ЕкоЗагроза та сміття: стихійні сміттєзвалища Тернуватської громади та що з ними робити
SODA продовжує фіксувати через «ЕкоЗагрозу» стихійні сміттєзвалища. Детальніше про алгоритм подання скарг до Міністерства захисту довкілля розповідаємо на прикладі сміттєзвалищ Тернуватської громади
Влітку 2024 року SODA подавала скаргу через мобільний додаток «ЕкоЗагроза» до Міністерства захисту довкілля про сміттєзвалище поблизу річки Мокрої Московки. В листопаді ми опублікували новину, що за нашим повідомлення сміттєзвалище прибрали.
Цього разу ми вирішили вийти за межі Запоріжжя і відвідали одну з громад Запорізького району. В цьому матеріалі розповідаємо про сміттєзвалища Тернуватської громади та як ми подавали скаргу до Міндовкілля.
Тепер на «черешнях» смітник
Раніше сюди, за село, можна було гайнути з друзями на велосипедах та досхочу наїстися червоних, налитих черешень. Багато хто їздив сюди, щоб нарвати ягід на вареники чи варення. Або просто призначали зустріч. В Запоріжжі б сказали «зустрінемося на бульварі», в Тернуватому «давай на черешнях».
Та прогулятися влітку тінистою алеєю, що розкинулася поміж засіяних полів вже не вдасться. Під черешню місцеві почали скидати сміття, а в кінці алеї влаштували величезне сміттєзвалище.
Якщо приїжджати раз в місяць, то кожного разу можна помітити розширення площі смітника.
Гайда на Поповий ставок рибалити вивеземо сміття!
Наступний смітник знаходиться перед під’їздом до Попового ставка, як його називають місцеві. Це наступний поворот після «черешень».
Розкішний вид відкривається з гори. Земля спускається мов сходами вниз. Навіть видно територію заповіднику «Гайчур», села Дніпропетровської області Радісне та Нове Запоріжжя. Можна розгледіти, як чорноту полів розрізають посадки. І йде ця низовина прямісінько до річки Гайчур.
Люди полюбляють тут рибалити, хто купатися. От і під час нашого приїзду риболови пішли замерзлим ставком бурити лунку. Але і це місце відпочинку селяни перетворили в масштабний смітник.
Спочатку люди возили сміття подалі від під’їзду до ставка. Та з кожним роком купи непотребу почали звалювати ближче і ближче. Тепер навіть на під’їзді з траси можна побачити кольорову розмаїть із кульків, одягу, пластмаси, скла і коробок.
Ще один смітник поруч зі ставком
Цей смітник місцеві влаштували на околиці Тернуватської громади поблизу Воздвижівської, між Різдвянкою та Воздвижівкою.
На повороті траси, від самої дороги і вглиб, простягається полотно з відходів. Сміття вітром переноситься на сторону ставка: в очерет та повз берегу.
Сміття в самому Тернуватому: колишні підприємства та вулиця
Найчастіше локаціями під сміття недобросовісні тернуватці обирають покинуті будівлі та занедбані території. Найбільші смітники, що знаходяться на території селища, це руїни тваринного комплексу, колишній асфальтний завод та чагарники по вулиці Плакси.
Бур’яни у людський зріст, густі кущі і тільки прокладений асфальт та високі бетонні опори нагадують про колись потужне підприємство Тернуватого – тваринний комплекс.
З самої дороги видніються пагорби сміття. Пакети розносить вітер, де-не-де блукають коти, в пошуках їжі. Сюди вивозять побутові відходи і відходи будівництва.
Та ж сама ситуація на колишньому асфальтному заводі. Дорога веде не до будівель підприємства, а змією в’ється між купами сміття. Часто буває, що люди не заморочуються і викидать відразу на узбіччі пакети. Все це вітром несе на поля та городи.
– Я побачила, що під’їхало авто викидати сміття. Ходжу повільно, то поки вийшла він вже викинув. То був мужчина. Я крикнула йому, що нащо ви тут викидаєте сміття. Так він мене послав.
Схилившись на хвіртку розповідає місцева жителька.
Де є чагарники та погано проглядається територія, то відразу стає ідеальним місцем, щоб кинути пакет зі сміттям чи прийти з цеберком.
Вздовж дороги валяються гнилі яблука, поруч з цим «натюрмортом» пакет з двома дохлими курками.
Минулого літа на вході до смітнику повалили гілки, щоб обмежити вхід. Та це не допомогло. В темну пору доби жителі з вулиці Плакси та сусідніх вулиць продовжують наводити порядок в себе вдома та вивалювати сміття поруч.
Ми відвідали всі ці місця та направили 6 скарг на Міністерство захисту довкілля. 5 заяв взяли в роботу. Моніторимо процес далі.
Подати скаргу через «ЕкоЗагрозу» може КОЖЕН і це легко
«ЕкоЗагрозу» запустили в травні 2022 року. За цим посиланням можна завантажити додаток собі на телефон. Головна ціль вебресурсу – це фіксація екологічних загроз спричинених Росією під час російсько-української війни.
Окрім того, через додаток можна фіксувати і інші загрози довкіллю. Наприклад, забруднення водойм, лісові пожежі, вирубка лісу і забруднення землі побутовими відходами тощо.
Кожен громадянин може зафіксувати порушення. Для цього достатньо авторизуватися на сайті/мобільному додатку «ЕкоЗагрози», сфотографувати смітник, показати на карті розміщення і відправити це.
Далі справа за екоінспекцією. Вони мають приїхати та перевірити локацію. Якщо справді є порушення, то Міндовкілля сформує лист на відповідні органи виконавчої влади (у нас це Запорізька обласна військова адміністрація) для усунення проблеми.
Результат наших звернень опублікуємо згодом. А поки продовжуємо далі фіксувати сміттєзвалища та активно використовувати демократичні важелі впливу, до чого закликаємо і вас.