Депутатка від колишньої партії Шарія виділила з депутатського фонду 160 тисяч гривень своїм близьким родичам. В матеріалі нижче розповідаємо про корупційне правопорушення та порожню декларацію Пелагеї Шумейко

Про депутатку Пелагею Шумейко в Запоріжжі знають не багато. У 2020 році 29 річну лікарку-терапевтку з обласного диспансеру обрали депутаткою від партії Шарія. Запам’ятатися містянам Шумейко так і не встигла. На третій рік депутатства припинила відвідувати сесії Запорізької міської ради. Депутатські звіти не публікує. Робочий телефон для звернень давно не дійсний.

Депутатство Пелагеї Шумейко: виїзд в Польщу, порожня декларація та гроші родині з депутатського фонду
Скріншот з сайту Запорізької міської ради

Однак як ми дізналися з судової справи, депутатка встигла допомогти містянам, зокрема своїм близьким. 

160 тисяч з депутатського фонду близьким родичам

Минулого року Орджонікідзевський суд визнав Шумейко винною в адміністративному правопорушенні пов’язаному з корупцією. Депутатка надала матеріальну допомогу з депутатського фонду мамі, дядькові та бабусі, не повідомивши про конфлікт інтересів.

Кожен депутат міської ради має право розподілити 1,5 мільйона гривень на фінансову допомогу громадянам міста, які опинились в скрутній ситуації. Однак при конфлікті інтересів депутат має поставити до відома Запорізьку міську раду та НАЗК.

Як відомо з матеріалів справи, Шумейко зверталася з депутатським листом до Управління соціального захисту населення з проханням надати матеріальну допомогу зі свого депутатського фонду своїм рідним без повідомлення про конфлікт інтересів. 

Таких звернень було п’ять:

  • липень 2022 рік – 25 тисяч мамі;
  • липень 2022 рік – 30 тисяч рідному дядькові;
  • вересень 2022 рік – 40 тисяч бабусі;
  • березень 2023 рік – 30 тисяч рідному дядькові;
  • червень 2023 рік – 35 тисяч мамі.

* Депутатський фонд зроблений для активної участі депутатів у задоволенні нагальних потреб запоріжців. Виділяють ці кошти для підвищення рівня соціального захисту містян, в першу чергу для малозабезпечених та непрацездатних громадян (дітей, пенсіонерів, інвалідів, ветеранів). Також часто ці кошти залучають на допомогу ОСББ для ремонтно-будівельних робіт житлового фонду, покращення матеріально-технічної бази бюджетних установ міста тощо.

Розгляд судом адмінпорушень почався в лютому 2024 року. Шумейко тричі не з’являлася на суд. Адвокат депутатки повідомив, що Пелагея знаходиться в Польщі. Однак жодних підтверджень не надав. І правоохоронні органи також не підтвердили факт про виїзд Шумейко за кордон.

Судову справу продовжили, дозволивши депутатці брати участь в режимі відеоконференції. Шумейко визнала свою вину. У свій захист сказала, що не знала про те, що не мала права надавати матеріальну допомогу близьким родичам.

У квітні Орджонікідзевський суд визнав депутатку винною та наклав штраф в розмірі 5 100 гривень на користь держави.

Порожня декларація

На початку березня Пелагея оприлюднила порожню декларацію. Ні квартир, ні грошових збережень, які вказувала в минулих звітах, не задекларувала. Вказавши місце роботи Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги, Шумейко також не вказала дохід. 

Скріншот з декларації Пелагеї Шумейко за 2024 звітний рік

Ми запитали юриста антикорупційного центру «Межа» про декларування майна та про відповідальність за недостовірне декларування.

– Декларант має зазначати майно, яке йому належить на праві власності або на праві користування не менше половини звітного періоду (183 дні) або на 31 грудня відповідного року за умови, що володіння почалось за 30 днів до цього (абз. 3 ч. 2 ст. 46 ЗУ “Про запобігання корупції”), а також доходи, подарунки тощо. 

Коли особа подає пусту декларацію перше питання виникає щодо об’єкту нерухомості, яким вона користувалась. Простіше кажучи, лікар-депутат навряд проживає на вулиці і якщо вона жила в якомусь приміщенні, вона має це зазначити. Друге, якщо вона не звільнена, то має зазначити ще й отриману зарплату. 

Микола Салімов, аналітик антикорцентру «Межа»

За подання недостовірних відомостей передбачені адміністративна або кримінальна відповідальності. Все залежить від незадекларованої суми: адміністративна відповідальність наступає від 100 до 500 прожиткових мінімумів (від 300 тис. до 1,5 млн грн), кримінальна – від 500 прожиткових мінімумів (1,5 млн грн). 

У 2023 році депутатка вказувала дві квартири: одна запорізька квартира спільної власності з Тетяною Анікушиною на 67 кв.м., інша запорізька квартира на 44 кв.м. –  власна. З 2020 року депутатка вказувала ще кімнату на 32 кв.м.

40 тисяч гривень доходу від Обласного клінічного закладу з надання психіатричної допомоги та 90 тисяч гривень грошових збережень.На сьогодні в найсвіжішій декларації вказаний лише банківський рахунок в Приватбанку.

Скріншот з декларації Пелагеї Шумейко за 2024 звітний рік

До речі, це не перше нехтування обов’язковим щорічним звітом. Наприклад, декларацію за 2021 рік депутатка взагалі не публікувала.

Завантажити ще...