Скільки екоподатку сплачують підприємці Запоріжжя і куди йдуть ці кошти
Не завжди запоріжцям доступна інформація про те, хто саме і в якій мірі впливає на стан довкілля в місті, особливо коли йдеться про екологічний податок – кошти, які мають компенсувати шкоду завданій природі. Нещодавно ми писали, що Запоріжжя і область є лідером з виробництва небезпечних відходів. Тож SODA зібрала та проаналізувала інформацію про екоподаток, детальніше – читайте в матеріалі
Екологічний податок в Україні є обов’язковим щоквартальним платежем, який мають сплачувати підприємства, установи й організації, діяльність яких пов’язана з природокористуванням.
Метою екоподатку є – частково компенсувати шкоду навколишньому середовищу, а розмір залежить від кількості шкідливих викидів, скидів та утворених відходів.
Згідно з Податковим кодексом України, платити екологічний податок мають ті, хто у процесі своєї діяльності:
- викидає шкідливі речовини в повітря з труб заводів чи інших стаціонарних установок;
- скидає забруднюючі речовини у водойми;
- вивозить і зберігає відходи (але не вторинну сировину, яку тримають на власній території);
- створює або накопичує радіоактивні відходи;
- тимчасово зберігає радіоактивні відходи довше, ніж дозволено ліцензією.
Скільки сплатили екоподатку запорізькі підприємці
SODA звернулась із запитом до Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області щодо переліку підприємств, які сплатили екологічний податок у 2024 року та в першій половині 2025 року, а також суми сплаченого податку окремо по кожному з них.
У відповідь податкова відмовилася надати детальні дані, посилаючись на те, що назви підприємств є частиною ідентифікаційних даних і їх розголошення в умовах воєнного стану може становити загрозу національній безпеці. Натомість, податкова надала лише загальні цифри:
- у 2024 році екологічний податок сплатили 1293 підприємства, загальна сума склала 357,9 мільйона гривень;
- за січень-травень 2025 року – 979 підприємств сплатили 176 мільйонів гривень.
Крім того, на сайті ДПС зазначено, що лише у травні 2025 року підприємства Запорізької області перерахували 88,7 мільйона гривень за забруднення довкілля, що на 2 мільйони гривень більше, ніж у травні 2024 року.
Скільки отримали Запоріжжя та область
Як повідомила в.о. начальника Головного управління ДПС у Запорізькій області Юлія Зарецька, за 2024 рік до місцевих бюджетів перераховано 72,4 мільйона гривень.
Ми також звернулися до Управління з питань екологічної безпеки Запорізької міської ради аби запоріжці знали скільки надходить коштів екологічного податку, на що нам відповіли:
– За інформацією департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради до спеціального фонду бюджету Запорізької міської територіальної громади надійшло коштів екологічного податку:
- за 2024 рік – 26,3 мільйона гривень.
- за січень-травень 2025 року – 13,9 мільйона гривень.
Чому Запорізька громада отримує не всі кошти
Згідно з Бюджетним кодексом, усі надходження податку за викиди двоокису вуглецю – СО2 надходять до спеціального фонду державного бюджету. Також до цього фонду потрапляють надходження і за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та за тимчасове зберігання радіоактивних відходів.
Натомість, гроші за інші забруднюючі речовини розподіляються між державним і місцевими бюджетами:
45% – до загального фонду державного бюджету;
55% – до спеціального фонду місцевих бюджетів.
Так і виходить, що з цифри у 357,9 мільйона гривень Запоріжжя та область отримує всього 72,4 мільйона гривень, а всі інші кошти йдуть до державного бюджету.
Фінансування природоохоронних заходів у Запоріжжі на 2024-2026 рік
Кошти з екологічного податку розподіляються в межах програми «Про фінансування природоохоронних заходів за рахунок екологічних надходжень на 2024-2026 роки», яку затвердили у 2023 році. Як зазначено в документі, метою програми є поліпшити стан довкілля та підвищити рівень суспільної екологічної свідомості, а проблемні питання, на які спрямована програма, включають: необхідність покращити стан водних ресурсів, біологічного та ландшафтного різноманіття. Конкретні заходи формуються на кожен рік окремо та визначаються, як пріоритетні відповідно до екологічного стану міста.
У 2024 році в рамках цієї програми профінансували заходів на суму 23,7 мільйона гривень, а у першій половині 2025 року на 13,9 мільйона гривень. До кінця 2025 року в рамках програми заплановані витрати на суму – 30,7 мільйона гривень.
Крім екологічного податку, джерелами надходжень є штрафи за шкоду довкіллю та залишки коштів з попередніх років.
Що саме профінансували у 2024 році
Згідно зі звітом програми, за 2024 рік у Запоріжжі реалізували низку заходів за рахунок екологічного податку, зокрема:
- 2,8 млн грн спрямували на придбання обладнання для каналізаційних насосних станцій та мереж каналізації. Закупили 21 одиницю техніки.
- 4,26 млн грн витратили на озеленення міста та засівання 2 400 м² газону.
- 4,29 млн грн коштувало придбання двох спеціалізованих машин для збору, транспортування та складування відходів.
- 2,53 млн грн використано на закупівлю обладнання для перероблення відходів зелених насаджень, а також ще 669 тис. грн пішло на додаткове обладнання для цієї ж мети.
- 3,02 млн грн спрямували на придбання машини для збору та транспортування рідких побутових відходів.
- 1,85 млн грн використано на забезпечення екологічно безпечного збирання, перевезення та утилізації відходів по вул. Феросплавна, 1.
Крім того, на розробку Програми охорони довкілля щодо поетапного зниження викидів у Запоріжжі передбачено 1,7 млн грн, однак оплату за послугу перенесли на 2025 рік у зв’язку з продовженням строку дії договору.
На що планують витратити кошти у 2025 році
На 2025 рік згідно з програмою прописані заходи та завдання у сфері охорони навколишнього природного середовища. В цьому році планують заходи щодо поширення світоглядів охорони навколишнього природного середовища. Цим має зайнятися Управління з питань екологічної безпеки міськради за 60 тисяч гривень. Також запланували реконструкцію самопливного колектора каналізації (Ду=800 мм) по вулиці Новокузнецька на 18 мільйонів гривень.
Нещодавно забруднена виливом мастильних матеріалів річка Мокра (колиш. Мокра Московка) цього року має отримати заходи з розчищення гирлової ділянки русла. На це виділили 2,14 мільйонів гривень.
Також 300 тисяч гривень виділили Запорізькому міському ботанічному саду для заходів для запобігання знищенню чи пошкодженню територій природно-заповідного фонду. А на озеленення міста в цьому році мають витратити 7,63 мільйонів гривень.
Авторка матеріалу – Вікторія ТЕРТИШ