Протягом року SODA розповідала про майстер-класи з апсайклінгу та ремонту різних речей, які організовували Zero Waste Zp. Активність організації принесла свої результати. Однак на цьому вони не збираються зупинятися. Що очікувати від організації в найближчому майбутньому і як вони провели цей рік, цікавилися у співзасновниці Ірини Щетиніної 

Zero Waste Zp – це екологічна громадська організація Запоріжжя, ціллю якої є «розпрощатися зі сміттям як таким у рідному місті».

Як пише сама організація: «Активістами не народжуються, активістами стають, бо не можуть інакше». 

Організація є членом всеукраїнської громадської спілки Zero Waste Alliance Ukraine, завдяки яким минулого року вони отримали шанс розпочати великий трирічний проєкт – «Впровадження принципів «нуль відходів» на рівні органів влади, бізнесу та громади у місті Запоріжжі». І впродовж першого року активно працювали у двох напрямках.

Сприяння розробці місцевого та регіонального планів управління відходами

В грудні 2024 року Кабінет Міністрів України затвердив Національний план управління відходами в Україні. Згідно з ним кожна державна обласна адміністрація має розробити регіональний план управління відходами, в який має бути включений аналіз поточної ситуації та плани з її покращення. Після того, як він буде прийнятий, усі громади області також мають прийняти місцеві плани.

Zero Waste Zp планували працювати над регіональним планом разом із Запорізькою військовою обласною адміністрацією, а потім допомагати складати місцевий план разом з Запорізькою міською радою.

Ми надали свої коментарі до регіонального плану, до розділу 2 і 3. Більшість з них були прийняті в тому чи іншому вигляді. 

Ірина Щетиніна, співзасновниця

 

Проте станом на зараз його ще не прийняли. У березні 2025 року план відправився на стратегічну екологічну оцінку. З цього часу жодної нової інформації не було.

Після того, як регіональний план затвердять, одразу почнеться робота над місцевим планом.

Поширення знань про екологію та зменшення відходів серед запоріжців 

Впродовж року Zero Waste Zp розповідали запоріжцям про екологічну свідомість різними способами. Наприклад, вони часто проводили майстер-класи з апсайклінгу та ремонту речей. 

Ми теж відвідали декілька майстер-класів. Почитати про них можна тут:
Альтернатива харчовій плівці: як виготовити вощанку своїми руками
Як подовжити життя улюблених черевиків: подробиці майстер-класу з догляду за взуттям
Зберегти життя улюбленим джинсам: як пройшов майстер-клас з ремонту одягу

Там учасники вчилися робити постери з пластикових пакетів, прикраси із вживаних бусин, панно з кераміки, вощанки, 3D деталі, вощанки та мозаїку з пластикових кришечок, реставрувати меблі, ремонтувати одяг та доглядати за своїм взуттям. 

Щоб взяти участь у кожному з них, потрібно було зробити донат від 50 грн для потреб ЗСУ.

Теми майбутніх заходів затверджували всією командою. 

– У нас було одразу кілька питань. Що ми можемо зробити, хто це може зробити, де їх знайти.

Взагалі, основною метою цих майстер-класів було попрацювати з тими матеріалами, які неможливо переробити у майстерні з переробки пластикових відходів PlasticOn, і зробити це максимально цікавим для аудиторії.

Майстер-клас з виготовленням вощанок

 

Ведучі майстер-класів кожного разу змінювалися. По два заходи проводила хіба членкиня правління Zero Waste Zp Єлизавета Іванова (яка вчила запоріжців виготовляти постери з пластикових пакетів та вощанки) та Єлизавета Шишкіна (майстриня, що проводила майстер-класи з виготовлення прикрас). Ще одна представниця команди, керуюча Екохабом Тетяна Омельченко показувала й розказувала, як робити панно з кришечок з-під пляшок від напоїв. 

Вікторію Рибалову, що проводила майстер-клас з виготовлення панно із розбитого посуду, допомогли знайти сусіди з Креативної платформи «Млин».

А от ведуча майстер-класу з редизайну меблів, Катерина, є давньою знайомою екоактивістів.

– На початку створення організації вона була з нами. Робила свій редизайн у нас в майстерні, поки у неї не було свого місця. 

Усіх інших просто знаходили в інтернеті та пропонували їм провести разом майстер-клас.

Якісь майстер-класи проводилися у Zero Waste Zp, в майстерні PlasticOn, якісь – у приміщеннях ведучих.

– Якщо ми можемо провести на території майстра, то краще на території майстра, бо там все під рукою. 

Учасники дізнавалися про майбутні майстер-класи з соціальних мереж. Хтось відвідував лише один захід, а дехто потім приходив і на наступні. Одна жінка приходила за новими знаннями навіть тричі. 

Майстер-клас з ремонту одягу

 

Також члени команди Zero Waste Zp записали другий сезон подкастів Без сміття (перший виходив у 2023 році), присвячені різноманітним актуальним для України темам: сміттєпереробним заводам, відходам руйнації, екологічній смерті (наприклад,кремації)  тощо. А найпопулярнішим випуском став випуск про екологічний секс, де ведучі розмірковували про екологічний слід інтимного життя.

Знайти ці подкасти можна на всіх доступних стримінгових платформах. 

Крім цього, вони спільно з ГО«Екосенс»та Радою Відновлення Запоріжжя організовували відкриту дискусію про майбутнє сфери управління відходами у Запоріжжі в рамках проєкту Діалоги про сенси Запоріжжя. 

Організатори запрошували представників влади, проте не всі з них вирішили відвідати цей захід.

– Впродовж години ми обговорювали, які заходи доцільно провести зараз по управлінню відходами, а які варто відкласти на потім. Усі майже одноголосно казали, що не вистачає інформації. Повинна бути колаборація бізнесу і влади. 

За цей рік організація планувала збільшити свою присутність у соціальних мережах і, врешті решт, це зробила. Впродовж року вони наповнювали свої сторінки різноманітними дописами, присвяченим діяльності Zero Waste Zp, а також дописами та відео на різні важливі теми. 

– За період цього проєкту кількість наших підписників виросла і наша авдиторія стала набагато активнішою.

Рік активної роботи позитивно вплинув не лише на команду громадських активістів, а і на життя всього міста. Завдяки корисним подкастам і майстер-класам багато містян стали більш екологічно свідомими й почали власноруч скорочувати кількість відходів, застосовуючи знання, якими щедро ділилися активісти, на практиці. Разом з однодумцями вони обговорили проблеми та запланували просвітницькі заходи. А міська влада склала з їхньою допомогою регіональний план управління відходами, що має позитивно вплинути на ситуацію з цим в місті. 

В найближчому майбутньому організація планує присвятити роботі над не менш важливим напрямками: роботі з місцевим бізнесом та ОСББ, із мотивацією їх до сортування відходів, компостування та визначення морфологічного складу відходів.

Завдяки саме таким організаціям можна сподіватися на впевнений розвиток екологічної свідомості у Запоріжжі.

Завантажити ще...