Порожні крісла Запорізької міськради: хто з депутатів не відвідує сесії та що з цим можна зробити
За 2024 рік пройшло 11 сесій Запорізької міської ради. SODA порахувала, хто ж пропускав засідання найчастіше
Протягом 2024 року пройшло 4 пленарних засідання та 7 позачергових сесій. Ми перевірили протоколи голосувань і визначили, що більшу частину сесій пропустили 12 депутатів.
«Прогульники» року
Топ депутатів «прогульників» очолили позафракційні депутати Сергій Нікулін та Пелагея Шумейко. У 2020-му році вони увійшли в склад Запорізької міської ради від колишньої партії «Партії Шарія». Вже другий рік поспіль Нікулін та Шумейко не з’являються в сесійній залі.
Другими по пропусках депутати з фракції «Слуга Народу»:
Анатолій Куртєв – 10 сесій,
Сергій Дергачов – 10 сесій,
Ольга Гордієнко – 8,
Дмитро Гладкий – 7,
Інна Пенчук – 6.
Ми порівняли їхню відвідуваність з минулими роками. Раніше, у 2022-му та 2023-му, таких частих пропусків за ними не помічалось.
Наступна трійка депутатів-«прогульників» з фракції «Європейська Солідарність», але кожен через поважну причину.
Олександр Лобас пропустив 10 сесій через службу в Збройних Силах України. Валерій Прозапас пропустив 8 сесій, і також підтвердив, що продовжує служити. Андрій Согорін пропустив 5 сесій, підтвердив, що перебуває на службі в Нацгвардії.
Наступний дует «прогульників» із «Партія Володимира Буряка «Єднання». Дмитро Івахненко пропустив 6 сесій, позарік – 7. Свою відсутність не прокоментував.
Дмитро Сірий пропустив 5 з 11 сесій, але в депутатському звіті вказав, що був на 10 сесіях.

Депутатська фракція «Нова політика» другий рік поспіль відрізняється зразковим показником відвідуваності. Найбільшу кількість пропусків сесій було в Олексія Басова, їх було 3.
Ми додатково відправили запит до мерії. Підрахунки вийшли ідентичними з нашими, окрім Дмитра Івахненка. Йому міська рада нарахувала 4 пропуски замість 6.
Ми запитали депутатів, крім Олесандра Лобаса, його військова посада вказана на офіційній сторінці, чому ж вони пропускали сесії. Відповідь отримали від Валерія Прозапаса, Андрія Согоріна та Дмитра Гладкого. Останній повідомив, що поки що 2024 рік не коментує та попросив віднестися до цього з розумінням.

Оновлено: Після публікації матеріалу нам надійшла відповідь від депутатки Ольги Гордієнко («Слуга Народу»). Вона надала ту ж відповідь, що і Дмитро Гладкий: не коментує 2024 рік та просить віднестися з розумінням.
Нові депутати
Також додамо, що у 2024 році у склад Запорізької міської ради ввійшли 4 нових депутати: Андрій Бережний та Надія Мороз від партії «Європейська Солідарність», Жан Буров та Катерина Звєрєва від партії «Слуга Народу».
В кінці 2024-го достроково припинив повноваження депутата Олександр Федоров від партії «Європейська Солідарність».
Що робити з «прогульниками». Механізм позбавлення депутатського мандату
Щоб пояснити алгоритм позбавлення депутата повноважень, почнемо з малого: для чого нам взагалі депутати.
Зазвичай, в депутати йдуть активні мешканці громади, які, балотуючись, вже за замовчування погоджуються вирішувати проблеми свого округу чи міста загалом, бути відкритими для спілкування з громадянами та комунікувати з установами.
Інтереси запоріжців представляють 64 депутати. Доки заводчанин виливає сталь, депутат його округу допомагає ОСББ поставити в підʼїзд його багатоповерхівки пластикові вікна. Поки ветеран відновлюється в лікарні після служби, депутат виносить проєкт для виділення більших коштів на дрони або пропонує впровадити програму безбарʼєрності.
Але найскладніший етап – це пройти в склад ради. І для цього над кандидатами працюють цілі команди спеціалістів, виготовляється агітаційна реклама (газети, календарі, ручки тощо). Ми знаходимо в поштових скриньках або отримуємо в наметах передвиборчу програму. Все Запоріжжя майорить партійними кольорами: зелений колір намагається затьмити фіолетовий, буряковий хоче бути насиченішим за блакитний.
А після виборів є депутати, які справді живуть роботою та цінують надану виборцями довіру. Відвідують пленарні засідання, позачергові сесії, ходять на комісії, виносять питання на голосування, подають пропозиції, допомагають містянам на постійній основі.
Але є і ті, які не виконують покладені на них обовʼязки громадою. Вони вкрай рідко з’являються у своїх приймальнях чи відвідують сесію.
І так виходить, що з одного боку в нас з півсотні депутатів, серед яких є запоріжці, що хочуть змінювати місто, а є й ті, обличчя яких вже давно забули.
Виборці, в свою чергу, мають право вимагати роботи та ініціативності. І для того існують законодавчі важелі – Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про статус депутатів місцевих рад».
В них йдеться, а точніше в 49 статті першого та 18 статті другого, що депутати зобов’язані брати участь у роботі сесій та комісій.
Якщо ж депутат пропустив більше половини пленарних засідань (сесій), то існує алгоритм позбавлення депутатського мандату. Люди, не менше трьохсот чоловік (якщо депутат міської ради) назначають дату зборів. Повідомляють про це місцеві ЗМІ та депутата, бо він має право на виступ перед виборцями. Збираються, голосують, утворюють ініціативну групу для збору підписів (не менше як 50 людей, якщо мова про депутата міськради), складають протокол про збори з іменами членів ініціативної групи та відправляють документи у виборчу комісію.
Після цього ініціативна група має ще 20 днів, щоб зібрати додаткові підписи. Підписів має бути зібрано більше ніж голосів, які депутат набрав на виборах, чи більше за виборчу квоту, яка була визначена згідно з Виборчим кодексом.
Подивитися, скільки набрали голосів депутати, що зараз представляють інтереси громади в Запорізькій міській раді можна тут.
Додаткові підписи також відправляються у виборчу комісію. Остання перевіряє документи та самих підписантів, щоб серед них не було скажімо киян чи харків’ян, та чи в курсі ця людина, що там її підпис.
Якщо все в порядку і підписів вистачає, то виборча комісія звертається до центрального керуючого органу партії. Мовляв, виборців не влаштовує робота вашого депутата. Ось підписи, а ось протокол, вживайте міри. І вже керівний орган партії буде вирішувати позбавляти депутатського мандату чи ні.
Якщо партія відмовиться позбавляти депутата мандата, то зібрати збори можна ще раз.