У Запоріжжі існує спільнота людей, які об’єдналися навколо своєї любові до рослин. Це ком’юніті не лише дбає про здоров’я та красу квітів, але й створює простір для дружнього спілкування та обміну досвідом. Вони називають себе плантоголіками. 

Цікаво, що діяльність спільноти виходить за межі звичайного хобі – організатори проводять різні благодійні заходи, на яких збирають гроші на важливі цілі. 

Детальніше про спільноту, читайте в нашому матеріалі 

7 вересня відбулася зустріч плантоголиків Запоріжжя на каву з рослинами. Під час спілкування учасники обмінялися рослинами та порадами, як за ними доглядати.

На обмін Катерина принесла Алоказію. Це кімнатна рослина, яка популярна завдяки яскравому та незвичайному забарвленню листя. Існує багато різних сортів, які відрізняються своїм розміром та кольором листя. 

 – Я дуже люблю цю рослину. Вона виростає з гарними листками та невередлива у догляді.

Катерина та Любов

Любов взяла із собою красиву композицію з сукулентів – Красули, Хавортії та Гастерії. Сукуленти – це рослини, тканини яких утримують запас води. Красула або Грошове дерево відома своїми листочками, які нагадують монети. Саме цю рослину вважають символом багатства, злагоди та добробуту. Хавортія – це мініатюрний сукулент, який є однією з найпростіших у догляді кімнатних рослин. Щодо Гастерії – вона відрізняється своєю незвичайною формою, яка нагадує жолудь.

Про спільноту 

Спільнота плантоголиків існує в Запоріжжі вже давно. Спочатку учасники спілкувалися онлайн, а зустрічатися офлайн почали тільки минулого року.

Катерина Дубецька, засновниця комʼюніті

– Наша спільнота – це люди, які поділяють захоплення рослинами, озеленюють свої домівки, ділянки та будинки. Ми об’єднуємо людей, надаємо їм інформацію, – розповідає засновниця ком’юніті Катерина Дубецька.

На створення спільноти організаторів надихнула подія «Ботанік WEEKEND», яка відбулася в Києві. 

– Це були цілі вихідні, на які зібралися любителі рослин. Тут були профі, які вирощують власні колекції. Це дуже надихнуло і ми вирішили створити щось подібне у нас в Запоріжжі, оскільки наше місто дуже гарне в плані розвитку і вирощування рослин.

Катерина каже, що цього року спільнота рідко збиралася. Проте учасники ком’юніті планують поновити свої зустрічі та запланували багато різних та цікавих заходів.

– У минулому році ми збиралися в ботанічному саду, а також зустрічалися на Райдузі. Приносили із собою квіти та смаколики, а ще грали в цікаві ігри. Кожен ділився своєю історією. Дуже приємно зустрічати своїх однодумців.

Рослини як терапія

Для Катерини рослини – це все її життя. Ще змалечку батьки прививали їй любов до рослин. Вдома в них завжди було дуже багато квітів. Згодом батьки втілили свою мрію у життя та відкрили крамницю. 

Коли Катерина подорослішала, то зрозуміла, що рослинництво – це її призначення.

– Для мене рослини – це терапія. Це можливість заземлитися, відпочити та відволіктися від важких подій.

Катерина розповідає, що іноді тільки рослини можуть витягнути з важкого стану.

– Земля містить в собі бактерію, яка виробляє гормон щастя і це дійсно працює.

Однією з таких бактерій є Mycobacterium vaccae. Дослідження показують, що взаємодія з цією ґрунтовою бактерією може стимулювати вироблення серотіну в мозку. 

Mycobacterium vaccae потрапляє в організм через дихальні шляхи або контакт зі шкірою, коли ми знаходимося на природі чи займаємося садівництвом. Це відкриття може пояснити, чому багато людей відчувають себе щасливими після перебування на природі або роботи з ґрунтом. 

З чого почати

Ось декілька порад від Катерини для тих, хто не має рослин, проте хоче їх завести.

Не треба боятися. Навіть якщо колись був негативний досвід, то це не привід відмовлятися від зеленої краси, яка може прикрасити дім. 

Цілком нормально, коли рослини хворіють. Це частина природного процесу. Навіть найздоровіші рослини можуть страждати від шкідників, нестачі світла або води, але важливо пам’ятати, що для будь-якої проблеми є рішення. В інтернеті можна знайти безліч порад, як доглядати за рослинами та як лікувати їх від різних захворювань. Від того, як правильно поливати, до вибору ґрунту та способів боротьби зі шкідникам.

Загальні важливі правила, які стосуються всіх рослин – це правильно обрати грунт та умови, які потребує рослина.

Ще один дуже важливий момент – це живлення і освітлення, оскільки вони забезпечують енергію для фотосинтезу і сприяють їхньому росту та розвитку.

Благодійні ініціативи

Не оминають плантоголики й благодійні ініціативи. Одним із таких є захід Plant Swap в Запоріжжі.

Plant Swap – це благодійна барахолка, долучившися до якої можна обмінятися рослинами, послухати цікаві лекції від професіоналів у сфері рослинництва. Також можна поспілкуватися з виробниками та представниками добрив, насіння та засобів захисту рослин, та приєднатися до благодійної рослинної барахолки. Виручені кошти цього року направлять на потреби Збройних Сил України.

Такий формат активно практикують за кордоном. Вперше Plant Swap відбувся в Англії, де Фей Кенворті започаткувала традицію обміну рослинами. В Україні цей рух розвивається з 2019 року. Минулого року в Запоріжжі вперше провели такий захід.

– На цьогорічному заході будуть присутні цікаві спікери. Інформацію, яку будуть розповідати присутні спеціалісти, на жаль, у відкритому доступі отримати не можна, – ділиться Катерина

Завдяки проєкту Plant Swap в Запоріжжі у 2023 році організаторам вдалося зібрати близько двох тисяч гривень. Виручені кошти витратили на організацію майстер-класу для людей старшого віку. 

– Для них це було приємне спілкування, а також творчий день, де художниця навчала їх малювати. Це була можливість зняти стрес через художню терапію.

Також на заході були індивідуальні збори. Кожен, у кого близька людина служить в ЗСУ, могли зібрати кошти з продажу власних рослин на потреби потрібного підрозділу.

Доєднатися до благодійного проєкту Plant Swap можна 28 вересня об 11:00 у Платформі спільних дій, адреса: вул. Левка Лукьяненка, 29 (колиш. Тургенева).  

Якщо ви зі своїми рослинками, то участь безкоштовна, проте потрібно попередньо зареєструватися за посиланням.

Авторка матеріалу – Юлія РОНШИНА


Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network

Завантажити ще...