Нещодавно в Дніпровському районі Запоріжжя пройшов воркшоп від громадської організації «Екосенс» та фахівців з ландшафтного дизайну Хортицької національної академії з догляду за деревами та кущами в місті. Захід проводився на подвір’ї ЕкоДому, де учасники допомагали обрізати кущі та оновлювали вигляд клумб

Місцем зустрічі стає поріг школи №89, де нас вже чекають члени організації «Екосенс» та Хортицької національної академії. Там же до нас доєднуються співробітники гімназії та мешканці навколишніх будинків. Слідуємо за громадською активісткою Аллою Кліщ, рухаємося до подвір’я будинку, яке вирізняється своєю охайністю за зеленими клумбами біля кожного під’їзду.

ЕкоДім

Це «ЕкоДім» – міська багатоповерхівка, яка має поряд автономну станцію сортування відходів, займається компостуванням органіки та з любов’ю висаджує квіти, кущі та дерева.

Пані Алла, головна активістка дому, розповідає, що саме поїздка в Польщу надихнула її на таку екоініціативу. Сортувальний майданчик оточений парканчиком та дверима на кодовому замку. Всередині – мішки, в які жителі будинку окремо сортують скло та пластик (обов’язково сухий та чистий). Дім має домовленість із заготівельником, тож періодично продає тару, отримуючи 100-150 гривень. Пані Алла ділиться, що на заощаджені кошти планують купити косарку, щоб самостійно охайно підстригати траву, а не косити в корінь.

Алла Кліщ. Фото SODA

Прямуємо далі, де нас зустрічає зелене подвір’я. Біля кожного під’їзду є зручна дерев’яна лавка та зелений садок. Перша клумба – простір пані Алли. Серед садових статуй, ростуть не лише декоративні рослини, а й їстівні. Серед них: щавель, петрушка, хрін, полуниця і навіть авокадо, яке зимує тут вже другий рік.

Фото SODA

Воркшоп з догляду за кущами

Наближаємося до однієї з останніх клумб, власник якої пан Сергій. Саме його кущі самшиту є нашими моделями для майстер-класу. Перед початком фахівчині з ландшафтного дизайну Хортицької національної академії Наталія Дерев’янко та Оксана Кобець знайомлять нас з інструментами.

Найменшим з усіх є секатор, після нього – акумуляторні ножиці, які використовуються для обрізання тоненьких гілочок; найоб’ємніший є електричний кущоріз, або бензоножиці – інструмент для обрізання товстіших гілок великих кущів.

Фото SODA

Тепер, разом зі садовим приладдям, ми підходимо до самшитів. Ми вирішуємо надати їм цікавішої форми: підстригти кущі у вигляді куль та конусів. Тут ми використовуємо акумуляторні ножиці та секатор. Першою за справу береться доцентка кафедри садово-паркового господарства Оксана Кобець, надаючи поради:

  • Самшит найкраще підстригати у вигляді геометричних форм;
  • Під час процесу обходьте кущ з усіх боків, щоб краще оцінити чи виходить потрібна форма;
  • Щоб гілочки краще розросталися – трошки укоротить ті, що всередині;
  • Краще почати формувати кущ, коли рослина ще молода;
  • У випадках, коли дві гілки ростуть врізнобіч – їх треба зв’язати, так поверхня стає більш щільною і легше надати їй форми. Але при цьому зв’язування повинно бути не тугим, з урахуванням потовщення гілки;
  • Стрижка кущів проводиться знизу вгору, щоб гілки безперешкодно падали на землю;

Дуже добре робити зараз стрижку, коли припиняється сокообмін. Тому вона (рослина прим. авт) матиме  можливість заспокоїтись і на весну піде свіжими паростками – пояснює завідувачка кафедри садово-паркового господарства Наталія Дерев’янко.

Оксана Кобець. Фото SODA

Звичайний воркшоп несподівано перетворюється на воркшоп з подарунками: майже кожен з присутніх бере собі кілька зрізаних гілочок самшиту, бажаючи виростити свій кущик.

Фото SODA

В підрізанні самшиту беруть участь не тільки фахівчині, але й всі охочі.

Самшит пана Сергія – не єдина рослина, що отримала новий вигляд. До нього приєднався і гібіскус. Щоб надати йому заокругленої форми, дістаємо наш найважчий інструмент – електричний кущоріз.

Наступна на черзі – спірея або, як її ще називають, наречена. Нею опікується літня пані Валентина, тож отримавши її дозвіл ми повертаємося до роботи. За допомогою вже відомого електричного кущоріза надаємо цьому кущу також заокруглену форму. Над спіреєю, змінюючи одна одну, працює три людини, перш ніж рослина приймає охайну форму і припиняє перекривати в’їзд своїми гілочками.

На цій добрій справі воркшоп добігає кінця. Учасники отримали корисні рекомендації, а також можливість попрактикуватися в догляді за кущами: самшитом, гібіскусом та спіреєю. Окрім корисних навичок присутні також отримали натхнення та гарний настрій.

Клас, теж хочу собі такі інструменти купити, на дачу. В мене дача велика, буду займатися там ландшафтним дизайном, – коментує учасниця воркшопу пані Інна.

Також свій коментар додає пані Марина: 

Щось нове – завжди корисно. Це дуже правильно. Сьогодні зранку стріляли, була напруга. А ми тут прийшли: біля квіточок, біля кущиків, поговорили, зняли напругу. Подивилися на інструменти, які не бачили і не працювали з ними. Я вважаю, це корисні речі. Навіть дівчата зі школи приходили послухати. Ви бачили, як біля школи гарно? Мабуть буде ще гарніше.

Цей захід із підрізання кущів став прикладом, як навіть невеликі зміни можуть мати значний вплив на оточення. Учасники не лише набули практичних навичок, але також зробили вклад в охайне оформлення клумб та комфорт мешканців будинку.

Фото SODA

Цей воркшоп нагадав, що зміни починаються з нас самих – варто лише взяти ініціативу в свої руки. Діяти тут і зараз, створюючи комфортне та затишне середовище для себе та оточуючих.


Авторка тексту – Дар’я ЛИТОВЧЕНКО

Завантажити ще...