Минулого тижня, 30 травня, у всьому світі відзначався День боротьби з бронхіальною астмою і алергією. Ці захворювання доволі поширені серед запоріжців. Окрім очевидних проблем із повітрям через викиди заводів, наприкінці літа проявляється ще одна – цвітіння амброзії. Її пилок розноситься по всьому Запоріжжю, через що чимало містян страждають від нежитю, сльозотечі та ускладнення дихання.

Однак, у Запоріжжі є людина, яке вже протягом 20 років веде системну боротьбу з амброзією. Це – Микола Ралик, екоактивіст та засновник громадської ініціативи “Запоріжжя без амброзії”. Сьогодні саме він герой нашої рубрики “Рушії змін”

Шлях пана Миколи у боротьбі з амброзією розпочався у далекому 2004 році. Як алергік, він на собі відчував, що влада робить недостатньо у вирішенні цього питання. Тому пан Микола вирішив самотужки очистити простір навколо свого будинку : 

«Почав очищати у 18-му мікрорайоні. Спочатку пробував косити. Побачив, що це толку не дає. Потім пробував виривати. Це дало результат досить швидко. Після цього я почав наймати людей, які б цим займалися. Загалом вдалося очистити десь 8 гектарів».

У 2015 році пан Микола звернувся до міської влади із закликом розширити діяльність щодо боротьби з амброзією у місті. На своєму прикладі він показав, що це цілком можливо і без залучення величезних ресурсів. Проте, конкретної підтримки не почув:

«Мені запропонували: «Давайте вас по телевізору покажемо». Мені ж не телевізор потрібен, мені потрібна ліквідація амброзії», ー згадує пан Микола.

Однак, певні зрушення все ж відбулися. У 2016 році створили і прийняли “Програму боротьби з карантинними рослинами”. Тоді ж створили і робочу групу по боротьбі з карантинними рослинами. До неї увійшов і пан Микола.

Дилема косіння

Попри впровадження “Програми боротьби з карантинними рослинами”, її виконання далеко не завжди відповідає нормам. Одна із проблем ー це раннє косіння. Комунальні підприємства починають косити амброзію навесні. Це зменшує кількість насіння, що розноситься влітку, але не запобігає цвітінню амброзії. За словами пана Миколи, найкращим способом її повної ліквідації є виривання у кінці липня. Саме тоді рослина ослаблена. Однак тут є певна проблема: 

«У кінці липня амброзія виростає на 10 см, а це вже є порушенням “Правил благоустрою”. За це карають штрафами. Тому і косять навесні. Виходить, що косити ー порушення, не косити ー теж порушення. На сьогоднішній день міська влада не знайшла вихід з цієї ситуації», ー пояснює пан Микола.

Висока ціна

Окрім раннього косіння амброзії, є й проблема з його ціною. Попри заяви влади про нестачу коштів, в Запоріжжі ціна в рази більша, ніж в інших містах: 

“Наприклад, у Кривому Розі ціна ー 74 копійки за метр квадратний. Це просто косіння без вивезення. У нас в Олександрівському районі закуповують косіння з 4 гривні. При тому, що КП “Зеленбуд” у нас же по місту косить та вивозить за 1,70 гривень. Тобто ми розуміємо, що от де гроші”, ー каже пан Микола.

Карта розповсюдження карантинних рослин

Минулого року у Запоріжжі з’явилася карта розповсюдження карантинних рослин, яку оновлюють приблизно раз на рік. Проте, за словами пана Миколи, вона все одно не містить повної інформації щодо поширення амброзії: 

“З’явилася ця карта, наприклад, на Бабурці. Однак, можна побачити, що обстежена тільки частина Бабурки. Але ота частина показана досить точно: що, де і як росте. На основі цієї карти інспекція відкрила на території Бабурки режим карантину рослин. Тепер має влада виконувати приписи інспекції і знищувати там амброзію”, ー пояснює пан Микола.

Достукатися до влади

Пан Микола різними методами намагається вказати владі та відповідним департаментам на прогалини у роботі: збір підписів під петиціями, офіційні звернення, особисте спілкування з чиновниками, комунікація із медіа задля привернення уваги до боротьби з амброзією. Основною платформою для висвітлення є особиста сторінка пана Миколи у Facebook. 

Проте, на думку активіста, влада не може самостійно повністю знищити амброзію. До цього варто залучати і громадськість:

«Влада – це не лише кошти, якими вона розпоряджається. Вона має обов’язки. Вона має зобов’язання прийти до вас особисто і сказати: «Територія 15 метрів від входу має бути очищена від амброзії радикальним способом». Тобто, методом адміністративного ресурсу влада може зобов’язати всіх власників територій ліквідувати амброзію. Причому це потрібно робити не один рік, а кілька років підряд».

Пан Микола власним прикладом доводить, що знищення амброзії – це цілком реальна задача. Але це можливо тільки при співпраці влади та активних громадян.

Автор тексту – Річард ПУГАЧ

Завантажити ще...