Убезпечити себе від трудового рабства: подробиці квесту з протидії торгівлі людьми для підлітків
Підлітки з молодіжного руху «Байда» взяли участь в квесті з безпечного працевлаштування та протидії торгівлі людьми. Подію організував Благодійний фонд «Посмішка ЮА» спільно з Міжнародною організацією з міграції. Як це відбувалося та чому це важливо, читайте у матеріалі
Другого грудня у світі відзначається Міжнародний день боротьби за скасування рабства. На жаль ця проблема досі лишається актуальною. Рабство має безліч форм, серед яких і торгівля людьми.
Спочатку її жертви навіть не усвідомлюють, що потрапили в пастку, а коли починають це розуміти – стає занадто пізно. Щоб уникнути цього, потрібно бути дуже пильними та обережними.
Щоб навчити дітей пильності та обережності, Молодіжний рух «Байда» та Благодійний фонд «Посмішка ЮА» організували квест з безпечного працевлаштування та протидії торгівлі людьми для підлітків в Незламному хабі «Орбіта». Як все пройшло, читайте далі.
Корисний квест
Хлопці та дівчата забігають до просторого залу Незламного хабу «Орбіта». Вони оглядаються та встають навпроти жінки, яка одразу з ними вітається.
Це Наталя Заїкіна, психологиня, експертка з питань торгівлі людьми та модераторка сьогоднішнього квесту. Вона запитує в підлітків, чи знають вони, який сьогодні день і чому вони тут зібралися. Серед відповідей лунає правильна.
– День протидії торгівлі людьми.
Потім Наталя наводить підлітків на думки щодо дати проведення квесту. Ті знову здогадалися, що мається на увазі період «16 днів проти гендерно зумовленого насильства» , який проводиться з 25 листопада по 10 грудня. А 2 грудня – день боротьби з рабством, якому і присвячена ця подія.
Ведуча оголошує правила квесту і учасників об’єднують в три команди. Кожна з них отримує нотатник, гроші у вигаданій валюті «деки» в розмірі 6000 та карту зі станціями.
– Ваше завдання – знайти ту станцію, виконати завдання, які є на станції, і рухатись собі далі.
За успішне проходження кожної станції командам будуть видавати спеціальний брелок. Якщо на якійсь зі станцій якась команда його не отримає, на наступній станції її повертатимуть назад. Виключення – станція «магазин», куди можна повернутися, виявивши що забули щось купити.
Головна мета квесту – заробити гроші. У фіналі, на умовному етапі Національного банку, команди мають отримати якусь суму грошей. Переможе та команда, що заробить найбільше.
Команди можуть попросити допомоги у поліцейського, якщо їм здасться, що щось іде не так.
Об’єднання в команди
Умови усім зрозумілі, тому учасників починають об’єднувати в команди.
Підлітки підходять ближче до пані Наталі та починають по черзі витягувати з шапки фішки кольорів сьогоднішніх команд: помаранчевого, білого та синього. Ті хто вже витягли фішку, шукають людей з фішкою такого ж кольору і об’єднуються в команди.
– Ваше перше завдання – познайомитися між собою і дізнатись імена один одного.
Після короткого знайомства обираються капітани. Цікаво, що одна з команд робила це зворотнім методом «хто не хоче бути капітаном».
Коли усі нарешті визначилися, Наталя просить капітанів підійти до неї. Вона дає кожному мішечок з пазлом, який потрібно зібрати для того, щоб визначитися, хто стартуватиме першим.
Поки підлітки цим займаються, до них підходить поліцейський і розпитує чи у них все добре. Команда запевняє його, що так.
Станція перша «Офіс»
Спочатку командам потрібно визначитися з тим, на якій роботі вони хочуть працювати. Для цього треба витягнути відповідну картку з назвою професії та розміром заробітної плати.
Вибір у команд доволі різноманітний: представлені вакансії від збиральників врожаю у Норвегії до менеджерів з продажу в Україні. Крім того, на цій станції дітей знайомлять з типовим договором, який підписують при працевлаштуванні.
Станція друга «Магазин»
На цій станції команди збирають валізу в дорогу для подорожі та працевлаштування закордоном або в Україні.
– В них є відповідна кількість грошей з собою і так само є можливість обрати вісім необхідних речей.
Вибір речей вражаючий, у учасників розбігаються очі, але треба вибрати найнеобхідніше.
Станція третя «Консультація» та четверта «Кафе»
На третій станції підліткам треба зателефонувати на національну гарячу лінію 527 з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів, щоб дізнатися про всі ризики.
Четверту ж станцію зробили для невеликого відпочинку та спілкування. Тут можна випити чаю з солодощами.
Станція п’ята «Мінна небезпека»
Ця станція необхідна для того, щоб вчергове пояснити, як небезпечно чіпати незнайомі предмети і що у разі виявлення чогось подібного, треба телефонувати до відповідних служб.
Тому тут діти знаходять «вибухонебезпечний» предмет та телефонують до відповідної служби, після чого виконують усі вказівки диспетчера.
– На жаль ризик стикнутися з вибухонебезпечними предметами існує не тільки на територіях де ведуться активні бойові дії, а і на мирній частині країни.Тому треба пам’ятати про правила «не підходь, не чіпай, телефонуй 101» і звертати увагу на все що підозріле. Не ігнорувати ці небезпеки.
Станція шоста «Підписання договору»
Тут команди вже підписують трудовий договір, написаний незрозумілою для них мовою (англійською).
Тиск інших людей сильно впливав на підлітків та змушував їх підписати договір якнайшвидше, навіть не намагаючись перекласти його вміст. Проте одна команда все ж переклала текст за допомогою гугл перекладача.
Так дітям намагалися показати, що треба завжди обачно підписувати будь-які папери, бо можна потрапити у біду.
Станція сьома «Митний контроль»
На останній станції діти проходять справжній митний контроль, для того, щоб поїхати працювати закордон.
Під час цього виявилося що синя команда забула придбати закордонний паспорт на другій станції. Вони швидко вертаються, щоправда, довелося відробити свою забудькуватість додатковим завданням.
Підсумки
Під час підрахунку виявилося, що лише помаранчеві заробили гроші, а інші – ні, таким чином потрапивши в рабство. А ще, що усім командам непомітно підкинули пакети з дивним білим порошком. Поки одні намагалися комусь продати чи викинути за сцену, інші мудро покликали поліцейського на допомогу.
Ведуча у кінці заходу підбила підсумки та розповіла дітям, що треба бути більш обачними і взяла з них обіцянку бути обережнішими. Закінчився квест роздачею подарунків та колективною фотографією.
Такі квести корисні для молоді, бо проблема торгівлі людьми існує, на жаль, і в нашому, здавалося б, цивілізованому світі. Якщо підлітки навчаться розпізнавати «червоні прапорці» в юному віці, то при виборі роботи вони не тільки не потраплять в таку жахливу ситуацію, але і убережуть себе від інших неприємних моментів.
Бо, наприклад, вдумливо читати документи чи слідкувати за своїми речами, щоб нічого не вкрали, або нічого не підкинули протизаконного, це також корисні навички, які допоможуть їм у житті.