Взуття, як і будь-що інше, з часом псується та зношується так, що його доводиться змінювати на нове. Проте викидати улюблену пару часто буває дуже важко та й зайвих грошей на нову покупку в людини може не бути. Тоді взуття можна спробувати відремонтувати в майстерні або власноруч, заощадивши гроші та опанувавши нові корисні навички. 

А як це зробити, нам розповіли на майстер-класі з ремонту взуття від Zero Waste ZP, де ми дізналися про запорізький бренд «НАНОВО» та різні лайфхаки, якими ділимося і з вами

Цього разу захід проводять у майстерні «PlasticOn», розташованій в будівлі Млина Нібура. Трошки запізнившись, ми швидко піднімаємося на третій поверх, проходимо у кімнату та сідаємо на свої місця. Людей, як і на всіх попередніх майстер-класах, доволі багато. 

Усі уважно слухають жінку, що сидить на стільці біля стола з ноутбуком та щось розповідає, при цьому активно жестикулюючи. Це Анна Ткаченко, власниця запорізької майстерні з ремонту взуття «НАНОВО» та ведуча сьогоднішнього майстер-класу.

Історія бізнесу

Ця майстерня далеко не завжди була прибутковою. В перші роки її існування Анна разом з партнером по бізнесу вклали в неї дуже багато коштів, проте це не допомогло покращити становище. 

Врешті решт жінка наважилася на серйозні зміни та зробила своєму партнеру по бізнесу ризиковану пропозицію. 

Завтра ми підвищуємо вартість наших послуг на 200 відсотків.

Той спершу намагався відмовити її від цієї ідеї, проте Анна наполягла на своєму. Після підвищення цін від них пішли клієнти та більша частина команди. 

Анна Ткаченко, власниця «НАНОВО»

Було важко, проте бізнес витримав ці складнощі. В них залишилися клієнти з виключно якісним взуттям, що вартує ремонту за значні гроші. Це стало для власників потужним поштовхом до переосмислення концепції свого бізнесу. Їм захотілося підняти якість роботи, щоб стати справжніми професіоналами.

– До мене почала приходити усвідомленість, що це реально бізнес про збереження ресурсів на планеті. Це не просто ремонт – заробляння грошей і підлатання чиєїсь пари, це реально про збереження і продовження життя на нашій планеті. 

Відвідуючи міжнародні виставки, майстерні та фабрики італійських виробників матеріалів, вони відкрили для себе цілий світ якісного ремонту взуття. Приблизно тоді майстерня почала співпрацювати з брендинговим агентством: разом писати брендбук та створювати бренд. 

В 2017 році майстерня «Підкова» стає майстернею «НАНОВО». Було складно, довелося взяти декілька кредитів. Усі знову відмовляли Анну, проте вона, як і минулого разу, наполягла на своєму. Та вкотре виявилася права. Капіталізація бренду з кожним роком зростає все більше і він повністю виправдав усі вкладені в нього кошти. 

З початком повномасштабної фази війни компаньйон Анни пішов у лави ЗСУ та їй довелося взяти на себе усе керівництво. Закривши майстерню 24 лютого на три дні, вона разом з колишньою співробітницею перевезла усе взуття з майстерні до своєї квартири. Носити важкі коробки пішки на восьмий поверх тендітній жінці було дуже складно, проте саме це врятувало її від страху та паніки. 

Згодом вона вирішила обдзвонити власників взуття, щоб віддати їм його. Жінка боялася стикнутися з негативною реакцією людей, проте цього не сталося. Навпаки, усі були дуже раді її чути.

Люди, яким я телефонувала, просили разом із взуттям передати їм ліки, бинти, якісь дитячі штуки.

І вона з радістю допомагала клієнтам з населених пунктів, де ситуація була важчою ніж в Запоріжжі. Тоді допомога іншим допомогла і їй.

Вийшовши на роботу на 4 чи 5 день та зібравши всю команду, жінка навідріз відмовилася релокувати бізнес та залишилася жити і працювати в прифронтовому місті. 

За цей час «НАНОВО» навчилися шити взуття для військових та відправляти відремонтоване взуття за кордон. Сьогодні ця майстерня в форматі онлайн працює по всій Україні та закордоном, маючи у своєму штаті всього лише сімох робітників.

Теоретична частина 

Після короткого знайомства з учасниками, пані Анна ділиться з ними порадами щодо догляду за взуттям.

Перше та основне правило – ніколи не періть шкіряне взуття.

Справа в тому, що ручне або машинне прання ламає каркасні деталі шкіряного взуття з картону та пластику. Натомість текстильне та синтетичне спортивне взуття можна прати при температурі 30 градусів на мінімальних обертах, адже його виготовляють по іншій технології. 

На носі вже зима, тому учасники вирішують поцікавитися, яке взуття краще купувати на зиму: з замші чи з гладкої шкіри. Анна з радістю відповідає, розвінчуючи міф про те, що замша швидко намокає. Виявляється, що у гладкій шкірі ноги промокнуть набагато швидше. 

Єдине, що може зупинити від купівлі замшевого взуття, так це те, що вона капризна в догляді. Проте є деякі секрети, які значно його спрощують. По-перше, таке взуття має бути виключно однокольоровим. А по-друге, перед змащенням кремом, його обовʼязково треба почистити.

–  Ви спочатку приберіть з пор бруд. А потім вже туди додавайте засоби. Якщо ви полінитеся і змажете кремом поверх бруду, то у вас бруд вступає в реакцію з хімією, якою ви мажете, і трапляється біда. 

Фото Zero Waste ZP

Запитання і відповіді

Запитань у учасників виявляється дуже багато, тому майстер-клас перетворюється на цілу лекцію. 

І знову лунає питання про догляд за зимовим взуттям. Анна радить мати щонайменше дві пари, щоб та, яку носили вчора, відпочивала сьогодні.

– Тому що шкіра «дихає». Вона має «видихнути» все що вбрала в себе за день, який ви з нею проходили.

Зберігати цінне для себе взуття краще на спеціальних формоутримувачах. Тоді шкіра після висихання буде набувати потрібної форми та на ній не створюватимуться заломи. З ними дуже гарно робити догляд: взуття очиститься швидко, а усі засоби добре ляжуть.

І головне – ви ввечері прийшли з роботи, розулися, ногу дістали, формоутримувач поставили і вранці отримали нове взуття для себе. 

Обирати формоотримувачі треба за розміром ноги й обов’язково з дерева, а не пластику. 

Догляд всередині за таким взуттям можна робити в домашніх умовах за допомогою парогенератора або чайника. Не варто протирати взуття вологими серветками. Замість них краще використовувати спеціальні ганчірки з мікрофібри та звичайну воду.

Практична частина

Сесія «запитання-відповіді» плавно переходить до практики і Анна пропонує учасникам поставити своє взуття на заздалегідь принесений стіл та разом зі своєю помічницею Яною, починає їм допомагати.

З попраними кросівками мало що можна зробити в домашніх умовах, адже матеріал загрубілий, а фарби та хімії двох матеріалів перемішалися з собою. Проте можливо  взуття зможе відчистити відновлювач замші. Анна використовує засоби від фірм Beclean та Fenice. В цьому випадку знадобиться Recovery Spray від Beclean. Власниця кросівок отримує засіб та спеціальну щітку зі свинячого ворсу і відправляється практикуватися. Через деякий час інтенсивного очищення, кросівки виглядають значно краще. 

Далі Анна демонструє на власному взутті попередні свої слова щодо ворсового взуття – як його можна зіпсувати під час водовідштовхувальної обробки, якщо перед цим добре його не почистити. 

Вона наносить водовідштовхувальний спрей Water Off від Fenice на ворс взуття і хімія в його складі починає взаємодіяти з брудом, витягуючи його з ворсу. Спочатку здається що засіб впорався з брудом, проте через 5 хвилин на взутті починають з’являтися плями.  

Після пояснення декілька дівчат з таким взуттям переходять до практики – змахують щітками пил і вже після цього наносять спрей. Виходить чудово.

Тепер переходимо до популярної проблеми – чорний пил в сітці кросівок. Тут допоможуть щітка та чистяча піна Foam Cleaner від Beclean. Вмілими рухами помічниця Яна починає прибирати пил з сітки методом механічної (сухої) чистки, а далі вже використовує піну.

Далі Анна демонструє, як зафарбувати подряпинки на кедах, які іноді дуже дратують. Для цього необхідно взяти спеціальний чистячий засіб Cleaning Solution від Beclean для шкіряного взуття. 

Щодо догляду за ворсовою шкірою, то за словами помічниці майстрині, він майже нічим не відрізняється від догляду за шкіряним взуттям.

– Тільки що інші засоби та щітка з металевими ворсиками, а методичка та ж. Замшу потрібно сильно причісувати та добре вичистити.

Ця подія також залишила після себе чудові враження та додала безліч корисних знань. Сподіваємося, що і вам також.

Завантажити ще...