізька обласна прокуратура розпочала кримінальне провадження щодо незаконної рубки дерев на території лісництва невстановленими особами, що спричинило тяжкі наслідки довкіллю.
В жовтні слідчий разом з представниками Державної екологічної інспекції Південного округу оглянули ділянки з випиляними деревами. Всього нарахували 1066 штук, на три більше, ніж нарахували лісники.
В ході розслідування так і не вдалося встановити, хто ж випиляв ці дерева. Тому Державна екологічна інспекція подала позов на виплату компенсації в розмірі 7,8 мільйонів гривень до філії «Запорізьке лісове господарство».
Прикриття війною
На свій захист філія спочатку послалася на форс-мажорні обставини через повномасштабне вторгнення. В якості аргументу додала лист Торгово-промислової Палати від 28.02.2022 року. Суд відмовив, оскільки конкретних доказів форс-мажорних обставин лісгосп не довів.
Тоді лісгосп послався на постанову Кабінету Міністрів №303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану». Пояснюючи тим, що їх позбавили можливості здійснювати діяльність в сфері охорони лісу.
Але і з цим суд не погодився, аргументуючи, що «Запорізьке лісове господарство» не позбавляли повноважень контролю з метою збереженням лісів від незаконної рубки.
Тим паче, лісові господарства мають статус правоохоронних органів. І навіть якщо перевірку треба проводити вночі, то і обмеження комендантської години не діє на її працівників. Бо вони мають відповідні перепустки.
15 квітня цього року Господарський суд Запорізької області постановив стягнути з Філії «Запорізьке лісове господарство» на користь держави, в особі Державної екологічної інспекції Південного округу, майже 8 мільйонів гривень.
Однак відповідач не погодився з рішенням і подав апеляцію.
Крім того, філія не має таких коштів. Причина тому – наказ ДСГП «Ліси України» про закриття філії «Запорізьке лісове господарство», через російську агресію, яка призвела до фінансового занепаду лісгоспу. Станом на 24 жовтня на рахунку підприємства лишалося всього 846 тисяч гривень.
Торік провели реформу лісової галузі і замість лісгоспів утворили девʼять регіональних філій. Запорізькі ліси тепер підпорядковуються новій філії «Східний лісовий офіс».
Ухвала суду
28 листопада 2024 року Господарський суд Запорізької області ухвалив рішення на користь держави. Тепер філія «Запорізьке лісове господарство» мусить сплатити за 5 місяців 7,8 мільйонів гривень Державній екологічній інспекції Південного округу. Кожен місяць по 1,56 мільйонів гривень.
Але так як Запорізький лісгосп закрили, всю господарську діяльності на себе перейняла філія «Східний лісовий офіс». Тому і виплати 7,8 мільйонів Держекоінспекції сплачуватиме офіс.