Безпека або відпочинок: як у Запоріжжі пройшли громадські слухання щодо ремонту скверу Маяковського
5 липня у Незламному хабі «Титан» відбулися громадські слухання щодо ремонту скверу Маяковського. Захід зібрав громадських активістів, представників влади та сотні небайдужих запоріжців. SODA відвідала захід та розказує, чи підтримують містяни оновлення парку
Нагадаємо, що 17 квітня КП «Управління капітального будівництва» оголосило тендер на поточний ремонт та встановлення елементів благоустрою у сквері ім. Маяковського. На це планували виділити 34 мільйони гривень. Рішення викликало обурення у місцевих активістів та багатьох запоріжців. Роботи, за словами активних мешканців міста, планували без проєкту та належного погодження з громадськістю. Також виникло багато питань щодо доцільності виділення таких великих коштів на сквер у прифронтовому місті. Саме тому було вирішено організувати громадські слухання.
Регламент слухань передбачав виступи представників влади та громадськості, час на питання та подання пропозицій, обговорення та голосування містянами за ті чи інші пропозиції. Усього на захід завітало 157 запоріжці, з яких 152 отримали право голосу.
Від влади із презентацією виступив Віталій Лисенко, перший заступник директора департаменту освіти і науки ЗМР. Посадовець заявив, що однією із причин запланованих ремонтних робіт стали саме прохання мешканців міста. За його словами, міська влада проводила відповідні соціологічні опитування. У них виявили, що однією з головних причин значного відтоку мешканців минулого року стала погана інфраструктура:
– Ті, кого опитують, на нашу думку, не відповідають дійсності, бо опитують людей, які не відвідують ці місця. Коли я відвідую будь-який парк, де йде ремонт, до нас завжди звертаються зі словами вдячності за те, що нарешті в Запоріжжі вперше за 30 років Незалежності влада почала перейматися цими роботами. Це не масштабні реконструкції, це не проекти, які починалися ще в 2015 році.
Під час виступу Віталій Лисенко зазначив, що Держаудитслужба не виявила порушень у процедурі закупівель. За його словами, заплановані роботи є поточним ремонтом і благоустроєм згідно з чинним законодавством. Тому вони не є реконструкцією, новим будівництвом чи зміною ландшафту:
– Перед початком ремонтних робіт ми писали листа до обласного департаменту культури, який виконує функції органу охорони культурної спадщини. Ми отримали відповідь, що заплановані роботи у сквері жодним чином не підпадають під масштабні ландшафтні перетворення і не потребують узгодження з органами охорони культурної спадщини.


Від громадськості першою слово взяла Вікторія Чикалова, громадська діячка та одна з організаторок слухань. Активістка наголосила на тому, що заплановані роботи загрожують зеленим зонам скверу.
Також від сторони громадськості виступила депутатка міської ради Катерина Зверева, яка поділилася, що коли вона звернулася з проханням вивчити всю документацію щодо реконструкції, їй відмовили. На думку Зверевої, кошти краще перенаправити на встановлення додаткових укриттів:
– Я не розумію, як можна не чути громаду? Як можна вибірково питати виключно якихось батьків, не питати місцевих мешканців, які поруч живуть, не питати молодь, не питати пенсіонерів. Не питати тих, у кого укриттів немає. Якщо б до них прийшли і спитали: парк чи укриття? Вони б сказали – укриття. Якщо б у них спитали: ви хочете раз на тиждень їздити на Маяковського погуляти чи ви хочете щодня ходити в дитячий садок або на роботу? Вони б сказали – звісно, що у садок або на роботу.
За словами посадовиці, що у проведеному аудиті закупівель все ж таки є чимало порушень:
– Кожен може зайти зараз на Prozorro, на тендер по скверу Маяковського і побачити, що порушення виявлені і там є висновок. Хоча пан Лисенко сказав, що порушень немає. Ви всі можете зайти і прочитати про порушення і які заходи влада вживала. Вони свою уповноважену особу відправили на додаткове навчання.
Громадська активістка Ольга Гайдаш у своєму виступі наголосила, що наразі головним пріоритетом має бути обороноздатність та захист міста. Тому кошти на ремонт парку краще перенаправити на сили оборони:
– Безпека наших дітей – це пріоритет. Збереження життя наших військових – це надпріоритет. Запоріжжя вистоїть тільки тоді, коли ми будемо підтримувати владу. І як би пан Віталій (Лисенко – ред.) не говорив, скільки Запорізька міська рада віддає на це грошей – цього недостатньо.
Після виступів усіх сторін відвідувачі мали право поставити запитання з теми та надати свої пропозиції щодо вирішення проблеми ремонту скверу. Серед пропозицій на голосування висунули наступні:
- Призупинити капітальні ремонти усіх парків та скверів міста до кінця воєнного стану
- Скерувати кошти, котрі призначалися для ремонту скверу Маяковського, для програми захисту неба
- Частину коштів перенаправити на моніторинг повітря у місті
- Залучати екологів, митців, істориків та інших експертів для підготовки проєктів та ідей щодо реконструкції зеленого простору міста.
Усі пропозиції більшістю голосів підтримали. Тепер громадськість очікує відповідної реакції від влади. За словами Андрія Кисельова, активіста та секретаря слухань, у міську раду передадуть усі потрібні звернення:
– Протокол громадських слухань буде наданий Запорізькій міській раді, яка має його розглянути на черговій сесії. Також буде передана резолюція, яку, за нашою надією, розглянуть та приймуть. Сподіваємось, що проговрені рішення будуть враховані в подальшій планувальній діяльності Запорізької міської ради.
Наступні громадські слухання заплановані на 26 липня. На них хочуть розглянути питання капітального ремонту скверу Бочарова.