«Сімейний бізнес»: Запорізька обласна лікарня витрачає гроші на оренду томографу в родичів голови ОДА
З початку повномасштабного вторгнення бізнес родичів Івана Федорова, голови ЗОДА, отримав замовлень майже на 5 мільйонів гривень від Запорізької обласної лікарні. Компанія надає послуги компʼютерної томографії, не зважаючи на наявність у обласної лікарні власних новіших та якісніших томографів
SODA дослідила як обласна лікарня протягом пʼяти років платить приватному підприємству за апарат 15 річної давності по розцінкам, за які можна було б придбати аналогічний томограф, або навіть більш сучасний пристрій.
Комп’ютерний томограф – це медичний апарат, який за допомогою рентгенівських променів створює детальні пошарові зображення внутрішніх органів і тканин людини.
Все починалось із заступника голови ЗОДА
Приватне підприємство «Центр компʼютерної томографії» зареєстровано у 2008 році Сергієм та Іваном Федоровими у Мелітополі. Останній, нині – голова Запорізької ОВА, тоді він тільки починав політичну карʼєру, та був помічником депутата у Мелітополі. Зараз компанією володіють Сергій Федоров та Наталія Федорова, це батьки Івана Федорова.
Публічно фірма зʼявилася на порталі Prozorro у 2020 році, вигравши закупівлі на постачання послуг компʼютерної томографії. У тому ж році підприємство виграло тендер на 1 мільйон гривень у Запорізької обласної клінічної лікарні, фактично отримавши лише 224,5 тисяч гривень через зменшення обʼєму послуг. Тоді ж, Іван Федоров, вже колишній керівник центру, працював першим заступником голови Запорізької ОДА Віталія Туринка. На посаді керівника підприємства він був до 2013 року, але і далі декларував роялті від «Центру комп’ютерної томографії». Останній раз згадка про фірму у декларації Федорова була за 2019 рік із виплатою роялті на 300 тисяч гривень.
Перший виграний тендер від обласної лікарні відзначився, адже за нього фірма отримала кримінальне провадження від слідчих поліції Запорізької області. Начебто лікарня порушила тендерну процедуру і уклала договір з «Центр комп’ютерної томографії» для розтрати грошей. Детальних пояснень не наводиться. Після єдиної ухвали від 2021 року про продовження строку досудового розслідування жодної інформації у судовому реєстрі за цією справою немає.
Тісний контакт – стабільний дохід
«Центр компʼютерної томографії» продовжив отримувати гроші на закупівлях від обласної лікарні. Якщо у 2020 ще був 1 мільйон гривень (фактично надано через зменшення кількості послуг на 224 тисячі гривень), то у 2021 – 1,4 мільйона гривень (фактично 1,1 мільйона гривень, що в понад 4 рази більше за минулорічний результат).
Повномасштабне вторгнення майже не внесло коригувань у відносини між центром та обласною лікарнею та безконкурентного отримання закупівель підприємством. За 2022 рік фірма отримала підрядів на 4,4 мільйона гривень, з часом замовник зменшував обʼєми за укладеними договорами і вартість знизилася до 2,8 мільйона фактично наданих послуг.
2023 рік приніс менше – 3,4 мільйона отриманих закупівель, з них фактично надано послуг на 2,1 мільйона.
2024 рік був не таким продуктивним у закупівельних стосунках обласної лікарні та підприємства – один договір на 69 тисяч гривень.
Проте вже навесні 2025 року «Центр компʼютерної томографії» отримав договорів на 787 тисяч гривень.
Томограф із 15 річним досвідом
Згідно з документами на участь у закупівлях «Центр компʼютерної томографії» надає послуги на двох компʼютерних томографах – Aqualion 64 та Activion 16. Документи останньої моделі надані у цьогорічному тендері, як тієї, на якій проводитимуться обстеження.
Модель Activion 16 вироблена у Японії компанією Toshiba у 2010 році.
Запорізька обласна лікарня має у власності 3 компʼютерних томографи.

Всі вони, згідно технічних характеристик та років виробництва моделей, обходять апарат, з якого закуповуються послуги.

Інші – позбуваються, у нас – закуповують
Досліджуючи томограф Activion 16, на якому надає послуги «Центр компʼютерної томографії» обласній лікарні, наткнулись на міжнародну платформу для купівлі/продажу медичного обладнання. Так, такий самий томограф можна купити у Польщі за 34 тисячі доларів – 1,4 мільйона гривень. Або цю ж модель, але на рік свіжішу – в Італії.

Також цікава історія із таким томографом на 3 роки старше сталась у Житомирі. Там його виставляли та продавали через аукціон двічі, але кожного разу не знаходилось охочих для придбання.
Продавали цей TSX-031 Activion 16 TOSHIBA 2007 року випуску за стартовою ціною в 2,7 мільйона гривень. В результаті, в 2025 році житомирська громада безоплатно передала томограф районній лікарні для надання медичної допомоги жителям громади та військовослужбовцям регіону.
Поки в Житомирі продають томограф, компанія родичів Федорова виграє торги з вже згаданим та майже ідентичним по опису пристроєм – TSX-031A Activion 16 TOSHIBA 2010 року випуску – надання «Послуг з комп’ютерної томографії-ангіографії», але вартість таких послуг оцінюється вже у 3,2 мільйона гривень на рік, тобто на півмільйона гривень більш ніж купівля аналогічного пристрою у власність лікарні.
За 5 років щорічних замовлень послуг загальною сумою на 8,2 мільйони гривень, Запорізька обласна лікарня могла б придбати собі щонайменше 3 таких вживаних томографів.
Також SODA дізналась кількість досліджень, які проводить лікарня на власних обладнаннях.

Останній договір на замовлення послуг томографії від «Центру компʼютерної томографії» включав надання 437 досліджень за 7,5 місяців. Маючи такий великий попит у самої лікарні на такого виду дослідження, установа могла б «відбити» покупку нового або вживаного такого ж, а то і кращого, томографа швидко.
Для порівняння вартість послуг від приватної фірми за 437 досліджень склала 687 тисяч гривень (приблизно 1600 гривень за одне дослідження). Водночас кращий за характеристиками томограф, який знаходиться у власності лікарні, за 1,5 роки зробив понад 12,5 тисяч таких досліджень. Вартість такого вживаного томографа з Європи складе приблизно 3.7 мільйона гривень, або всього 2 300 досліджень від «Центру компʼютерної томографії». Майже такий самий обʼєм послуг було надано приватною фірмою для обласної лікарні з початку повномасштабного вторгнення .
P.S.
У травні Медичні закупівлі України повідомили, що Запорізька обласна клінічна лікарня отримала комп’ютерний томограф SOMATOM X.ceed від Siemens, який робить 128 фізичних зрізів. Закупівлі вагомого медичного обладнання проводять Медичні закупівлі України на замовлення Міністерства охорони здоров’я України в рамках напрямку «Модернізація і оновлення матеріально-технічної бази закладів охорони здоров’я».
SODA звернулася за коментарем до Запорізької обласної лікарні, щоб дізнатись чим обґрунтовані закупівлі послуг із компʼютерної діагностики/компʼютерної томографії при наявності у Запорізької обласної клінічної лікарні томографів із кращими характеристиками. Та чи не зміниться потреба у закупівлі таких послуг після встановлення нового томографу SOMATOM X.ceed. На наш запит в лікарні повідомили, що замовили послуги в компанії, бо на той момент один з томографів вийшов з ладу.

Також в лікарні заявили, що наразі потреба у закупівлі додаткових послуг відсутня. Водночас жодної інформації про розірвання останнього договору від травня та попереднього від лютого цього року, на момент публікації матеріалу, на платформі ProZorro немає.
Матеріал підготовлено в рамках трирічного проєкту «Посилення громадського контролю в Україні (Boosting Citizens Watchdogs in Ukraine)», що реалізується Інститутом розвитку регіональної преси в партнерстві з IWPR за підтримки Норвезького агентства з розвитку та співробітництва NORAD