Рада відновлення Запоріжжя: як відкриті дискусії стають рушійною силою змін
Повоєнне відновлення зараз є однією із найобговорюваніших тем в Україні. Попри те, що активні бойові дії досі тривають, вже зараз важливо сформувати єдину стратегію відновлення країни після війни. Для цього проводиться чимало конференції, публічних дискусій та форумів. При чому як на національному, так і на регіональному рівнях. І Запоріжжя не виняток.
У нашому регіоні активну діяльність у цій сфері веде Рада відновлення Запоріжжя. Проведенням регулярних дискусій та діалогів організація намагається скоординувати співпрацю громадськості та влади щодо майбутньої відбудови краю.
Чому така комунікація дійсно важлива та як Раді вдається знаходити між сторонами точки дотику, детальніше у матеріалі
Про Раду відновлення
Рада представляє собою коаліцію запорізьких громадських організацій, науковців та незалежних експертів. Організація розпочала роботу на початку 2023 року і наразі нараховує понад 30 учасників. Із самого старту її діяльність спрямована на посилення участі громадянського суспільства у процесах сталого розвитку та повоєнного відновлення Запорізького регіону. Один із головних інструментів ー це проведення публічних діалогів, дискусій та форумів із залученням громадськості та влади.
Чому саме діалоги
Діалог як метод прийняття рішень є невід’ємною складовою справжнього громадянського суспільства. Можливість кожному мати змогу висловитися про наболілу тему та почути думку своїх співгромадян є свідченням зрілості громади та її готовності до реальних змін. До того ж, саме завдяки такому формату частіше за все й приймаються правильні рішення. Особливо це важливо зараз, коли в умовах воєнного стану люди відчувають себе відчужено:
— Діалог дає можливість людям із різними точками зору, світоглядом, досвідом зрозуміти один одного і налагодити взаємодію. Це дуже важливо зараз. Дуже багато різних меж зараз між людьми. Всі знервовані, втомлені. Відповідно, важче взаємодіяти та знаходити контакти. І тому саме діалоги і публічні дискусії із повагою один до одного, відсутністю оцінок і критик до особистостей та можливістю висловити свої думки – це важливо, – пояснює Тетяна Жавжарова, голова ГО «Екосенс» та координаторка Ради відновлення.
Через повномасштабне вторгнення українці зараз мають менше важелів впливу на владу щодо прийняття певних рішень. Тому проведення таких публічних дискусій та діалогів із залученням чиновників може допомогти налагодити комунікацію між громадськістю та органами місцевого самоврядування. За словами медіаторки та тренерки з питань розвитку спільнот Ольги Леонтьєвої, теми обговорення можуть бути абсолютно різні. Головне ж – це встановлювати зв’язок:
ー Будь-яка тема важлива. Починаючи з мови, підтримки ВПО, стосунків влади з громадськістю. Будь-яка тема, яка може змінити відносини. Для мене дуже дивно, що громадськість постійно каже погано про владу і ніколи не каже про щось хороше. І те, і те має місце бути. Але ж ми можемо приходити до влади і казати: «Дивіться, у нас є ресурс, давайте щось робити разом». Місто ж наше, спільне, ми можемо посилювати один одного. А тут постійно те, що я бачу: «Всі козли». Мені здається, що люди, які у владі є притомні, які щось хочуть змінювати, коли вони кожного дня чують, що вони «козли», вони починають в це вірити, ー каже пані Ольга.
Роль діалогу у формуванні стратегії відновлення
Така складна тема, як відновлення регіону, потребує діалогу між владою та громадою чи не найбільше. Тому члени Ради відновлення регулярно проводять зустрічі із чиновниками. При чому, як особисті, так і у форматі публічних дискусій за участі запоріжців:
ー Питання залучення громадян до прийняття рішень зараз є одним з пріоритетних. Важливими аспектами обговорення є питання відновлення, яке не має бути підмінено поняттям відбудови. Тому що відбудова і відновлення – це трошки різні речі. І треба будувати діалог, щоб і громада, і влада на одній мові говорили і розуміли однаково це поняття. Адже про це треба говорити та думати вже зараз. Плануючи відновлення сьогодні, ми зможемо це зробити завтра. Відновлення – це більше, ніж просто відбудувати будинки зруйновані, залатати в дахи. Воно про те, як реагувати на ті виклики, які є зараз, ー ділиться Тетяна Воскобойнікова, комунікаційна менеджерка ГО «Спільно ХАБ» та членкиня Ради відновлення.
У питанні майбутнього відновлення регіону не варто забувати й про міжнародних партнерів України. Вже доволі давно чимало світових організацій та фондів активно підтримують різні ініціативи та проєкти, навіть у нашому прифронтовому регіоні. Саме тому Рада відновлення активно співпрацює із закордонними партнерами:
– Ми не перший рік працюємо з представниками міжнародних організацій. Нас підтримує, наприклад, Міжнародний фонд «Відродження». На наше запрошення приїжджав директор програмної ініціативи «Демократична практика» фонду Олексій Орловський. Була можливість у громади з ними поспілкуватися, подискутувати у форматі публічної розмови. Також ми запрошували на презентацію нашої «Зеленої книги відновлення» представників посольств Великобританії та Німеччини, – ділиться Тетяна Жавжарова.
Попри важливість планування майбутнього, не варто й забувати про теперішнє. Активні бойові дії не припиняються, як і терористичні атаки ворога. У Раді відновлення також це розуміють, тому окрім теми відновлення організація працює над викликами сьогодення. У цьому питанні так само необхідний контакт між владою та громадськістю. Адже саме через діалог вдасться врахувати потреби мешканців, забезпечити прозорість та ефективність прийнятих рішень:
一 Ми зараз намагаємося більше говорити про сьогоднішню стійкість. І ми вибрали саме ті теми, які викликають конфлікти у суспільстві. Це взаємовідносини влади і громади, теми відповідальності, сенсів жити в Запоріжжі. Чому залишатися, чому боротися в Запоріжжі. Це теми участі громадськості у прийнятті рішень. Бо саме на цьому відбуваються найбільше проблем і конфліктів в Запоріжжі. Ми намагаємося більш допомагати запорізькій громаді ставати активною і вміти розбиратися, як працює влада, щоб все-таки контролювати її діяльність. Тому, тема демократизації і участь громади нами зараз впроваджується. 一 пояснює пані Тетяна.
В умовах війни діалог стає ключовим інструментом, що сприяє пошуку компромісів, зміцненню довіри та підготовці до сталого розвитку регіону.
Робота Ради відновлення Запоріжжя – це приклад того, як через відкритий діалог і співпрацю між громадськістю, владою та міжнародними партнерами можна закладати основи для повоєнного відновлення регіону. Завдяки таким ініціативам з’являється можливість не лише спільно обговорювати нагальні виклики, але й формувати стратегічне бачення майбутнього.