Громадські організації Бердянська та Приазовʼя підтримують земляків, створюють освітні проєкти, надають психологічну, гуманітарну допомогу. І мріють, що одного дня повернуться додому, до рідного моря. Чим вони займаються зараз та як згуртовують людей, розповідаємо в цьому матеріалі

Неможливість жити на тимчасово окупованих російськими військами запорізьких землях змусила багатьох мешканців Запорізької області залишити свої домівки і переїхати в невідомість, почати нове життя з нуля. 

Щоб мати сили жити далі, працювати, облаштовувати свій побут на новому місці, людям потрібна допомога. Не тільки гуманітарна чи матеріальна. Важливо відчувати, що ти не сам, що є підтримка. 

Саме таку підтримку покликані забезпечити громадські організації Бердянська та Приазовʼя своїм землякам. Про їхню діяльність, історію створення та проєкти розповідаємо далі. 

«Міць Азова»

Громадська організація «Міць Азова» створена в 2023 році. Ольга Попенко, керівниця організації, розповідає, що їхня допомога поширюється не тільки на бердянців, але і на інших мешканців Приазовʼя, які вимушені були переїхати до Запоріжжя, тікаючи від війни. 

Сама Ольга із Запоріжжя, і зі співзасновниками познайомилася вже коли вони релокувалися. Паралельно працює в Бердянській військовій адміністрації.

– Ми себе шукали, думали, хотілося всім допомагати, але в процесі зрозуміли, що не може бути просто громадськість окремо, а влада окремо. Ми маємо досвід як активісти, та як державні службовці, тому у нас така місія – покращувати життя людей через впровадження проєктів у співпраці з органами місцевого самоврядування. Ми дуже хочемо залучати їх до проєктів, щоб вони зрозуміли, що ми не конкуренти, а навпаки ресурс для того, щоб підсилити громаду і дати підтримку.

Ольга Попенко, голова громадської організації «Міць Азова»

Хоча організації тільки рік, але вони вже створили багато корисних проєктів. Наприклад, установка систем очистки води в прифронтових громадах. 

– Унікальність цього проекту в тому, що ми не просто систему ставимо, а адаптуємо її під умови. Тобто фахівці виїжджають на місце доволі близько до фронту, роблять там забори води, і потім розробляють систему під певні умови цієї місцевості. Тобто купити таку систему неможливо, бо кожна унікальна.

Ще один корисний проєкт, реалізований організацією, це ментальний простір для дітей Бердянської громади. Він розташований в бомбосховищи, а з дітьми займається психологиня. Ольга каже, що вже є дуже гарні результати. 

Крім цього, «Міць Азова» створила ще один корисний проєкт для дітей в Запорізькій обласній лікарні – сенсорна кімната. 

– Нещодавно дзвонили лікарі, які працюють з діточками, і кажуть, що є результати. Є хлопчик, якого періодично приводять на реабілітацію. Через травму він постійно хоче їсти, забувається, що поїв. Після декількох сеансів мама розповіла, що стало набагато краще. 

Також «Міць Азова” стали співорганізаторами всеукраїнського Дня Бердянська 2024, який поєднав бердянців з усіх куточків України. 

– У вересні ми замахнулися на проєкт «Бердянськ 2024». Нам дуже хотілося не просто нести матеріальне, а донести якийсь меседж. Нагадати українцям про окуповані території на прикладі Бердянська. Був посил до всіх окупованих територій, що про них пам’ятають, щоб там розуміли, що їх не кинули.

Творчість маленьких учасників Berdyansk day 2024

Проєкт включав в себе масштабний телеміст на три міста – Київ, Запоріжжя та Львів. Ольга каже, що це був посил, що про всіх памʼятають. Це не було свято до Дня міста, це був такий День Бердянська, щоб нагадати, що Бердянськ – це люди, які і тут, і там на тимчасово окупованій території. 

– Люди дуже були вдячні, багато сліз, але не від горювання, а від вдячності. Просто, що про них згадали. І це так тішить дуже сильно.

Тепер організація думає масштабувати такі заходи і зробити їх для інших громад, для інших тимчасово окупованих територій.

«Світло Надії»

Ще одна громадська організація, яка допомагає бердянцям, «Сяйво Надії» заснована ще в 2016 році. Однак починала працювати як ініціативна група з 2014 року, коли Росія вторглася на схід України. Тоді організація допомогала військовим, а в 2016 році змінила вектор і стала більше допомагати внутрішньо переміщеним мешканцям Донеччини та Луганщини. 

– Ми займалися курсами прекваліфікації для дорослих, переважно цифрова грамотність та бухгалтерський облік, сприяли у працевлаштуванні. Крім того, проводили дитячі активності. Це були дитячі свята, майстер-класи, ігрові програми. І саме тоді заснували в Бердянську фестиваль «Розумні діти», – розповідає голова організації Оксана Антолік.

Оксана Антолік, голова організації «Світло Надії»

Зараз громадська організація знаходиться в Запоріжжі і також продовжує свою діяльність. «Світло Надії» проводить курси по перекваліфікації для внутрішньо переміщених осіб та мешканців міста та надає менторський супровід. В середньому курс розрахований на 3 місяці, після цього всі учасники отримують свідоцтво про завершення курсу. 

Також організація проводить заходи для дітей та молоді.

– На базі нашого простору молодь реалізують свої проєкти. Ми сприяємо, надаємо технічну підтримку, приміщення, допомогу в реалізації.

Звичайно, що після початку повномасштабного вторгнення організація не оминула і гуманітарну допомогу. Продукти харчування та засоби гігієни надавалися не тільки бердянцям, але і іншим мешканцям прифронтових та тимчасово окупованих громад. 

Фото «Сяйво Надії»

– Працюємо так само і з родинами загиблих захисників. Вони можуть отримувати всю нашу допомогу, проходити курси, перекваліфікацію. І психологічну та юридичну допомогу ми також надаємо. 

Нагадувати, що про Бердянськ ніхто не забув, це одна з головних цілей організації «Сяйво Надії». Тому вони також доєдналися нещодавно до вже загаданого Релокованого Дня Бердянська. 

– Цей проєкт був у співпраці з нашою військовою адміністрацією. Я саме координувала цей захід у Запоріжжі. У нас був телеміст одразу у три міста. Там були і відеозаписи від зірок шоубізнесу, відомих політиків, які транслювалися на окупованій території. Люди потім писали нам відгуки, що ми вам дуже вдячні, що ви нас не забуваєте, що ви пам’ятаєте про нас і що все ж таки ми сподіваємося на повернення.

«Час Є»

Ще одна громадська організація, яка посилено працює і допомагає бердянцям – «Час Є». Хоч зараз діяльність організації на паузі, до цього моменту вона встигла зробити багато корисних і цікавих проєктів, долучившись і до Дня Бердянська також. 

Як розповідає голова організації Ксенія Клейнос, спочатку це була громадська ініціатива, з 2015 року, яка називалася Антикафе «Час Є». 

– Це був креативний простір, де ми створювали різні події. Як громадська організація ми вже зареєструвалися у 2020-му році, коли у нас з’явився проєкт про урбаністику з культурним напрямком. А у 2022 році ми евакуювалися, команда розʼїхалася по всьому світу. А ми двоє, хто у Львові, продовжили працювати.

Ксенія Клейнос, голова організації «Час Є»

Вже у Львові бердянці організували декілька виставок про рідне місто, а також створили проєкт «Ми Бердянськ», де психологічно підтримували земляків, проводили різні творчі практики, майстер-класи та воркшопи. Також створили документальний театр, де люди розповідали свої історії до та після 24 лютого. 

А цього вересня організація долучилася до Дня Бердянська. Окрім телемосту, про який ми вже згадували, з допомогою «Час Є” організували також і творчі події. 

– Це все було в один день. Багато подій творчих. Малювали, вікторини влаштували, пригощали бердянськими смаколиками. Поставили імітацію бердянських пам’ятників біля нашої локації, люди фоткались. Вишивали серце Азова, логотип нашого міста. Багато зробили активності в один день, людям дуже сподобалося. 

Плакат Berdiansk Day 2024 (День Бердянська 2024)

Поки діяльність організації на паузі, але кафе бердянців під назвою «Дзендзик» (це невеличкий острів в Азовському морі) продовжує працювати. Також вони постійно збирають донати для наших захисників. Доєднатися можна за посиланням

Вдалині від дому, зі смутком, але з великим добрим і сміливим серцем бердянці продовжують жити. Вони створюють громадські організації, різні корисні проєкти, допомагають своїм і не тільки своїм землякам. А також сподіваються, що скоро повернуться додому, до свого рідного міста, до свого теплого морі, до свого Бердянська. 


Ця публікація створена в партнерстві редакції SODA та проєкту «Сила малих спільнот», який реалізується ГО «СТЕП» за підтримки National Endowment for Democracy.

Завантажити ще...