Громадськість закликає підписати скаргу з приводу включення до «Програми поетапного зниження викидів в атмосферне повітря» заходів для зниження концентрації фенолу та формальдегіду. Скарга адресована в.о. мера Регіні Харченко як голові робочої групи

З 2022 року Інститут громадського здоров’я ім. О.М. Марзєєва за замовленням Запорізької міської ради розробляє для нашого міста «Програму поетапного зниження викидів в атмосферне повітря». Програма ще мала б бути готова в кінці того року, однак розробка затягнулася. 

Нещодавно екоактивісти виявили, що в програмі не планується заходів щодо зниження викидів формальдегіду і фенолу. Також інститут не включив середньодобові перевищення гранично-допустимих концентрацій (ГДК), а взяли до уваги тільки середньорічні. 

Тетяна Ярмохіна, членкиня робочої групи з розроблення програми та уповноважена мітингу «Маю право дихати» пояснює: 

У нас є перевищення по середньодобових гранично-допустимих концентраціях. А інститут Марзєєва взяв по середньорічним. Не можна так порівнювати. По середньорічним – це, як середня температура по лікарні. В морзі – 31,2, в легеневому – 42, в середньому – 36,6.

В Запоріжжі немає офіційно затверджених автоматизованих постів моніторингу повітря. Такі пости вимірюють і передають дані цілодобово. Але у нас є 5 постів Запорізького обласного центру з гідрометеорології, які працюють в робочі дні і дані з яких знімають співробітники служби. І ці пости однаково видають перевищення по фенолу та формальдегіду.

Тетяна каже, що такі перевищення були на кінець травня і червня. 

– Іронія долів в тому, що в Запоріжжі відсутні автоматизовані системи моніторингу. У нас є пости Гідромету, у нас є мобільна лабораторія, яка зараз не виїжджає, тому що немає фінансування. Але навіть пости Гідромету видають ці перевищення. Перевищення в 2,2-2,7 ГДК. І прийняти природоохоронну програму, в якій не зазначити ці дві отруйні речовини, недопустимо.

У своїх висновках, чому фенол та формальдегід не внесли в програму, інститут пояснює, що перевищення по цих речовин можуть бути через атмосферні явища, водорості в Дніпрі, а також зміни клімату. 

– Промислове перевищення в більше ніж два рази дають водорості. Це знущання над запоріжцями. Тому допустити прийняття програми без тих речовин, які ключові, які смердючі, які в нас викидає Запорізький абразивний комбінат, Запоріжкокс та Укрграфіт, не можна. 

В скарзі екорух наголошує, що така подача інформації є недопустимою і вводить в оману громадськість. А також говорить, що це порушення ст. 11 Закону «Про охорону атмосферного повітря» та ст. 50 Конституції України. І вимагає припинити дії по можливому порушенню екологічних прав громадськості. 

Як можна доєднатися

Готовий документ зі скаргою можна підписати особисто та відправити її на електронну пошту. Завантажити скаргу можна за посиланням, яке ви знайдете тут

Цей документ треба скопіювати, заповнити:

  • Електронну адресу;
  • Дату;
  • ПІБ;
  • Адресу (домашню);
  • Номер телефону.

І відправити листа на електронну адресу – [email protected].

Або можна скористатися чат-ботом, про який ми розповідали тут, за алгоритмом. 

Посилання на Телеграм-бот ви знайдете тут.

Розпочніть роботу з ботом. Далі він попросить обрати тему скарги – Екологія. Після обираєте шаблон – Фенол та формальдегід. Потім заповнюєте свої особисті дані, які попросить бот. Він запише ці дані в скаргу:

  • ПІБ;
  • Адреса (домашня);
  • Адреса (електронна);
  • Номер телефону.

УВАГА: Бот запам’ятає інформацію і всі наступні звернення підписуватиме так само. Тож будьте уважні при введенні даних.

Довідка

Два роки тому Запорізька міська рада замовила у Інституту громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва «Програму поетапного зниження викидів в атмосферне повітря». Ця програма розробляється згідно ст.11 Закону «Про охорону атмосферно повітря».

В ній вказано, що обласні адміністрації (у нашому випадку це Запорізька обласна державна адміністрація) можуть направити подання до органів місцевого самоврядування (у нашому випадку це Запорізька міська рада) у разі перевищення державних медико-санітарних та нормативів екологічної безпеки, щоб ті, відповідно, створили програму для оздоровлення атмосферного повітря. 

В 2022 році Запорізька обласна адміністрація таке подання зробила з переліком забруднюючих речовин, зокрема фенолу та формальдегіду. Запорізька міська рада замовила програму у Інституту громадського здоров’я ім. О. М. Марзєєва, яка зараз досі і розробляється. 

За розробкою програми слідкує робоча група, до якої входять не тільки представники міської ради та підприємств, але і громадськість. Головою групи є в.о.мера Регіна Харченко.