Громадські слухання бюджету:  Що це таке, чому це важливо, завдяки кому це стало можливо

 

Сьогодні ми поговоримо про те, якими інструментами ви можете керуватися, щоб так чи інакше впливати на все, що відбувається з вашим містом. Демократія – це не лише про права і свободи, але й про можливості. Можливості впливати, змінювати та покращувати.

Один із важелів впливу на місцеву владу є громадські слухання. Як це працює – розберемо на прикладі ініціативного обʼєднання “ВУС”, які настояли на слуханнях і виносять на них зміни у бюджет міста на 2024 рік на користь ЗСУ

Що таке “громадські слухання”

Громадські слухання – це колективні зустрічі громадян з представниками місцевої влади, на яких обговорюються та ухвалюються пропозиції щодо вирішення актуальних проблем міста.

Чому це важливо

Тому що громадські слухання – це важливий інструментів впливу громади на рішення міської ради. Згідно законодавству, пропозиції громади, висловлені на слуханнях, обовʼязково повинні бути розглянуті органами місцевого самоврядування.

Завдяки кому це стало можливо

Саме такі слухання збираються провести в Запоріжжі у вівторок, 19 грудня, о 18:00.

Ініціювали слухання активісти Ініціативного обʼєднання “ВУС”. Головне питання, яке вони хочуть винести на слухання – це внесення змін у бюджет міста на 2024 рік. А точніше, скорочення незахищених видатків на користь ЗСУ.

Активісти збираються проаналізувати додаток 3 до бюджету, бо самого проєкту бюджету ще немає. В додатку буде видно, скільки є спрогнозованих надходжень і які планові видатки. Саме ці планові видатки, які не є першочерговими і не є захищеними статтями, можна скоротити на користь ЗСУ.

Тернистий шлях до слухань

Активісти “ВУС” виходили на мітинги, збирали підписи мешканців Запоріжжя на вулицях.

Мітинги не дали результату, підписи ж в міськраді зареєстрували як звернення громадян, а не як ініціативу.

Різниця в тому, що на ініціативу мав відповісти в.о. міського голови Анатолій Куртєв. Натомість активістам відповів фінансовий департамент, який дозволив проводити, але з безпековими обмеженями.

Такі слухання не були б визнані, бо вони були б проведені з порушенням статуту.”, – розповідає Валерія Морозова, голова ГО “ГероЮ” та співзасновниця ІО “ВУС”.

Тому далі активісти зареєстрували петицію на сайті міськради і зібрали необхідну кількість підписів.

Однак на сесії, під час розгляду петиції, “депутати заперечували, що для таких слухань немає великих укриттів в Запоріжжі і що це дуже важка процедура”, розповідає Валерія. Тому активістам довелося наполягати на тому, що громадські слухання – це їхнє право.

Зіграв прецедент

Далі були робочі групи. На них обговорювалася можливість проведення слухань у змішаному форматі (онлайн і офлайн). Однак представники міськради заперечували, що у статуті такий формат не прописаний, а для слухань затвердили укриття місткістю у 300 осіб.

Згодом виявилося, що в переліку укриттів це сховище на 1000 осіб.

Ми показуємо документ, який затверджений в жовтні, акт, який принесли вони, затверджений в листопаді. Тобто через місяць місткість укриття впала вдвічі. А потім ще через місяці в грудні вони кажуть, що його місткість 300”, – розповідає Валерія.

У підсумку укриття погодили, а з форматом онлайн зіграв прецедент.

У вересні цього року екоактивісти Микола Ралик і Тетяна Ярмохіна проводили слухання онлайн, тому і слухання бюджету теж можна так проводити.