У Запоріжжі вже давно сформувалося активне ком’юніті прихильників К-поп, які не лише слухають улюблені гурти, а й відтворюють їхню хореографію у кавер-денсі. Ми поспілкувалися з учасницями кавер-гурту Black Magic, аби дізнатися більше про цей рух в Запоріжжі та Україні, про складнощі та мрії, про життя молоді сьогодні 

Про численні субкультури вже писано не переписано, але новий час – нові віяння. Зараз на зміну емо, готам та панкам, приходять інші, а одним з найбільш розповсюджених захоплень у молоді є захоплення азійською культурою. 

На вулицях Запоріжжя ви точно не один раз бачили підлітків, які косплеять героїв аніме, а в соціальній мережі ТікТок нещодавно завірусився кліп, де дівчата під пісню корейського гурту танцюють на фоні колеса огляду в Дубовці. 

Ми вирішили дізнатися більше про те, чим захоплюється сучасна молодь, і поспілкувалися з учасницями кавер-гурту Black Magic. Тож як живе комʼюніті К-поп в нашому місті, які долають труднощі, про що мріють, далі в матеріалі.

Випадковість, що стала пристрастю

Домовившись про зустріч, ми не розрахували, що прийде відразу декілька дівчат з гурту, тому терміново змінюємо локацію, до якої доводиться трошки пройтись:

– Я гадала, що прийде тільки хтось один.

– Я писала, що дівчата працюють, тому вихідні єдиний варіант. Прийшли всі, хто зміг. 

Кавер-танці під К-поп музику для дівчат це захоплення, хобі, якому вони приділяють будь-яку вільну хвилинку. Тому, якщо не працюють, то збираються на репетиції. Найчастіше – це вихідні.

– Я вже танцюю майже 10 років в кавер-денсі, – починає Настя, яка є лідером і натхненницею гурту Black Magic. Саме їй належить ідея зібрати команду і створити завірусившийся кліп. – Просто було бажання, я дивилася на танці і думала, може, у нас є такі, які бажають танцювати. Бо коли я починала, то взагалі не було команд, було багато людей, які не знали. І ця команда, Black Magic, це тільки моє. Я захотіла щось станцювати, я його поставила, з ким захотіла. А є ще інші команди. Найперша кавер-команда, котра у нас у Запоріжжі з’явилася, це Galaxy Cakes.

В Запоріжжі існує багато команд. Наприклад, є суто жіноча Swipe, є команди X.ten, Akuma, GrowX, Sayme.Team та інші. Всі вони складаються переважно з молоді. Однак, якщо ви вмієте рухатися, любите К-поп та маєте вільний час, то завжди можна прийти на прослуховування. Запорізьке комʼюніті цілком відкрите до нових учасників. 

– Якщо людина може рухатись, якщо вона відчуває, то без проблем. Це все напрацьовується. Техніка напрацьовується, пластичність напрацьовується.

Єдине, що дівчата не можуть приділяти увагу повноцінному навчанню новненьких, бо всі дорослі, всі працюють. Банально – просто немає часу. 

Настя, Даша, Діна і Влада почали займатися кавер-танцями, можна сказати, випадково. Захопившись музикою, хтось почав шукати друзів зі схожими інтересами. Хтось, готуючись до виступу в школі, дізнався про К-поп з інтернету, коли шукав, який танець поставити. А когось це просто знайшло на прийомі в окуліста, коли якась дівчинка запитала, чий це рюкзак зі значками і чи не хотіла б хазяйка рюкзака прийти на репетицію. 

Однак, захопившись цим колись, вони вже більше семи років займаються, розвиваються і хочуть підтримувати високий рівень кавер-танців в Запоріжжі. 

Костюми, зйомки і інші деталі

Все починається з бажання поставити якийсь танець. Хтось з комʼюніті може написати у спільний чат, що є ідея станцювати під якусь пісню. Якщо це підхопить навіть одна людина, то вже можна рухатись. Якщо ж це вже сформований гурт, то там працює демократія – хтось пропонує, всі погоджують, танець ставлять. Якщо хтось один проти, то тоді або перемовини, або ж компроміс. 

Хореографія переймається з кліпу, з виступів К-поп виконавців, і доповнюється самостійно кавер-гуртом. Щоб все вийшло ідеально, команда завжди кропітливо розбирає танець від першоджерела – гурту, який збираються копіювати. 

– Якщо ми робимо кавер, то дивимося танець на сповільненні і розбираємо, куди повернута голова, під яким кутом, як він повернув локоточок, як правильно розвернутися. Робимо, щоб це було ідеально. Якщо нам треба його скопіювати, то ми маємо скопіювати. Кавер-денс – це як косплей, тільки косплей танців. 

До костюмів також підходять відповідально. Раніше намагалися підібрати речі по секондах або у родичів, зараз – купують нове чи шиють на замовлення. 

– Перші, п’ять років тому, напевно, ми ще якось підбирали. Дівчата починали щось шити. Зараз ми вже так не робимо. Ми бачимо рівень і якщо готуємо високий рівень танцю, хочеться, щоб все гарно було.

У кліпі під пісню Ice on my teeth – ATEEZ, що завірусився у ТікТок, дівчата вдягнені в пальта, брюки, білі сорочки, дехто має балклави та капелюшки. У кожної вийшла своя сума, але точно більше 2000 гривень. Балаклави купили по 200. 

Щодо найдорожчик костюмів, то для інших проєктів повні образи бувало коштували в районі 4000 гривень.  

– Десь приблизно до чотирьох воно все виходило. А якщо немає нормального взуття, то це ще більше. Якщо ботфорти, то десь півтори. 

Дівчата кажуть, що намагаються не рахувати, скільки витрачають на костюми, бо краще про це не думати 🙂

Ще одним пунктом витрат є зйомка відео. 

– На цей кліп ми покликали відіографа з Дніпра, повністю оплачували йому дорогу, пересування тут, бо апаратура дуже дорога. Понад 6 тисяч доларів коштує сама апаратура. Він і знімає, і монтує, і може ще й фотографувати. Вартість всього, зйомка кліпу, монтаж, проїзд, якщо округлити, то десь 7500 гривень. 

Зазвичай дівчата, коли шукають оператора, то відразу дивляться його роботи. В чатах, в Телеграмі, відеографи часто рекламують свої роботи і залишають посилання, де їх можна переглянути.

На жаль трапляються і прикрі випадки, коли оператор не виправдовує сподівань. 

– Це люди, які працювали здебільшого зі статичною зйомкою. Нам треба динамічна. Було два рази, коли ми заплатили дуже великі гроші, але це нікуди не пішло, бо нікуди не годиться. Ми перезнімали через це просто на iPhone.

Костюми та зйомка є. Тепер локація. 

Цей кліп дівчата знімали в Дубовому Гаю на фоні колеса огляду, однак є відео і з інших місць цього парку, а також і інших місць в Запоріжжі.

Дівчата кажуть, що у виборі місця є декілька правил. Перше – це має бути широке рівне місце, де зможуть поміститися всі учасники і є простір для маневрів. Друге – це має бути підлога або щось, шо схоже на підлогу. Тобто земля не дуже підходить для танців. Третє – місце має бути гарне або атмосферне, щоб фон доповнював кліп. 

Також дівчата стараються знаходити такі місця, де не дуже людно. На жаль, люди не розуміють, що відбувається, або ж настількі цікаві, що можуть спеціально зайти в кадр або ж заважати своїми питаннями. 

– Ми шукали так, щоб було менше людей, котрі менше будуть реагувати. В кавер-денсі є такий жанр, коли танцюють на публіку, як виступ. Знімають, потім повертають камеру, а там багато глядачів. Ми хотіли без цього, бо нас багато. Але бабусі питали: А що сьогодні випускний? – А це взимку було. Також питали, чи не сепари ми, бо наші танцюристи були в балаклавах. 

Шукаючи локацію, дівчата звертали увагу і на студії, і на приватні будинки, що здаються в оренду, і навіть на театри. Однак або простір маленький, або виходить задорого. 

 

К-поп комʼюніті та конкурси

Дівчата розповідають, що до ковіду в Україні періодично проводили різні фестивалі і конкурси, де можна було взяти участь зі своєю командою. Зараз конкурси теж проводяться, але не такі масштабні. Інколи і в Запоріжжі кавер-денсери влаштовують свої змагання. Нещодавно був конкурс в Незламному хабі “Титан”. 

– До ковіду ми їздили на ComicOn, на K-pop World Festival від посольства Кореї. На останньому фестивалі участь безкоштовна і якщо ти займаєш перше місце, то ти можеш поїхати в Корею виступати. У нас в Україні є одна така команда, у якої вийшло.

Цей конкурс проходить в три етапи. Перший – це перемога в Україні. Другий – зйомка відео і ліпсинк*, які відправляються на всесвітнє голосування. Серед всіх команд обирається 10 найкращих, які вже потраплять у третій етап – їдуть до Кореї і там виступають. 

*Ліпсинк (від англ. lip – “губа” і sync – “синхронний”) – синхронізація руху губ і звукового ряду.

Цікаво, що дівчата з України, які виграли поїздку, навіть зустрілися з групою, під музику якої і робили кавер. 

– Ще у нас є K-Pop Music Festival. Це група людей, які привозять до нас японців, які співають, корейська група була одна. Одного разу навіть приїздив хореограф зі студії 1Million Dance Studio* і нас судив.

*1Million Dance Studio — танцювальна студія в Сеулі, Південна Корея.

Перелічені вище фестивалі проводилися в Києві, але також дівчата їздили до Харкова та Дніпра. 

Конкурси також організовуються і у нас. Цим займаються і самі дівчата. Один з нещодавніх пройшов в Незламному хабі “Титан”. В хабі “Орбіта” організовувати не планують, бо під час повітряної тривоги в укриття можуть приходити різні люди, а дівчата кажуть, що хвилюються за учасників, бо більшість з них діти в яскравих костюмах, з яскравим волоссям, і хто-зна, що може трапитись. 

Дівчата кажуть, що участь в конкурсах – це саме те, заради чого ти це робиш, бо відчуття комʼюніті, спілкування, танці, однодумці, репетиції, змагання, де у тебе один шанс, всього три хвилини, і перемога, врешті решт, неможливо чимось замінити. Зараз цей сенс вони намагаються замінити кліпами, але це не те, чим би хотілося на 100% займатися.  


К-поп ком’юніті в Запоріжжі – це не просто хобі, а справжній спосіб життя. Репетиції, витрати на костюми, пошуки ідеальних локацій для зйомок – усе це є частиною захоплення, яке об’єднує людей з різних сфер життя. 

Попри труднощі, молоді люди не припиняють розвиватись і доводять, що займатися чимось цікавим, присвячувати себе своєму захопленню можна тут і зараз, в рідному Запоріжжі.

Завантажити ще...