Минулого місяця Запорізька міська рада почала формувати робочу групу з розробки Концепції розвитку парків та скверів. Розпорядження про створення групи ще не з’явилося на сайті міськради, проте громадські активісти вже запустили опитування щодо парків та скверів.

Про те, наскільки доцільним є це рішення, які проблеми мають зелені зони міста та як вони мають виглядати в ідеалі у майбутньому, читайте детальніше у нашому матеріалі

Минулого місяця Запорізька міська рада почала роботу над формуванням робочої групи з розробки Концепції розвитку парків і скверів Запоріжжя. Розпорядження про створення групи ще не з’явилося на сайті міськради, адже її склад ще на етапі затвердження.

Проте громадські організації «Екосенс» та «Захистимо парки і дерева Запоріжжя», вже запустили опитування щодо парків та скверів, де кожен запоріжець може висловити свою думку з цього приводу. 

Ми вирішили з’ясувати, чому зараз потрібно говорити про зелені зони міста, які проблеми вони мають і як парки та сквери мають виглядати в ідеалі у майбутньому.

Чому зараз потрібно говорити про зелені зони міста

Парки та сквери є важливою частиною інфраструктури Запоріжжя. На думку заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Андрія П’ятницького та одного з ініціаторів розробки концепції, гармонійний розвиток міста можливий лише за умови збереження і збільшення зелених зон.

За його словами, аналіз стану парків та скверів показав, що майже в кожному з них є проблеми інженерного благоустрою, майже відсутні мережі поливного водопостачання. Системи освітлення парків і скверів сформовані не в достатньому обсязі і забезпечують тільки освітлення обмежених територій, при цьому майже відсутнє сучасне енергоощадне дизайнерське освітлення. 

Проблемою є й збільшення частки старих зелених дерев, які втрачають свою стійкість та привабливість і є небезпечними для відвідувачів через нависаючі стовбури та гілки дерев.

Не варто ігнорувати й зміну вимог запоріжців до використання територій парків та скверів:

– З місць прогулянок і тихого відпочинку парки і великі сквери все більше перетворюються в місця розваг та проведення масових заходів.

Також Андрій Пʼятницький зазначає, що під час експлуатації пошкоджуються малі архітектурні форми, ушкоджуються дерева, кущі, газони, квітники. Низька культура поведінки містян у парках та скверах призводить до знищення майна, яке там знаходиться.

– Мета Концепції – визначення моделі системного благоустрою при проведенні комплексу заходів по збереженню, реконструкції існуючих парків і скверів та створення нових територій парків і скверів.

Андрій Пʼятницький

Зараз проєкт Концепції розвитку територій парків та скверів «Природа-культура-дозвілля» вже розроблений Запорізькою міськрадою разом з Запорізьким національним університетом та Хортицькою національною навчально-реабілітаційною академією.

Робоча група буде створена найближчим часом. Андрій Пʼятницький каже, що до неї увійдуть представники структурних підрозділів виконавчого комітету міськради, науковці та громадські активісти для опрацювання проєкту Концепції. В подальшому Концепцію планують затвердити на сесії міської ради.

– Стан парків і скверів залежить від багатьох чинників, тому долучатися до його покращення треба не лише суб’єктам зеленого господарства, а й органам виконавчої влади та місцевого самоврядування, науковцям, громадським організаціям та мешканцям міста.

Опитування на часі

Зрозуміло, що зараз, під час повномасштабної війни, перш за все стоїть потреба у виділенні бюджетних коштів передусім на оборону та укриття. Водночас парки відіграють важливу роль у збереженні чистоти повітря, температурного режиму, вологості, що важливо для здоров’я містян. А ще, запоріжці, які три роки живуть у стресі під обстрілами, життєво потребують можливості психологічно відпочити, перезавантажитися на природі. 

  • Запоріжжя готує Концепцію парків та скверів: головні проблеми зелених зон та їхнє ідеальне майбутнє Каскад фонтанів Веселка
  • Запоріжжя готує Концепцію парків та скверів: головні проблеми зелених зон та їхнє ідеальне майбутнє Театральний сквер
  • Запоріжжя готує Концепцію парків та скверів: головні проблеми зелених зон та їхнє ідеальне майбутнє Вознесенівський парк після підриву Каховської ГЕС
  • Запоріжжя готує Концепцію парків та скверів: головні проблеми зелених зон та їхнє ідеальне майбутнє Теперішній стан парку Енергетиків
  • Запоріжжя готує Концепцію парків та скверів: головні проблеми зелених зон та їхнє ідеальне майбутнє Дубовий Гай до підриву Каховської ГЕС
  • Запоріжжя готує Концепцію парків та скверів: головні проблеми зелених зон та їхнє ідеальне майбутнє
  • Запоріжжя готує Концепцію парків та скверів: головні проблеми зелених зон та їхнє ідеальне майбутнє
  • Запоріжжя готує Концепцію парків та скверів: головні проблеми зелених зон та їхнє ідеальне майбутнє
  • Запоріжжя готує Концепцію парків та скверів: головні проблеми зелених зон та їхнє ідеальне майбутнє
  • Запоріжжя готує Концепцію парків та скверів: головні проблеми зелених зон та їхнє ідеальне майбутнє

– В сучасному великому промисловому місті парки залишаються надважливою структурою, де людина може відчути себе наодинці з природою і своєю біологічною суттю. Відчути спокій, простір. Тому для здоров’я людини, збереження її працездатності, психологічної стійкості важливо регулярно відвідувати парки та сквери, – зазначає лікар-психотерапевт Ганна Прішутова, співзасновниця ГО «Екосенс».

Парк може виконувати реабілітаційні функції, мати гарденотерапевтичні локації. Тому важливо, щоб парки і сквери були інтегрованими у міський простір, естетичними, адаптованими до зміни клімату, безпечними і доступними. Отже, дбати про парки і сквери у Запоріжжі – необхідно з точки зору здоров’я містян навіть під час війни. 

– Рішення міської влади розробити Концепцію розвитку парків і скверів я підтримую. Адже розподіляти кошти під час війни слід особливо економно, – підкреслює голова ГО «Екосенс» Тетяна Жавжарова. 

Тетяна Жавжарова

Водночас експертка підкреслює важливість збереження у парках і скверах саме природних екосистем.

На жаль, сучасний стан запорізьких парків абсолютно не відповідає європейським нормативам захисту біорізноманіття та адаптації до зміни клімату. Буваючи в Європі, ми милуємося тінистими парками із могутніми деревами, квітучими луками з багаторічних рослин. Рослини варто висаджувати довговічні, стійкі і місцеві, адаптовані до спеки і посухи, які не вимагають частого поливу. Від класичних газонів сьогодні відмовляються навіть у Британії. Тож запорізьким паркам і скверам потрібні сучасні природоорієнтовані рішення.

Водночас європейські стандарти – це зручні лавочки і доріжки з природних матеріалів, точкове енергоощадне освітлення. Тож Концепція розвитку парків і скверів має враховувати бачення і потреби різних груп населення, водночас бути прогресивною і розрахованою на сучасні європейські екологічні тренди. Тоді Запоріжжя має шанс отримати підтримку на розвиток і відновлення парків і скверів від Європейського Союзу. 

Гайд парк в Лондоні


Тож громадська організація
«Екосенс» запустила опитування населення про бачення розвитку парків і скверів сьогодні, за підтримки Prague Civil Society Centre – з думкою про майбутнє післявоєнне відновлення.   

Пройти опитування можна за посиланням.

Проблеми запорізьких парків та скверів

На думку Ольги Сладкової, голови громадської організації «Захистимо парки і дерева Запоріжжя», головною проблемою зелених зон міста є те, що вони не мають відповідної землевпорядної документації, яка б захищала їх від забудови.

Тому території парків та скверів активно забудовують. На місці мінімум двох міських скверів стоять магазини мережі АТБ, а території п’яти інших вже відведені під забудову.

Сквер Дениса Тарасова (Яланського) після вирубки дерев, який був відданий під ТРЦ у 2018 році


– Парки та сквери зараз занедбані, не вистачає зеленої маси, дерева видаляються і не компенсуються, парки не відповідають сучасним запитам. Це теж проблеми, але їх можна виправити, коли з’явиться фінансування. 

Ольга Сладкова


Але якщо ці території забудують, жодне фінансування не зможе повернути їх місту.

Менеджерка проєктів та комунікаційниця громадської організації Спільно HUB Тетяна Воскобойнікова виділяє наступні проблеми зелених зон з точки зору інфраструктури:

  • погана інтеграція у загальну транспортну та пішохідну інфраструктуру. Часто в парки незручно добиратися без авто;
  • брак якісних веломаршрутів та безпечних переходів, які б сполучали зелені зони з житловими районами;
  • частина алей і входів мають бордюри, відсутність пандусів та зручних маршрутів для маломобільних груп;
  • дефіцит рекреаційних зон для представників різних вікових груп.  
Тетяна Воскобойнікова

Як мають виглядати запорізькі парки та сквери в майбутньому

Ідеальні парки та сквери для Запоріжжя – це офіційно оформлені зелені зони з чіткими межами, які мають статус рекреаційної землі та юридичний захист від забудови. На їхній території не може з’являтись АТБ, приватна клініка, офісний центр чи кафе шляхом вирубки дерев.

На думку пані Ольги, у парках та скверах має бути багато дерев, тіні та густої зелені – природного фільтра, що очищує повітря та дає прохолоду в спекотні дні. Територія має бути поділена на кілька зон:

  • зона для вигулу собак;
  • безпечний дитячий майданчик;
  • куточки для тиші та спокою (читання або спостереження за природою);
  • спортивні доріжки та тренажери;
  • молодіжна зона з місцем для катання на скейтбордах, папм-треком (спеціальна велосипедна траса, яка є чергуванням ям та схилів хвиль).
Відвідувачі парку, що катаються на самокатах на памп-треці


Розділення зон критично важливе: кожен має мати свій простір, при цьому не заважаючи іншим. Усі повинні знайти відпочинок для себе. Дитячі майданчики варто розділити за віком, а території для малюків огородити окремо, щоб відокремити їх. 

Необов’язково, щоб кожен парк мав всі зони, проте кілька парків поруч мають разом покривати ці потреби запоріжців. Також у парках мають бути чисті, зручні та інклюзивні туалети з вільним доступом для всіх і столиком для заміни підгузків.

Приклад сучасного туалету у парках


– В сучасних умовах парк має бути не «картиною», не об’єктом для споглядання, а місцем живої взаємодії людини з природою, –
переконаний пермакультурний та ландшафтний дизайнер Володимир Марчук.

Володимир Марчук


Потрібно замінити дерева, що потребують регулярного догляду (берези, декоративні клени з червоним листям, сакури, блакитні ялинки та горобину), на більш стійкі види до сучасних кліматичних умов. Це можуть бути звичайні дуби, польові та татарські клени, маслинколисті груші, звичайні та віргінські ялівці тощо.

  • Запоріжжя готує Концепцію парків та скверів: головні проблеми зелених зон та їхнє ідеальне майбутнє татарський клен
  • Запоріжжя готує Концепцію парків та скверів: головні проблеми зелених зон та їхнє ідеальне майбутнє звичайний дуб
  • Запоріжжя готує Концепцію парків та скверів: головні проблеми зелених зон та їхнє ідеальне майбутнє звичайний ялівець
  • Запоріжжя готує Концепцію парків та скверів: головні проблеми зелених зон та їхнє ідеальне майбутнє
  • Запоріжжя готує Концепцію парків та скверів: головні проблеми зелених зон та їхнє ідеальне майбутнє
  • Запоріжжя готує Концепцію парків та скверів: головні проблеми зелених зон та їхнє ідеальне майбутнє

Також треба буде змінити схему посадки дерев на більш щільну, яка б імітувала лісові насадження та створювала б тінь і прохолоду, необхідні для міських умов. 

Варто переглянути й усталену практику регулярного косіння трави у парках та скверах. Постійні покоси трави спотворюють зовнішній вигляд зелених зон, знищують біорізноманіття, зменшують кількість корисних комах та виснажують кореневу систему багаторічних лучних трав. Через це з’являються амброзія, лобода та інші небажані види рослин.

– Якщо перестати косити, або робити це 1-2 рази за сезон, за умови обов’язкового залишення стерні 10-15 см, парки перетворяться на квітучі луки, наповнені природною красою і життям, в яких наші діти та онуки будуть навчатися жити в гармонії з природою. 


Отже, запорізькі парки та сквери мають досить багато проблем: майже повна відсутність мереж поливного водопостачання та систем освітлення; рослини, що непристосовані до змін клімату; погана доступність для людей без автомобілів та маломобільних людей;відсутність документації, захищаючої від забудови; зміна вимог містян до зелених зон; загальна занедбаність та невідповідність європейським стандартам.

В ідеалі парки та сквери міста мають бути розділені на декілька зон, що задовільняли б усі потреби містян та засаджені більш стійкими видами рослин до сучасних кліматичних умов, які б імітували лісові насадження та квітучі луки з густою травою, приємними тінню та затінком, де можна було б сховатися від літньої спеки та палючого сонця.

З метою вирішення проблем та наближення парків до бажаного ідеалу міська рада розробила проєкт Концепції розвитку територій парків та скверів «Природа-культура-дозвілля» разом із Запорізьким національним університетом та Хортицькою національною навчально-реабілітаційною академією. 

До робочої групи, яку сформують найближчим часом, увійдуть представники виконавчого комітету міськради, науковці та громадські активісти. 

Слідкуватимемо за майбутнім розвитком подій, що стосуватимуться роботи над Концепцією, та інформуватимемо вас про них. 

Завантажити ще...