Єдність вдалині від дому: як громадські організації Василівської громади підтримують земляків
Василівська громада із початку повномасштабного вторгнення майже повністю знаходиться в окупації. Із приходом росіян нормальне життя у регіоні стало неможливим: на ТОТ панують репресії за будь-які прояви проукраїнських настроїв, а невелика частина, що залишилася під контролем України, зазнає постійних обстрілів.
Через це тисячі мешканців громади були вимушені виїхати. А разом з ними й чимало активістів, громадських організацій та ініціатив. Хтось перебрався за кордон або в інші області країни, а хтось продовжив свою діяльність в обласному центрі ー у Запоріжжі.
Ми поспілкувалися з представниками різних громадських організацій та комунальних установ Василівської громади. З якими викликами стикаються та як вдається підтримувати співвітчизників, детальніше читайте у матеріалі
«Агенція розвитку Василівської громади»
Комунальну установу «Агенція розвитку Василівської громади» створили ще навесні 2021 року. На сьогоднішній день її очолює Ірина Чижик:
– Я була свідком створення Агенції розвитку. Я тоді прийшла працювати в міськраду. І тоді якраз тільки був обраний наш міський голова Сергій Каліман. Він дуже хотів створити Агенцію розвитку для того, щоб розвивати нашу громаду, залучати донорів, інвесторів. Тобто відбудовувати, створювати нові проєкти, якось модернізувати наші території. Потім мені запропонували стати проєктною менеджеркою в Агенції. Це було десь в жовтні 2021 року, – ділиться пані Ірина.

Головним завданням на той момент було залучення інвесторів, співпраця з міжнародними партнерами та створення різноманітних проєктів задля розвитку громади.
Однак, повномасштабне вторгнення Росії звело нанівець всі напрацювання та заплановані проєкти. У квітні 2022 року Агенція разом з усім апаратом міської влади були вимушені виїхати з Василівки до Запоріжжя. Уже тут установа першочергово сфокусувалася на гуманітарній підтримці мешканців громади. Завдяки співпраці з міжнародними партнерами вдалося забезпечити мешканців Василівки, що виїхали з окупації, різними медикаментами, гігієнічними й дитячими наборами тощо.
Та на виключно гуманітарній сфері діяльність агенції не обмежилась. На сьогодні активно ведеться робота щодо підтримки місцевого бізнесу, налагодженні співпраці з міжнародними організаціями та іншими громадами України.
Зараз в агенції роблять великий акцент на комунікації та інформуванні мешканців громади. Наприклад, у жовтні цього року запрацював чат-бот у Телеграмі. Вже зараз у ньому можна отримати доволі широкий спектр послуг:
ー Він, по суті, як сайт, але скорочена версія. Там можна ознайомитися з грошовою допомогою, яка доступна для жителів нашої території, отримати відповіді щодо гуманітарної допомоги. Є функція питання до спеціаліста. Можна залишити якісь запитання, і конкретний спеціаліст з міської ради може надати відповідь. А також знайти інформацію про майбутні заходи нашої громади, ー розповідає пані Ірина.
З грудня планується запуск регулярних онлайн-дайджестів. У них будуть зібрані усі новини про життя громади за місяць: цікаві заходи, ініціативи, рішення тощо. Крім електронної, у планах є робити й друковану версію:
– Ми хочемо в рамках проєкту «Голос громади» роздрукувати десь 50-100 штук цих дайджестів. Щоб ті, хто не користується соцмережами, мали змогу у нашому хабі з ними ознайомитися, – ділиться пані Ірина.
Агенція має амбітні плани на наступний рік. Зараз в рамках проєкту «Сила малих спільнот» від ГО «СТЕП» ведеться активна робота одразу над двома великими проєктами: «Програма сприяння розвитку громадянського суспільства та волонтерської діяльності у Василівській громаді на 2025-2027 роки» та «Комунікаційна стратегія розвитку Василівської громади на 2025-2027 роки». Для їхньої успішної реалізації представникам громади організовують різноманітні лекції та тренінги на цю тематику.
«Молодь у русі» («МУР»)
Після релокації до Запоріжжя перед колективом «Агенції розвитку Василівської громади» постала проблема. Багато організацій не йдуть на співпрацю з комунальними установами. До того ж із тими, територія яких знаходиться в окупації:
– У нас зараз, можна сказати, зв’язані руки. Тому що ми не маємо території, де різні проєкти можна було б реалізовувати. Або ще в нас велика проблема, що ми в місті Запоріжжя. У більшості проєктів умови – щоб від зони активних бойових дій була відстань більше 50 км. А в нас 20-30. До того ж, для багатьох міжнародних донорів Запоріжжя вважається окупованою територією, адже Путін проголосив Запоріжжя окупованим. Тому в них інформація зовсім інша, хоча ми намагаємось цю дезінформацію долати. На жаль, не завжди дуже добре виходить. Через це ми зараз намагаємося більше працювати саме через громадські організації, тому що кошти зараз більше виділяють саме на них, – ділиться пані Ірина.
Тому у травні цього року була створена громадська організація «Молодь у русі». Засновниці Анастасія Кузнєцова та Ірина Чижик ставлять за мету активніше залучати молодь до розвитку рідної громади:
ー Хочеться якось активувати саме молодь, тому що вони зараз дуже демотивовані. Їм хочеться зустрічатися, виходити в офлайн, але не завжди безпечно. Знову ж таки, немає якихось класних ініціатив, а хочеться їм якось допомогти, залучати і почути, як вони бачать відновлення нашої території після деокупації, чого б вони хотіли зараз в місті Запоріжжя, щоб ми могли під їхні потреби залучати ці кошти і реалізовувати, ー ділиться пані Ірина.
Наразі організація активно займається освітніми ініціативами у сфері цифрової грамотності. У вересні цього року «МУР» доєдналися до вже згаданого проєкту «Сила малих спільнот» від ГО «СТЕП». У його рамках зараз вже підходять до завершення два навчальних курси для мешканців громади: «Основи цифрової грамотності для людей елегантного віку» та «Основи народної журналістики». На них василівчани мали змогу навчитися основам користування сучасними технологіями, створювати самостійно онлайн-контент та забезпечувати безпеку своїх даних у кіберпросторі:
– Тим самим ми хочемо більше заохочувати до якоїсь активної діяльності, якось підтримувати людей в умовах, в яких ми зараз знаходимося. Бо як не обстріли, так якісь інші неприємні речі відбуваються. Тому таким чином хочеться людей якось згуртувати між собою, – каже пані Ірина.

«Василівка.Дім»
Ще одна доволі молода організація з Василівським корінням ー це «Василівка.Дім». Вона була створена лише у березні 2023 року Оленою Мельник. Пані Олена ー депутатка Василівської міської ради. Після окупації Василівки російськими військами, жінка ще півтора місяці залишалася у місті разом з рештою апарату міськради:
ー Вже у березні я поїхала з дітьми у Кропивницький, бо там було безпечніше. Потім стала потреба, що треба було збиратися всій команді в Запоріжжі, бо більша кількість наших людей залишалася саме тут. І мене запросив наш міський голова Сергій Каліман, щоб я поверталася. Я повернулася, почали займатися гуманітарною допомогою нашим ВПО. І трапилася нагода відкрити громадську організацію. Тому що дуже багато гуманітарки йде через саме громадські організації. Якісь грантові проєкти, грантові заявки писати теж краще саме так. І я заснувала громадську організацію, ー ділиться пані Олена.

Головний напрямок діяльності «Василівка.Дім» ー це соціальна та психологічна підтримка мешканців громади. За сприянням українських та міжнародних партнерів їм регулярно надається різного виду гуманітарна допомога. Також організація часто влаштовує різноманітні тематичні заходи, особливо для маленьких василівчан. Наприклад, з початку минулого навчального року почали організовувати перші та останні дзвоники для школярів. На них дітям влаштовують цікаві конкурси та вручають подарунки:
ー Я шукала волонтерів, якісь благодійні фонди, щоб влаштувати нашим дітям подарунки і свята. Також ми організовували захід на День захисту дітей. Там також були різні конкурси та призи. Ми дуже багато цим займаємося. Зараз ми хочемо організувати якесь свято на Різдво та шукаємо для цього подарунки дітям, ー розповідає пані Олена.
У травні цього року «Василівка.Дім» спільно з ГО «Будуємо Україну Разом» організували у гуманітарному хабі Василівської громади так званий БУРчик. За допомогою волонтерів вдалося провести ремонт декількох приміщень та на їхньому місці облаштувати молодіжний простір:
ー Я написала проєкт і ми виграли грант. Завдяки ньому робили ремонт в одному з приміщень нашого хабу. Він у нас розташований в Будівлі ліцею автотранспорту. Там була заброшена їдальня та декілька кабінетів. І ось на їхньому місці ми й облаштувалися, ー розповідає пані Олена.
Команда «Василівка.Дім» намагається постійно покращувати роботу своєї організації. Для цього пані Олена та її колеги відвідують різноманітні воркшопи та тренінги з проєктного менеджменту, ефективного залучення громадськості до прийняття рішень тощо.
Діяльність усіх цих організацій підтверджує, що навіть у найтемніші часи треба намагатися шукати світло у собі та дарувати його іншим. Попри обстріли та окупацію своєї маленької Батьківщини, все ж таки можна об’єднувати зусилля задля розвитку рідної громади та підтримки своїх людей.
Ця публікація створена в партнерстві редакції SODA та проєкту «Сила малих спільнот», який реалізується ГО «СТЕП» за підтримки National Endowment for Democracy.