Жити на всі сто: інтерв’ю з головою правління «100% життя. Запоріжжя» Іриною Дорошенко
Благодійна організація «100 відсотків життя. Запоріжжя» вже майже 20 років працює над підтримкою вразливих верств населення. Вона допомагає людям із ВІЛ, туберкульозом, ветеранам та жінкам долати труднощі, розвивати життєстійкість та відновлювати віру в себе. Як це відбувається та яку історію має організація – про це в інтерв’ю з головою правління Іриною Дорошенко
«Мережа 100 відсотків життя. Запоріжжя» – благодійна організація, яка працює над покращенням життя українців, зокрема тих, хто зіткнувся з ВІЛ/СНІДом, туберкульозом, а також інших вразливих категорій населення.
– Ми – лідери відновлення людського потенціалу…Допомагаємо людям в складних життєвих обставинах самостійно та резильєнтно (життєстійко) змінити своє життя на краще, – йдеться в описі організації у Фейсбук.
Створення та місія
Організацію «Мережа 100 відсотків життя. Запоріжжя» зареєстрували в липні 2005 року, але ще з 2004-го вона існувала як ініціативна група. Засновники прагнули забезпечити людей, які живуть з ВІЛ належною підтримкою, створюючи нові можливості для отримання ліків та соціального супроводу.
У 2005 році багато містян були вимушені їздити в Київ, бо в Запоріжжі не існувало можливості проходити антиретровірусне лікування, завдяки якому ВІЛ-позитивна людина може повноцінно жити. Тому для покращення ситуації по всій країні, в кожному обласному центрі, створили благодійні об’єднання, засновниками яких були ВІЛ-позитивні люди.
– З того часу почалися зміни. Долучилося дуже багато донорів для боротьби зі СНІДом, які допомагали в цілому країні. Але мотиватором, тим, хто штовхав це, була Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ. Тому що саме цих людей торкнулася ця проблема і це було питання виживання, життя, – розповідає Ірина Дорошенко.
Минуло майже 20 років і вже помітні позитивні зміни у цій сфері: лікування стало доступнішим, а також з’явилося багато програм, пов’язаних з підтримкою ВІЛ-позитивних.
– Таким чином організація добувала досвід: і управління грантами, і залучення донорських коштів в нашу державу в цілому. Як на національному рівні, так і на регіональних рівнях.
Ребрендинг та самостійність
Спочатку організація мала назву «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД», проте в 2016 році відбувся ребрендинг та назву змінили на «100 відсотків життя».
– Ми – осередок, Запорізьке обласне відділення Української благодійної організації «Всеукраїнської мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД». Проте «100 відсотків життя. Запоріжжя» – це окрема юридична особа, але ідейно ми пов’язані однією місією, баченням, цінностями з організацією «100 відсотків життя», яка присутня в усіх регіонах і має центральний офіс у Києві.
З часом організація розширила власні межі та почала надавати послуги людям, які також хворі на туберкульоз.
– Чому туберкульоз – тому, що для ВІЛ-позитивних людей найчастіше це супутнє захворювання. 60-70% ВІЛ-інфікованих помирало саме від туберкульозу. І тому ми почали займатися супроводами таких людей.
З часом в організації з’явилися всі доступні в державі програми соціального супроводу та підтримці людей, які хворіють на туберкульоз: дорослі та діти, які знаходяться на стаціонарному чи амбулаторному лікуванні.
Організація самостійно визначає свої напрямки діяльності під час стратегічного планування, яке відбувається кожні три роки. Вже протягом п’яти років «100 відсотків життя. Запоріжжя» займається не виключно людьми, які хворіють на соціально небезпечні захворювання (такі як ВІЛ, туберкульоз та гепатит), а також людьми інших вразливих категорій населення (внутрішньо переміщені особи; люди, які знаходяться в складних життєвих обставинах, не пов’язаних з захворюваннями). Крім того, організація має «Центр жіночого лідерства», «Інтегрований центр» та «Центр життєстійкості», де є напрямок підтримки ветеранів.
Розвиток жіночого лідерства
«Центр жіночого лідерства» впроваджується БО «Мережа 100 відсотків життя. Запоріжжя» за підтримки UN Women Ukraine та за фінансування Women’s Peace & Humanitarian Fund.
Щодня в центрі проводять тренінги, майстер-класи, групи психологічної підтримки та інші заходи, спрямовані на розвиток навичок і впевненості жінок. Усі заходи безкоштовні, а їхній розклад публікується щомісяця на сторінках організації в соціальних мережах.
У програмі центру є професійні тренінги росту з різних сфер, серед яких «Як правильно тримати себе в кадрі» з Ольгою Вакало, «Як говорити правильно» з Ілоною Наникіною або «Ділова українська мова» з Оленою Ольшанською. Діяльність спланована так, щоб максимально залучити всі тематики, спрямовані на розвиток психологічно-емоційної впевненості в собі.
– На мій погляд, я за фахом психолог, базова така штука, від якої йде твоя успішність, самореалізація або задоволення від того, що ти робиш, як ти живеш, базується на самооцінці. Самооцінка жінки динамічна, але вона залежить від різних чинників і зовнішніх в тому числі. Тому це така філософія, яка закладена в цей проєкт.
На сьогодні, в рамках цього проєкту, існує група жінок-лідерок «Група жіночого реагування на гуманітарну кризу», куди можуть долучитися всі охочі. Мета такої спілки – розгляд та реагування на проблеми, з якими звертаються до учасниць. Серед них: директорки шкіл, представниці соціального захисту населення, депутатки міської ради, представниці з неурядового сектору, які також опікуються різними і складними верствами населення.
– Суть та ідея – об’єднати жінок-лідерок, познайомити їх, щоб ми максимально знали про ресурси одна-одної, для того, щоб покращувати ті аспекти, стосовно жінок, на які ми можемо впливати.
Підтримка та кулінарна терапія
На базі «Інтегрованого центру» люди із вразливих категорій населення мають можливість отримати комплексну підтримку та консультації від професійних соціальних працівників, психологів та юристів. Організовуються групи самодопомоги, які забезпечують емоційну та практичну підтримку.
Також фахівці Центру проводять спеціальні навчальні заходи для дітей, спрямовані на їхній розвиток та розкриття потенціалу.
За підтримки Auchan Foundation у центри реалізується програма кулінарної терапії для наймолодших відвідувачів центру. Це не лише практичні заняття з кулінарії, а й спосіб емоційної підтримки та психологічного розвантаження. У процесі діти створюють власну кулінарну книгу з рецептами страв, які готують самостійно.
Центр здатен одночасно приймати до 30 осіб, забезпечуючи комфортний простір для всіх відвідувачів.
Допомога ветеранам
На базі «Хабу життєстійкості» працює система підтримки для ветеранів, що включає консультації соціального працівника, соціальний супровід та психологічну допомогу. Також щосереди проводяться збори в групі самодопомоги, основний принцип якої – «рівний рівному».
– Це така перша умова, коли ветерани дуже часто стикаються з тим, що не завжди є довіра до психологів, бо «ти там не був/не була і що ти можеш мені розповісти». На цьому людина закривається. Тому метод консультування «рівний рівному» – це, коли я точно можу довіряти співбесіднику, тому що він також має досвід, який маю я.
Гуманітарна допомога в прифронтових громадах
Окрім роботи з людьми, які живуть з ВІЛ, ветеранами та розвитку жінок, організація реалізує проєкт із надання гуманітарної допомоги за підтримки World Food Programme. Він охоплює шість прифронтових громад Запорізької області.
Інформування громадян та неординарні костюми
Організація активно працює про поширення інформації про свою діяльність та важливість піклування про своє здоров’я. «100 відсотків життя. Запоріжжя» має власний сайт, а також веде сторінки в Інстаграм та Фейсбук.
Також «100 відсотків життя. Запоріжжя» тісно співпрацює з місцевими організаціями, комунальними та державними установами на території міста та області. Серед них: Центр зайнятості, Центр надання соціальних послуг, Департамент соціального захисту населення та Департамент охорони здоров’я.
– Якщо людина ВІЛ-інфікована, хвора на туберкульоз, то про організацію вона дізнається через лікарів. В таких випадках всі наші послуги пропонуються лікарями. Вони рекомендують до нас звернутися, ми укладаємо договір, складаємо план соціального супроводу і людина отримує послуги.
Також існує профілактичний напрям діяльності, що стосується ВІЛ, на залучення всього населення, з метою турботи про своє здоров’я.
– Ми проводимо інформаційні кампанії для популяризації тестування на ВІЛ. Наразі на центральній вулиці міста розміщенні сітілайти. Кожна людина, перейшовби за кьюар-кодом на ньому, може знайти інформацію про ВІЛ та дізнатися про найближчий пункт тестування.
Організація бере активну участь у тематичних заходах, як-от День міста, День захисту дітей, День молоді та інших. Під час подібних акцій організація знайомить людей зі своєю діяльністю, послугами і проводять тестування на ВІЛ та видають засоби контрацепції (презервативи).
– У нас є костюм презерватива (ростова лялька), який ми активно використовуємо під час різних заходів для привернення уваги до послуг з тестування на ВІЛ. Ми завжди беремо участь у публічних заходах, що відбуваються в нашому регіоні. Це чудова можливість розповісти про послуги, які ми надаємо та залучати громадськість до тестування на ВІЛ.
Отримання ліків
Якщо лікар призначає препарати або обстеження, які не покриваються державними програмами, організація «100 відсотків життя. Запоріжжя» надає допомогу тим, хто перебуває у складних життєвих обставинах. Йдеться насамперед про хворих на туберкульоз та ВІЛ-інфікованих. Хоча допомога базується на реальній потребі, а не лише на діагнозі.
– Ми оцінюємо стан людини та, якщо людина в складних життєвих обставинах, не за ознакою ВІЛ-інфекції, а матеріально, то ми розглядаємо питання і допомагаємо. І медикаменти закупляємо, і обстеження оплачуємо.
Також організація контактує з медичними установами, перевіряючи, чи доступні безкоштовно потрібні ліки або послуги відповідно до державних програм. Іноді проблема виникає через нерозуміння пацієнтів, які не отримали рецепт, або просто не зрозуміли рекомендацій під час медичної консультації.
– Коли до нас звертаються з такими проблемами, то ми контактуємо під час соціального супроводу з лікарем і цікавимося, чи все там вірно зрозумів пацієнт. Ну тобто здебільшого проводиться така підтримуюче-роз’яснююча робота.
Нові виклики і потреби
З початком повномасштабного вторгнення колектив організації не лише зберігся, а й зміг адаптуватися до нових реалій. Лише декілька співробітників виїхали, решта залишилися працювати.
– В нас, 23 лютого, були загальні збори всього колективу і ми обговорювали, що будемо робити. Всі сказали – «ми нікуди не поїдемо», – ну в принципі воно так і вийшло. Кожен робив те, що робив до цього дня.
Викликом стало значне зростання кількості людей, які потребують допомоги. З іншого боку, з’явилися нові можливості: до організації почали самостійно звертатися донори, які пропонували гуманітарну допомогу. Водночас виникли нові потреби, пов’язані з реабілітацією ветеранів і підтримкою ментального здоров’я. Організація, реагуючи на виклики сьогодення, працює над розширенням послуг у цих напрямках.
– Виклик один – більша кількість людей потребує допомоги на сьогодні. Але не дивлячись на початок повномасштабного вторгнення, люди всі були забезпечені антиретровірусними та протитуберкульозними засобами. І це завдяки неурядовому сектору, нашій організації, «Альянсу громадського здоров’я» та «Всеукраїнській мережі людей, які живуть з ВІЛ/СНІД».
Благодійна організація «100% життя. Запоріжжя» невпинно розвивається, адаптуючи свою діяльність до сучасних викликів та потреб суспільства. Від підтримки ВІЛ-позитивних людей і боротьби з туберкульозом до реалізації ініціатив із розвитку жіночого лідерства, підтримки ветеранів і гуманітарної допомоги в прифронтових громадах – організація постійно розширює спектр своїх проєктів. Її місія – створювати можливості вижити та відновитися.
Авторка матеріалу – Дарʼя ЛИТОВЧЕНКО