Занурення в українські традиції: як пройшов Dive in Christmas Day у Запоріжжі
Різдвяна атмосфера, яка огортає з першого кроку. Яскраві гірлянди, святкові столи, творчі майстер-класи, автентичний вертеп та знайомство з українськими різдвяними традиціями – усе це стало частиною заходу Dive in Christmas Day, організованого в рамках проєкту Hist-Makers.
Як вдалося поєднати традиції, сучасність та інтерактивність – читайте у нашому репортажі
Наближаючись до входу у Незламний Хаб Орбіта, де й буде проходити сьогоднішня подія, ми помічаємо дуже гарні фігури з гірлянд. Трошки пофотографувавши красу, заходимо в хаб. Ще зі сходів помічаємо, що зібралося досить багато людей, бажаючих відчути атмосферу свята.
Поки захід не почався, ми вітаємося з організаторами та швиденько реєструємося. Оглядаємося. Помічаємо у дальньому кутку справжні сани Санта Клауса з оленями з гірлянд, а біля стін – столи зі смаколиками та столики запорізьких майстринь, за одним з яких впізнаємо Марію Свєт, про свічки якої SODA нещодавно писала тут. У залі грають колядки та щедрівки у сучасному виконанні.
Нарешті свято починається. Після короткого вступного слова ведучі оголошують програму сьогоднішнього заходу.
– Сьогодні на вас чекають творчі майстер-класи на різдвяну тематику, різдвяний вертеп від театру PERFORMANCE та можливість зіграти в настільну гру «А як воно було? Альтернативна реальність». Протягом всього заходу в нас працює різдвяний ярмарок, де ви можете придбати подарунки своїм друзям та родичам до зимових свят.
Глядачів запрошують взяти участь в одному з трьох майстер-класів на вибір: з вироблення різдвяних листівок, різдвяного віночка чи різдвяної зірки. Деякі обирають майстер-класи, хтось йде розглядати ярмарок.
Після завершення усіх майстер-класів ведучі запрошують акторів з театру PERFORMANCE із постановкою «Різдвяний вертеп». Вони разом співають колядку «Добрий вечір тобі, пане господарю!». Далі плавно переходять до різдвяних традицій та розповідають глядачам про одну з них.
– Колядування – це стародавній звичай, який виник в дохристиянські часи. Його корені сягають язичницьких свят на честь зимового сонцестояння. У слов’ян ці свята пов’язували з богом Колядою, уособленням народження Нового сонця. У період зимових свят люди співали обрядові пісні, які називали колядками і вшановували відродження світла, тепла і життя.
З приходом християнства ця традиція перетворилася на обхід осель в день народження Ісуса Христа з побажаннями господарям миру, злагоди та добробуту. Також тоді започаткувалися традиції водіння кози та ходіння з зіркою.
Після співу ще однієї колядки «Нова радість стала», актори розповідають, що колядників завжди зустрічали обидва господарі, чоловік та дружина. Після цього для невеличкого конкурсу ведучі запрошують із залу учасників. Хлопці та дівчата у двох командах мають заплести косички зі стрічок, не випускаючи їх з рук. Команди впорались із завданням доволі швидко, тож перемогла дружба.
Після першого випробування та короткого співу пісні «Розпрягайте, хлопці, коні», настає час другого випробування – вивчення гопака та ковирялочки. Коротке тренування, чудові танці і знову перемагає дружба.
Після цього актори продовжують розповідати про різдвяні традиції.
– Коли завершуються колядування, приходить Щедрий вечір або свято Меланії. Це особливий вечір напередодні нового року за новими традиціями, що завершує різдвяні святкування і готує до наступних обрядових дійств. Щедрий вечір отримав свою назву через щедру і багату вечерю, яку господарі накривають цього дня. На стіл обов’язково ставили пироги, вареники, узвар, м’ясні страви і кутю, адже вважалося що чим багатший стіл, тим щасливішим і врожайнішим буде наступний рік. У цей день заведено співати щедрівки та водити козу – символ родючості та достатку.
Вистава продовжується виводом кози.
– Привіт, господарю. Ми тобі козу до хати привезли.
– Виводь козу.
Під акомпанемент акторів з побажань та приказок і гучні оплески вражених глядачів на сцену вибігає людина у картонній масці кози.
– По традиції, коли заходила коза до хати, то до господарів приходили щастя, радість і добробут.
Далі актори і глядачі разом співають різдвяну пісню «Щедрик» та щедрівку «Щедрий вечір, добрий вечір». На сцену повертаються ведучі та пригощають акторів заздалегідь приготованими смаколиками. Актори прощаються з глядачами та йдуть зі сцени.
А після них виходять інші колядники – діти, що підготували сьогодні справжній різдвяний вертеп.
Завершується свято захопливим квізом та настільною грою «А як воно було? Альтернативна реальність».
Всі питання квізу-вікторини присвячені Різдву. До гри доєднуються багато молоді, які жваво відповідають на питання, бо в кінці на переможців чека приз. Також жваво вони приєднуються і до настільної гри.
Розробник гри Олексій трохи розповідає про гру та запрошує бажаючих пограти, які миттю заповнюють окремо відведений для цього стіл. Майстер гри починає розповідь:
– Ви потрапили у дуже цікавий час нашої історії, у Литовсько-руську добу. Вам треба буде робити вибір і вирішувати, що відбуватиметься у нас на теренах нашої держави за цей час. Історичний контекст важливий. Можете у себе вичитати, хто там з ким конфліктував, у кого були які можливості, привілеї, недоліки, хто охоплював які території і так далі. Але також дуже важливо фантазувати у цій грі. Тобто вигадувати що могло б бути, чого не могло бути. Ваша задача тут – придумати, але не просто придумати, а логічно дійти до того що могло б статися у цій грі.
Кожен учасник грає за певну державу або її певного представника. Перший етап – підписання Кревської унії між Польщею та Литвою з метою об’єднання цих двох держав, щоб захиститися від Тевтонського ордену. Проте в альтернативній версії усе могло бути інакше, і над цим майстер гри пропонує поміркувати учасникам.
Після довгих обговорень і моделювання різних ситуацій литовський та польський князі таки приймають рішення об’єднатися.
На другому етапі вирішується доля Князівства руського, що виникло у великому князівстві литовському, що прагне незалежності. У минулому йому її надали, а в альтернативній версії цього не відбулося. А представнику руського князівства у цій грі доводиться вигадати причину, чому цього не сталося, та вирішити з ким же тоді він хоче об’єднатися. Врешті решт після запеклих сперечань та перемовин Руське князівство об’єднується з Угорщиною.
Через брак часу молодь не встигла пройти інші етапи цієї гри. Проте спостерігаючи за її азартом та запеклими суперечками під час гри, ми впевнені, що потім вони обов’язково знайдуть можливість у неї дограти.
Завдяки сьогоднішньому заходу учасники дізналися багато про українські традиції та стали свідками справжнього різдвяного театрального дійства. Такі події – чудова можливість наповнитися атмосферою свята і корисно провести час з друзями та рідними.