Кейс-менеджери, фахівці із дозвілля та мобільні бригади: як працює фонд «Голоси дітей» у Запоріжжі
У Запоріжжі осередок фонду «Голоси дітей» почав працювати з 1 квітня 2023 року, але вже користується популярністю серед дітей та батьків. Спочатку це була одна локація, але через попит з’явилася ще одна – на Правому березі.
Роботу починали психолог та фахівець із дозвілля, пізніше кількість спеціалістів розширилась. SODA поспілкувалась із представниками запорізького осередку та розпитала про їхню роботу.
Фонд «Голоси дітей» працює на території всієї України та має локальні осередки у 10 містах. Спеціалісти надають підтримку дітям і сім’ям, які постраждали від війни. З 2015 року команда фонду працювала як волонтери на лінії розмежування Донецької та Луганської областей.
Окрім роботи «на місцях» у запорізького осередку є мобільні бригади, які виїжджають працювати із дітьми в релокованих та інших безпечних громадах, де їх чекають.
– Багато хто до нас завітав з вимушено-окупованих територій. І оця адаптація, оця підтримка, їм зараз дуже важлива. А так, як Запоріжжя прифронтове місто, дуже часто, на жаль, ми чуємо вибухи. Війна вносить свої корективи, в тому числі і в родину. Хтось іде служити, хтось втрачає. І всі ці психологічні моменти впливають на дитину. А ми за те, щоб у дітей було дитинство, щоб вони спілкувалися, вони отримували нові знання, вони завантажувались, – розказує Юрій Вдовцов, координатор запорізького осередку «Голоси дітей».
Звернутися до фонду можуть діти і дорослі будь-яких категорій і місця перебування.
Дітей приймають віком від 5 до 17 років. Обмежень щодо ВПО чи не ВПО немає. Поки діти займаються із спеціалістами, батьки можуть відвідати батьківські клуби, які організовує осередок. Це місце, де вони можуть потурбуватися виключно про себе та отримати допомогу чи підтримку. Підлітки від 14 років, які вже мають паспорт, за законодавством можуть звертатися самостійно за допомогою.
– Є такі ситуації, коли підлітки самі заповнюють запит на комплексну допомогу, приходять і працюють з психологами, з кейс-менеджерами, отримують супровід, приходять на заходи дозвілля, – розказує Оля, адміністраторка осередку.
З початком навчального сезону фахівці визначають, що дітям потрібна окрема увага та допомога із тим, як впоратись із навантаженням та стресом в умовах війни.
– Зараз дуже багато дітей навчаються онлайн, вони не бачать один одного. І тут коли діти приходять, то вони спочатку так, як їжачки, кожен сам по собі в стороні, а коли дитина вже приходить на друге заняття, вони починають один з одним спілкуватись. Підлітки навіть свої чатики створюють. У нас багато таких ситуацій, коли мами приводять дітей на заходи і починають між собою потім спілкуватися. Люди з різних регіонів приїхали, як для дитини на новому місці, це шок, так само і для батьків, – ділиться Оля.
Ольга зустрічає всіх гостей фонду, консультує та направляє до відповідного фахівця.
Мета – дати дитині розвантажитись
Фахівці із дозвілля фонду проводять групові творчі заходи для різних категорій дітей. Це може бути малювання, живопис, руханки, різноманітні шоу та командоутоврюючі ігри для соціалізації.
– Ми робимо геть все, що тільки можливо нам придумати. І так, у нас діти розкриваються, можуть говорити все. Ми створюємо групи на різні вікові категорії, і згідно цього приводимо заходи. Інколи діти пропонують самі заходи і самостійно проводять майстер-класи. Ми завжди поряд, як група підтримки, – ділиться Анастасія, фахівчиня із дозвілля осередку.
Під час інтерв’ю Анастасія якраз готувала кімнату для зустрічій із групою дітей, де вони слухали казку про рибку та малювали море, в якому б вона, на їхню думку, могла жити.
До групи також долучився хлопчик, який прийшов до осередку вперше.
– Ми вчимо дітей також підтримувати інших дітей і допомогти їм. Виходить, що і діти допомагають, і ми допомагаємо, і дитина швидше навчається. Атмосфера така підтримуюча. Ну це таке наше головне завдання, щоб діти відчували себе тут максимально комфортно.
Не розвагами єдиними
Однією із унікальних послуг, які можна отримати в осередку, це робота із кейс-менеджером.
Фахівці спілкуються з батьками та дізнаються у чому є потреба, чим благодійники можуть допомогти безпосередньо в осередку. У випадках, коли треба додаткова підтримка, вони звертаються до своїх колег-партнерів з інших організацій Запоріжжя, які профільно займаються тим чи іншим питанням.
Також тут можна попрацювати із логопедом і звернутися за юридичною допомогою.
Психологічна підтримка дітей
Фонд працює за розробленими власними програмами. За ними ж і проходять набори в групи, де протягом 8-12 зустрічей психологи допомагають виявити подразник стресу у дитини та налагодити стосунки із батьками.
Психологи також працюють індивідуально із проблемами. Перші зустрічі роблять із батьками. Якщо мама або тато розуміють, що із дитиною все впорядку, то треба працювати із членом сім’ї.
– Спокійна мама – спокійне дитя. Не тільки тому, що так сказали по телевізору. Ми дитину тут бачимо перший раз, якщо зміни відбуваються з дитиною, то родина в цей час ніяк не змінюється. Тому ми приділяємо увагу роботі і з мамами, і з дітками. Причому ми збираємо батьківські клуби і робимо іноді якісь сімейні заходи, кіноклуби, де батьки з дітьми можуть подивитися, якийсь мультик, поспілкуватись, щось обговорити.
Індивідуальні консультації обмежені термінами у 2 – 2,5 місяці, приблизно 10 прийомів. За цей час можна сформувати свої запити, встановити довіру зі спеціалістом і якось там пропрацювати свою проблему, або стабілізуватись і вирішувати її далі.
Чи працює підхід
Наприкінці розмови з фахівцями фонду, діти та матусі вже почали збиратися на черговий захід. SODA поцікавилась у однієї з мам, як їм заняття у осередку.
– Ходимо ми сюди ще з минулого літа. Були у психологів на групових заняттях, на арт-терапіях, на багатьох заходах. До відвідування він був більш замкнений в собі, зараз вже набагато краще, став розкутим, – розказує Любов, мама хлопчика 9 років.
Робота фонду «Голоси дітей» є надзвичайно важливою зараз, адже війна руйнує не лише будинки, а й дитячі мрії та психіку. Діти, які пережили стрес війни, втрату близьких чи вимушене переселення, потребують особливої підтримки.
Фонд надає не просто психологічну допомогу, а створює безпечний простір, де діти можуть відновити відчуття дитинства, розвиватися, спілкуватися та знаходити емоційну рівновагу. Ця робота допомагає дітям відчути, що вони не самотні у своїх переживаннях, і повертає надію на нормальне, щасливе майбутнє.
Звернутись до фонду можна за контактами:
Запоріжжя (правий берег)
тел.: 067 200 6418
Канал у Telegram: https://t.me/voicesofchildrenzp_pb
Запоріжжя (лівий берег)
тел.: 067 390 5465
Канал у Telegram: https://t.me/voicesofchildrenzp_lb