Науковий погляд на «Дерево Пам’яті»: чи є інсталяція шумовим забрудником і як можна поліпшити ситуацію
Минулого місяця в Запоріжжі встановили і відкрили звукову інсталяцію «Дерево памʼяті», навколо якого ще до його появи вже зрів скандал. Деякі запоріжці були обурені, що дерево встановили без широких обговорень, інші були не проти такої форми вшанування памʼяті полеглих захисників України.
Однак деякі питання так і залишилось без відповіді – наскільки дерево заважає своїми звуками людям та навколишньому середовищу, чи заважає взагалі, і чи є воно, по суті, додаткових джерелом забруднення, та як можна поліпшити ситуацію. Відповіді шукало медіа SODA
В середині жовтня в парку Металургів зʼявилася нова звукова інсталяція «Дерево Памʼяті». Встановили її в рамках мандрівного фестивалю GOGOLFEST, який цьогоріч завітав і до Запоріжжя.
Відпочатку планувалося встановити не одне таке дерево, а цілу «Посадку», автором якої є військовий та художник-постановник Дмитро Костюминський. Навіть презентували проєкт. Однак на сьогодні поки є тільки одне дерево.
Ідея та втілення
Ідея полягає в тому, що на металевих «гілках» скульптури розміщені трубочки замість листя. Під час вітру вони вдаряються одне об одне і створюють передзвін як символ відлуння голосів полеглих воїнів. На трубочках вигравіювані імена загиблих захисників.
Дмитро Костюминський, в коментарі «Суспільному Запоріжжя», розказує, що наше місто асоціюється в нього з залізом, а наші воїни, які зараз захищають країну і які загинули за неї, це люди зі сталі.
Ідея ж цілої «Посадки» також не проста, бо це один з головних символів цієї війни.
В цілому проєкт задумувався в двох частинах – це головне дерево, яке зараз вже встановлене, та алея з подібних дерев вздовж центральної алеї парку Металургів.
Головним спонсором є «Метінвест», табличку з назвою якого розмістили внизу, у крони дерева. Грошей з бюджету міста на це не виділяли.
Обговорення серед запоріжців
Коли стало відомо про проєкт, то серед запоріжців пішло жваве обговорення. Одні були проти, інші за. Серед аргументів проти звучали такі, що не було широкого обговорення проєкту з громадськістю, що під дерево з металу вирубали живі дерева, а також, що це дерево буде заважати своїми звуками людям, які живуть поруч.
У підсумку мешканці міста добилися громадських обговорень, які провели вже після встановлення дерева, а саме 19 жовтня. Дерево презентували 17 жовтня.
Результатом стало звернення до в.о. мера Регіни Харченко з пропозиціями провести опитування щодо другої частини меморіального комплексу, а також унормувати процедуру створення меморіальних обʼктів з конкурсами та громадськими обговореннями.
Щодо питання про шум від дерева, яке запоріжці підіймали і в соціальних мережах, то ми вирішили спробувати відповісти. Відвідали дерево, заміряли рівень шуму та звернулися до експертів мережі «Довкола» за аналізом та рішеннями, якщо такі потрібні і можливі.
Спойлер: дерево таки забрудник, але вихід є
Трошки теорії
Експерти з мережі «Довкола» пояснюють, що існує два типи забруднення у атмосферному повітрі – компонентне та параметричне.
– Компонентне забруднення (іноді називають інгредієнте) – це привнесення у наше повітря сторонніх хімічних сполук, що змінюють склад, властивості та безпеку атмосферного повітря. Зазвичай, населення та органи влади звертають увагу саме на цей вид забруднення, оминаючи більш складний (проте не менш небезпечний) тип параметричного забруднення повітря.
Параметричне забруднення (іноді називають фізичні фактори забруднення) – це зміна фізичних властивостей атмосферного повітря під впливом якогось джерела. До параметричного забруднення належать шумове, світлове, вібраційне та електромагнітне випромінювання. Особливості параметричного забруднення – його тимчасова природа: доки діє джерело шуму, доти і є шумове забруднення. Саме тому часто цими видами забруднення повітря нехтують та не звертають на їхній вплив на довкілля та благополуччя населення.
Такі інсталяції, як «Дерево Памʼяті» якраз і можна віднести до обʼєктів, які викликають другий тип забруднення, бо це джерело шуму.
Трошки бази
На законодавчому рівні шумове забруднення регулюється трьома законами та Державними санітарними нормами:
- Про систему громадського здоров’я,
- Про охорону навколишнього природного середовища,
- Про охорону атмосферного повітря,
- Державні санітарні норми допустимих рівнів шуму в приміщеннях житлових та громадських будинків і на території житлової забудови.
Перший закон, а саме стаття 23, каже:
– …органи державної влади, органи місцевого самоврядування, суб’єкти господарювання… з метою запобігання утворенню шуму і зменшення його шкідливого впливу на здоров’я людини зобов’язані: …здійснювати відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи із запобігання утворенню та зниження шуму до рівнів, визначених державними медико-санітарними нормативами та правилами…
Обʼєкти, що захищені від шуму, це не тільки квартири чи лікарні, але і прибудинкові території та території парків, скверів, зон відпочинку, які є у мікрорайонах та біля груп житлових будинків.
Другий закон, а саме стаття 54, зазначає:
– …місцеві ради, підприємства, установи, організації … зобов’язані вживати необхідних заходів щодо запобігання та недопущення перевищення встановлених рівнів акустичного, … шкідливого фізичного впливу на навколишнє природне середовище і здоров’я людини в населених пунктах, рекреаційних і заповідних зонах, а також в місцях масового скупчення і розмноження диких тварин…
А стаття 21 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» для досягнення безпечних рівнів шумів зобов’язує не тільки створювати і впроваджувати малошумні механізми та виготовляти конструкції з необхідними акустичними властивостями, а й:
– …розміщувати об’єкти та джерела шуму під час планування і забудови населених пунктів відповідно до встановлених законодавством санітарно-гігієнічних вимог, будівельних норм та карт шуму…
Державні санітарні норми ж визначають допустимий та безпечний рівень шуму. Однак для паркових зон, як в нашому випадку, чітких параметрів немає.
Проте, як зазначають експерти мережі «Довкола» враховуючи цільове призначення цієї території, можливо визначити нормативи звукового забруднення за аналогією із іншими типами територій житлової забудови.
Виходить, що парк – це територія рекреації, тобто майданчик відпочинку, тому тут слід застосовувати максимальні рівні звуку від 35 до 45 дБА.
Тепер про «дерево»
Ми виміряли рівень шуму за допомогою додатку на телефоні та додатку на smart-годиннику в різних точках біля дерева та при різних поривах вітру. Найближчою до дерева громадською спорудою є Новоапостольська церква – +/- 35 метрів. Житлові будівлі та школа №30 розташовані від дерева на відстані +/- 85 метрів.
Наша експедиція виявила, що «Дерево Пам’яті» є джерелом шуму у широкому діапазоні значень:
Наші виміри показали, що «Дерево Памʼяті» таки дійсно є джерелом забруднення. Експерти пояснюють:
– Конструкційні особливості цієї звукової інсталяції обумовлюють тривалий, монотонний та тональний шум у середніх та верхніх октавах. На жаль, ця конструкція не має захисних та компенсуючих елементів. Ці особливості джерела шуму створюють ризики не тільки для населення у місці рекреації, ба більше впливають на живу природу – а саме птахів і їх оселища на території парку.
Інтенсивність шумового забруднення пропорційно залежить від погодних умов – швидкості та сили вітру. У штиль слід очікувати мінімальних рівнів стороннього шуму, проте у вітряну погоду ця акустична інсталяція може бути істотним локальним джерелом акустичного забруднення.
Тобто ще на етапі проєктування та улаштування інсталяції мали б враховуватися рівні допустимого акустичного впливу та різноманітні компенсаційні заходи.
Чи є рішення
Хоча отримані результати не можуть повністю оцінити рівень впливу, одна дані підтверджують необхідність професійної експертизи цієї інсталяції на дотримання вимог санітарної та екологічної безпеки. Тим більш, що це тільки перша частина проєкту «Посадка», в якому очікується не одне таке дерево.
Однак проблему з забрудненням можна вирішити. І рішення це доволі просте, кажуть експерти:
– Проаналізувавши досвід аналогічних споруд, ми рекомендуємо провести модернізацію акустичних металевих трубок, що встановлені на гілках конструкції «Дерева Пам’яті». Ми пропонуємо обмежити кількість активних акустичних елементів на конструкції не більше ніж 20 % від загальної встановленої кількості металевих акустичних трубок. Цього легко досягти, використавши силіконові тороїдальні бандажі. Якщо на кінцях кожної металевої трубки встановити по одному такому бандажу – це створить достатній демпфер утворення шуму під час ударів металевих трубок.
Висновок
Аналізуючи звукову інсталяцію, ми та експерти мережі «Довкола» зачіпали виключно один аспекти – шумове забруднення. Бо намагалися відповісти і, у підсумку, відповіли на питання: Чи є «Дерево Памʼяті» шумовим забрудником.
– Зауважимо, що жодним чином не критикуємо соціальне, історичне чи культурне значення цієї інсталяції. Кожна акустична трубка – є джерелом утворення шумового забруднення. Із плином страшної війни в Україні – цих трубок буде встановлено все більше і більше, – акцентують експерти.
Однак вихід мінімізувати забруднення є: провести професійне дослідження інсталяції та звернути увагу на пропоноване у цій статті фахівцями рішення.