Нитка пам’яті українського всесвіту: виставка вишитих писанок в Запоріжжі
Крихкість, в якій б’ється серце нації. У самому серці прифронтового Запоріжжя відкрили виставку вишитих писанок «Український всесвіт» — про пам’ять, рід і незламність. Писанки, створені під гуркіт сирен і в обіймах тривог, перетворились на символ живого зв’язку поколінь та тих міст, що чекають миру
Проєкт, що народився уві сні, ожив під вибухи. У Запоріжжі відкрили виставку вишитих яєць «Український всесвіт» — про рід, пам’ять і незламність.
6 квітня Запоріжжя дихало інакше. Поки місто жило звичайним ритмом — з сиренами, кавою на винос і новинами з фронту — у просторі культурного центру зібралися люди, щоб доторкнутися до чогось дуже крихкого, але живого. Відбулася виставка вишитих яєць «Український всесвіт» і буде ще проходити 2 тижні.
Засновниця ГО «Запорозькі берегині» Олена Шевчук розповіла, що їй наснилась саме ця виставка. Вона поділилась ідеєю з дівчатами, і вони з січня почали вишивати дерева на писанках, як символ роду, а з іншого боку вірші українських письменників чи слова пісень, які кожна згадувала, коли робила свій витвір.
Берегині вишивали писанки попри різні складнощі, під вибухи і сирени.
Також була представлена минулорічна колекція писанок – з окупованих територій або там, де йдуть бойові дії. Кожна писанка передавала свою атмосферу міста, та теплі спогади про дім.
Зі слів Людмили Гармаш, вона вишиває з 2015, коли почала робити мотанки, але вишивала вона тоді лише гладдю. Вже коли познайомилась в берегинями, то почала шити хрестиком. Вже в цьому проєкті, вона почала вишивати стрічками, бісером, різними видами ниток.

Тема дерево життя, з її слів, вона в нього закохана, бо це символ нашого роду і він має бути в кожній родині. Людмила, допоки не почала шити, писала вірші, один з яких у подальшому відгукнувся в її вишивках.
Окрім того, на виставці була представлена писанка, на якій був напис Валерія Залужного:
– Як би важко нам не було, але вже точно не буде соромно.
Сама писанка була в червоно чорному кольорі, а орнамент був схожий на наш шлях такий тернистий і складний.
Кожна писанка, це особлива історія, де нитка тримає зв’язок між людьми, поколіннями й містами, які чекають на повернення до спокою. Виставка проходить в інклюзивній бібліотеці за адресою вул. Незалежної України, 68а.
Авторка матеріалу – Альона СИЗОНЕНКО