Річками Запоріжжя: додаткові джерела води та потенціал для ревіталізації (Частина друга)
Громадська організація «Екосенс» разом з екологом Максимом Сорокою, експертом мережі «Довкола», провели в Запоріжжі нещодавно «Річкову експедицію», під час якої відібрали проби та проаналізували якість води не тільки в малих річках Запоріжжя та Запорізького району, але і якість питної води з-під кранів запоріжців.
SODA також взяла участь у цій експедиції та запрошує вас на прогулянку берегами Мокрої Московки, а також ділиться результатами дослідження у двох частинах цього тексту
Частина друга: веселково-експедиційна
Війна, укриття, відсутність світла, а ми дивимося, як вода з Мокрої Московки забарвлюється всіма кольорами веселки. Якщо є важлива ціль, то наших людей не зупинять жодні перешкоди.
Читати першу частину – Річками Запоріжжя: експерти перевірили якість водопровідної води міста
Тож визначивши якість води Сухої та Мокрої Московок в укритті, Максим Сорока та Тетяна Жавжарова вирішили добрати ще проб останньої, щоб більш детально дослідити стан двох великих малих річок міста. Ми навʼязалися з ними.
Наступного дня вирішили зустрітися в районі автовокзалу зранку, щоб не потрапити під пекуче полуденне сонце. Однак не вийшло. Сонце почало піджарювати нас вже о 9й. Тому, недовго думаючи, спускаємося праворуч від автозаправки ОККО під міст, де і збираємося відібрати першу пробу.
В очі відразу кидаються купи побутового сміття. Фотографуємо, щоб пізніше поскаржитися через додаток від Міндовкілля «Екозагроза».
Сама річка тече доволі вільно, вода в ній прозора. Помічаємо наявність водоростей, що є гарною ознакою.
Набираємо воду і рушаємо далі за течією. По ходу нашої експедиції відмічаємо, що береги дуже поросли очеретом, тому до води майже не підібратися.
Через пару десятків метрів наштовхумося на «струмочок», який витікає десь з забудови поряд. Помічаємо, що в річку виходить вкопана в грунт труба. Можливо цей потік має йти по трубі, але десь вона забилася і тепер вода просто біжить зверху.
Звичайно, що повз ми не йдемо. Відбираємо трошки на аналіз. Максим каже, що такі проби найцікавіші, бо невідомо, що це за потік, звідки він тече, можливо він небезпечний і прямо зараз забруднює довкілля.
Течія Мокрої Московки виводить нас до Прибережної автомагістралі, де ми переходимо дорогу і опиняємося вже на території Дубового Гаю.
На шляху трапляється старий міст. Він явно знавав кращих часів, але в цьому напівзруйнованому стані все ж є щось прекрасне.
Зупиняємося, вирішуємо спуститися до води, щоб взяти пробу і тут.
Палюче сонце виснажує, але «такий шлях», тому йдемо далі. Через декілька кроків бачимо пересохший канал від Московки вглиб Дубового Гаю, який колись живив водою ставок. Ставок також не в найкращому стані, рівень води помітно знизився.
По ходу нашої експедиції помічаємо, що річка вже не така жвава і наповнена, як біля автовокзалу.
Доходимо до ще одного мосту і вирішуємо спуститися, щоб взяти пробу і тут. Виявляється, що берег доволі круто обривається над водою, але нас не спинити. Трошки страховки і матеріал для аналізу вже в руках.
На цьому завершуємо цю прогулянку-експедицію і переходимо до результатів.
Аналіз показав, що вода в річці Суха Московка, в межах парку Перемоги, відноситься до 4-ої категорії – з екологічної точки зору вона забруднена.
Основні проблеми:
- Нестача розчинного кисню;
- Високий вміст аміаку, нітритів, нітратів;
- Присутні фосфати;
- Високий вміст заліза.
Вода річки має оцінку «задовільно» для побутових потреб, але для технічних задач використовувати воду можна.
– Вона просто прямує до шляху перетворення на болото, по суті річка є якоюсь стічною канавою, яка забруднює Дніпро, – коментує Максим Сорока.
Проби з річки Мокра Московка показали, що за ДСТУ якість води є задовільною. Для пиття її не рекомендується використовувати, але для господарсько-побутових та технічних потреб вона підходить. Річку можна розглядати як аварійне джерело водопостачання.
Проби води, відібрані в районі автовокзалу:
- Вода забруднена з екологічної точки зору;
- Високий солевміст;
- Недостатня кількість кисню;
- Високий вміст нітратів.
Проби води, відібрані нижче Прибережної автомагістралі:
- Висока мінералізація (солевміст);
- Високий рівень нітратів та нітритів;
- Нестача розчинного кисню.
Проби води, в районі залізничного мосту:
- Високий солевміст та вміст нітратів;
- Низький рівень розчинного кисню;
- Підвищений рівень нітритів.
– Методика показує, що потрібно встановлювати додаткові аерації, можливо, створювати пороги, розчистити берегову лінію. Ця річка в активному оновленні, там дуже багато намивів, вони активно окислюються і активно забирають розчинний кисень з води, – каже Максим Сорока.
Висновки експедиції такі – потенціал для ревіталізації малих річок у Запоріжжі є.
Річка Суха Московка терміново потребує уваги не тільки громадськості, а і органів місцевого самоврядування, щоб не допустити її повного занепаду та перетворення її на болото.
Вода в річці Мокра Московка має кращу якість, але річка також потребує додаткових заходів для покращення стану.