Фестивальна: чому центральна площа в такому стані та чи є плани на зміни
Центральна площа міста має бути просторою та функціональною, зручною в плані інфраструктури, доступною для мешканців. Та запорізька ж центральна площа Фестивальна під цей опис, на жаль, не підпадає.
Здавалося б, це головний майданчик для масових заходів в Запоріжжі, так ще й розташовується навпроти обласної адміністрації, однак плитка місцями відпадає, єдиний фонтан в неробочому стані, а сквер нижче площі не доглянутий.
Як так сталося, що головна площа міста зараз у такому стані, детальніше в матеріалі
Історія невдалої оренди
У далекому 2005 році виконавчий комітет Запорізької міської ради оголосив конкурс на реконструкцію та благоустрій площі Фестивальної. План передбачав зведення підземно-наземного багатофункціонального комплексу громадського призначення.
Наземна частина передбачала будівництво двох 21-поверхових офісних будівель вздовж вул. Правди. У підземній же частині мали розмістити різного роду магазини, каток і кінотеатр. До того ж, переможця конкурсу зобов’язали внести у бюджет міста 40 млн гривень, які мали піти на вирішення соціально-економічних проблем Запоріжжя.
У грудні того ж року переможцем оголосили ТОВ (тоді ще ООО) «АБГ-Созидатель» ー запорізька фірма, кінцевим бенефіціаром якої на той час була офшорна компанія з Кіпру «АФІ ДЕВЕЛОПМЕНТ ПЛС СПІРУ АРАУЗУ». Вже у лютому 2006 року міська рада передала компанії в оренду дві земельні ділянки 1,51 га и 0,87 га терміном на 49 років.
«АБГ-Созидатель», у свою ж чергу, протягом року перерахували у казну міста прописані 40 млн гривень. Попри це, реалізація проєкту так і не почалась. Будівельні роботи постійно відкладалися через різні технічні та економічні причини.
Суттєві зрушення розпочалися аж через 12 років, а саме у 2018 році. Однак, далеко не будівельного характеру. У лютому Запорізька міська рада прийняла новий план зонування території міста. За ним земельні ділянки на площі Фестивальній віднесли до категорії «Громадсько-ділова зона загальноміського значення». Тому будівництво вищезазначених об’єктів відповідно норм цього плану не дозволяється. А вже у травні міськрада на черговій сесії приймає рішення розірвати з «АБГ-Созидатель» договір про оренду. При цьому у документі рішення прописано, що підставою для цього стала добровільна відмова фірми.
Вже у 2019 році «АБГ-Созидатель» подали позов до суду на міську раду. Компанія вимагала визнати недійсною угоду про участь у конкурсі та стягнути 5 млн із тих 40, що були передані в бюджет міста. У позові компанія вказала, що міськрада навмисно ввела їх в оману щодо придатності ділянки для будівництво. Через це, за їхніми словами, реалізувати проєкт була неможливою. Однак, у підсумку «АБГ-Созидатель» справу програли.
Плани реконструкції
Після повернення Фестивальної у власність міста, майже одразу розпочалися розмови про реконструкцію площі. У грудні 2019 року тоді ще перший заступник голови ЗОДА Іван Федоров оголосив про план реконструкції Фестивальної. На реалізацію проєкту планувалося витратити 100 млн гривень, 80 з яких мали виділити з боку влади (з обласного та міського бюджетів, Державного фонду регіонального розвитку та екофонду області). Однак у 2020 році Україну сколихнула пандемія COVID-19, тому кошти вирішили перенаправити на боротьбу з коронавірусом.
Вже у 2021 році тодішній очільник ЗОДА Олександр Старух представив новий план по реконструкції площі. Через великий масштаб проєкту, його реалізацію планували розтягнути на кілька років. Перший етап передбачав реконструкцію майдана для масових заходів. Будівельні роботи мали стартувати у квітні 2022 року, але всі плани перекреслило повномасштабне вторгнення Росії.
Гіркий досвід інших міст
Проблемна реконструкція центральної площі ー явище далеко не унікальне. У різних містах України траплялися труднощі з оновленням головного майдану. Так сталося, наприклад, у Рівному. У серпні 2020 року тодішній заступник міського голови Віталій Герман анонсував капітальний ремонт Майдану Незалежності.
Згідно з планом, реконструкція мала відбуватися у дві черги. Під час першої запланували вирівняти бруківку навколо пам’ятника Тарасові Шевченку, замінити плити та вирівняти бордюри біля центральної аптеки, а також встановити десять нових лав та сміттєвих урн. На це з міського бюджету виділили 7 млн гривень. Конкурс на реалізацію проєкту виграла місцева будівельна фірма «Кортакоз», а будівельні роботи мали завершити до березня 2021 року.
Перший етап завершили у встановлений термін. Тому для початку другого у березні 2021 контракт з компанією продовжили до грудня. На нього виділили меншу суму ー 1, 7 млн гривень. Та тут вже почалися затримки: то з боку постачальників бруківки, то з боку самої будівельної фірми. Тому завершення робіт кілька разів переносили: спочатку обіцяли закінчити до 15 серпня, потім до Дня Незалежності 24 серпня. До того ж плитка, покладена на першому етапі проєкту, почала відпадати.
Після таких невтішних результатів почалося типове перекладання відповідальності: міська влада звинувачувала «Кортакоз», представники самої фірми заявили, що не займаються будівельними роботами на Майдані та найняли для цього субпідрядника ー компанію «Стиль-декор». Однак, представники цієї фірми казали, що взагалі про це нічого не знають.
Якою має бути площа Фестивальна
Після завершення війни тема оновлення площі знову стане актуальною. Навіть зараз у владі замислюються над цією ідеєю. Наприклад, у серпні цього року на цифровій системі відновлення Dream з’явився проєкт про реконструкцію Фестивальної. Наразі це все тільки у планах, однак показує намір працювати в цьому напрямку.
Тому вже зараз можна окреслити складові, які мають враховуватися під час майбутньої реконструкції центральної площі Запоріжжя. Орієнтуватися у цій справі можна на вдалі приклади з Європи.
Доступність
Головна площа має бути зручною у користуванні для всіх мешканців міста. Тому при облаштуванні варто дотримуватися принципів інклюзивності та безбар’єрності: усунути перепади висот, встановити пандуси, пологі обхідні шляхи, тактильні смуги тощо. Таке можна побачити, наприклад, на Ратушній площі (Rådhuspladsen) в Копенгаґені. Її однорівнева поверхня дозволяє комфортно пересуватися на кріслі колісному.
Функціональність
До початку повномасштабного вторгнення Фестивальна була не тільки місцем для відпочинку містян, але й майданчиком для різноманітних концертів, ярмарок та тематичних заходів. Тому на площі мають поєднуватися відкрита територія для великої кількості людей та гарно облаштовані зони для їхнього відпочинку.
Гарний приклад ー центральна площа Осло. Тут часто проходять різні заходи (наприклад, фестиваль фудтраків), а в звичайні дні можна посидіти на самому майдані чи у навколишніх кафе.
Озеленення
Грамотно оформлені зелені зони відіграють важливу роль у мікрокліматі міста та є гарним місцем для відпочинку містян. Сквер біля Фестивальної має перспективи стати як раз таким місцем. Головне, щоб рослини були підібрані з урахуванням кліматичних умов та специфіки ґрунту міста.
Чудовий приклад озеленення ー Площа Іспанії в Мадриді. Під час реконструкції у 2017 році її об’єднали з кількома прилеглими парками та висадили близько 1 тисячі нових саджанців.
Центральна площа є обличчям усього міста. Її зовнішній вигляд та облаштування відіграють важливу роль у культурному житті міста. Тому у мирний час питання реконструкції Фестивальної має стати одним із ключових для вирішення.
Автор матеріалу – Річард ПУГАЧ