Річками Запоріжжя: експерти перевірили якість водопровідної води міста (Частина перша)
Громадська організація «Екосенс» разом з екологом Максимом Сорокою, експертом мережі «Довкола», провели в Запоріжжі нещодавно «Річкову експедицію», під час якої відібрали проби та проаналізували якість води не тільки в малих річках міста, але і якість питної води з-під кранів запоріжців.
SODA також взяла участь у цій експедиції та запрошує вас на прогулянку берегами Мокрої Московки, а також ділиться результатами дослідження у двох частинах цього тексту
Частина перша: тривожно-укриттєва
Вечір понеділка, найтяжчого серед всіх днів тижня, не обіцяє принести нічого гарного, поки не згадуємо, що на 18:00 в Хортицькій національній академії запланований воркшоп «Водний експеримент 2024». Швидко біжимо на зупинку і вже через декілька десятків хвилин опиняємося на місці. Зустрічає нас Олександра, помічниця Тетяни Жавжарової, керівниці ГО «Екосенс», та проводить в укриття, де і відбувається воркшоп.
Ми трошки запізнилися, тому потрапляємо у самий вир подій. Еколог Максим Сорока, навколо якого вже розкладані реагенти, стоять пробірки, пляшки з водою та купа іншого приладдя, показує, як правильно визначати якість води.
Декілька крапель сюди, декілька туди, і вже через пару секунд починає творитися хімічна магія – вода з прозорої стає рожевою, а потім синьою, а в іншій пробірці жовтою, зеленою. Однак це не просто фокус, аби здивувати. В цій магії багато інформації про якість води і стан малих річок Запоріжжя.
На перевірку сьогодні потрапила вода з декількох джерел, серед яких річки Суха та Мокра Московка, а також водопровідна вода з Хортицького району, Зеленого Яру та Кушугуму.
Води набрали багато, тому матеріалу вистачило всім. Спочатку за справу беруться юні дослідники. Вони обережно, слідуючи всім настановам еколога Максима, крапають реагенти до пробірок та з цікавістю спостерігають за реакцією.
Через деякий час команда дослідників змінюється, як і змінюється досліджуваний матеріал. Тепер до справи беруться помічниця Тетяни Жавжарової Олександра та викладачка Хортицької національної академії Наталія Деревянко. І тут несподівано вимикається світло. Хоча по графіку в нас було ще півгодини. Однак нікого це не лякає, а на допомогу приходять ліхтарики на телефонах.
Спостерігаючи за цим, думаємо, що якби у нас була така прикладна хімія в школі, то мабуть ви б зараз не читали цей текст. Але ви його читаєте, тож переходимо до результатів дослідження.
Аналіз водоповідної води з Хортицького району показав, що вода відповідає усім санітарно-гігієнічним нормам і є придатною для задоволення побутових потреб. Тобто вона безпечна для використання у приготуванні їжі, митті посуду та особистої гігієни.
Однак вона має специфічний присмак та запах. Все це через старі водопровідні системи. Тому пити її краще після використання хоча б найпростішого фільтра-глечика, каже Максим Сорока.
Вода з водопроводу на Зеленому Яру також відповідає критеріям ВООЗ та ДержСанПіН і придатна для використання, але через старі системи її краще використовувати для пиття та приготування їжі після фільтрації.
Проби води з водопроводу в Кушугумі каламутні через іржу в трубах, але відповідають санітарно-гігієнічним критеріям. Перед питтям теж краще фільтрувати.
В цілому, Максим Сорока відзначив, що вода в Запоріжжі гарної якості та безпечна. Занепокоєння викликають старі водопровідні системи.