Ексклюзивно для SODA: про ситуацію із військовим кладовищем у Запоріжжі
Облаштування військового кладовища у Запоріжжі планувалося навесні цього року, але так і не почалось. Тоді місцем для розміщення обрали кладовище Святого Миколая. У січні Запорізька обласна військова адміністрація пообіцяла вийти із деталями. SODA зʼясувала, чому запала мовчанка та як зараз рухається проєкт військового меморіального кладовища
Передісторія
Перша згадка про військове кладовище у Запоріжжі зʼявилась у грудні 2024 року. Тоді Запорізька обласна військова адміністрація на своєму сайті опублікувала новину про презентацію концепції, яку представили спільнотам ветеранів, військовим та сімʼям загиблих.
Тоді йшлося про відкриття меморіалу на честь загиблих Захисників та Захисниць України на кладовищі Святого Миколая. Концепція включала каплицю, меморіал у формі козацького хреста та місця для поховань військових. Як зазначалося, концепція отримала схвалення ветеранів, військових та родин загиблих героїв.
Пізніше, наприкінці січня 2025 року, на сторінці у Facebook Департаменту з питань ветеранської політики Запорізької міської ради вийшла публікація із візуалізацією концепції військового кладовища.
Там також вказувалося, що будівництво меморіалу почнеться на кладовищі Святого Миколая у Запорізькій області. Деталі повідомлять незабаром.
Ще у першій згадці, Михайло Семікін, заступник голови Запорізької ОВА, вказував, що в плані – перетворити концепцію на повноцінний проєкт до кінця зими і вже навесні сподівався почати будівельні роботи. Проте цього не сталося.
Примарна концепція військового кладовища
У квітні SODA поцікавилась, як йдуть справи із облаштування військового кладовища, адже роботи мали б початись. На наш запит Запорізька військова адміністрація повідомила, що наразі приймаються зауваження та пропозиції по концепції, але сама адміністрація цією концепцією не володіє. Також жодних рішень, наказів або розпоряджень щодо облаштування меморіалу немає.

Потім, в телефонній розмові, нам повідомили, що варто звернутися до Широківської громади Запорізької області, адже вони є розпорядниками концепції.
Як SODA і зробила, але отримала аналогічну відповідь про відсутність готової концепції або проєкту.
У червні SODA вирішила звернутися повторно до ЗОВА та актуалізувати отриману інформацію з квітня. Ми отримали відповідь, але краще за папірець, розкаже сама пані Олена Сороченко, начальниця Управління з ветеранської політики Запорізької ОВА. Вона погодилася дати пояснення щодо ситуації із облаштуванням військового кладовища у місті.

– Військова адміністрація опрацьовувала сектор військових поховань з метою у подальшому визначити її філією Загальнонаціонального військового кладовища, яке засноване Міністерством у справах ветеранів України.
Ми дійсно попередньо опрацьовували питання з кладовищем Святого Миколая, щоб на тій території зробити сектор військових поховань і в майбутньому зробити його філією національного кладовища. Але у нас, на сьогоднішній день, дуже багато скарг від родин загиблих щодо порушення санітарних норм на кладовищі Святого Миколая, а саме в питанні відстані між похованнями.
Тому, на сьогодні, прийнято рішення змінити місце. Відпрацьовуємо з Запоріжжям, де ми можемо розмістити такий сектор військових поховань.
Як зазначила пані Олена, всі кладовища Запоріжжя майже закриті і залишилося тільки два кладовища, де здійснюються поховання. Перше – Кушугумське, яке знаходиться в сторону наближення лінії бойових дій. Друге – Правобережне кладовище, де визначено ще один сектор військових поховань приблизно на 330 поховань.
– Сьогодні концепція, яку ми попередньо розглядали на Святого Миколая – відкладена і ми будемо опрацьовувати після того, як визначиться місто Запоріжжя. Концепцію вигляду саме там каплички, все це розробляла сама Широківська громада, вони нам запропонували. Ми її представляли родинам загиблих, ветеранській спільноті.
Ми запитали у Олени Сороченко, чому цієї концепції немає ні у Запорізької обласної військової адміністрації, ні у Широківської громади.
– Вона не їхня і не наша. Просто це бачення у майбутньому, відношення сектору військових поховань до філії загальнонаціонального кладовища. Але саму візуалізацію розробляла Широківська громада.
Чи буде ця візуалізація використовуватися далі, пані Олена коментує:
– Можливо, обласна адміністрація буде розробляти іншу візуалізацію. Коли ми визначимося з місцем сектору військових поховань, який буде достатній по площі, якщо це буде місто Запоріжжя, то місто може нам запропонувати своє бачення, свою концепцію. Можливо, вона буде схожою з концепцією Святого Миколая, можливо, не буде схожою.
Ну, знову ж таки, якщо це власне Запорізька міська рада, вони можуть запропонувати свою концепцію, звернутися до обласної адміністрації, щоб ми надали допомогу створити таку візуалізацію. На сьогоднішній день це є бачення, тобто малюнок, як би воно виглядало. А далі, якщо цей малюнок приймається громадськістю, а в нашому випадку це ветеранська спільнота і родини загиблих, тоді треба готувати вже в концепцію відповідну, розробку відповідного проекту, так як це робиться при будівництві, або при реконструкції.
У грудні 2024 року концепцію меморіалу представляли лише спільнотам військових, ветеранів та сімʼям загиблих. Ми поцікавилися, чи планує адміністрація залучати до цього процесу широку громадськість.
– Ми представляли на координаційній раді, ми збирали ветеранів, ми збирали родини загиблих, не один раз представляли на всіх цих зборах. На сьогоднішній день в цілях безпеки ми не можемо зібрати там 10 тисяч осіб і сказати: «Ось, будь ласка, дивіться, або так, як ми маємо населення на 500 чи 700 тисяч в місті Запоріжжі, ми не можемо це зробити в цілях безпеки». Онлайн можливий, якщо це доцільно на сьогоднішній день. На мою думку, поки що це не стосується кожного жителя Запоріжжя і слава Богу.
Управління з питань ветеранської політики Запорізької ОВА створене 19 березня 2025 року. Начальниця управління, Олена Сороченко, переконана, що роботи зі створення військового кладовища мали б початися раніше.
– На сьогоднішній день, на жаль, воно не так з самого початку пішло. І тому ми вже виходимо з тої ситуації, яка вже склалась і будемо приводити в належний вигляд те, що вже маємо на сьогоднішній день. І, звичайно, узгоджуючи з рідними.
Також пані Олена поділилась особистим баченням, як мають облаштовуватися військові поховання.
– Яскравий приклад – це Львівське кладовище військове на Личаківці, де на є єдиний механізм. Всі могили військовослужбовця виглядять на сьогоднішній день одинаково. Тобто, до завершення військових дій, я так розумію, там не буде не встановлено жодного пам’ятника. Сьогодні там виключно дерев’яні надгробки, хрести, прапори стоять і можливо те, що рідні змогли там поставити лавочки для того, щоб присісти можна було. У мене особисто точно таке саме бачення.
Також Олена розповіла, що таким самим підходом облаштовують військові поховання на Правобережному кладовищі у Запоріжжі.
– На Правобережному – це новий сектор, на ньому не буде нічого встановлюватися, так як на Личаківці тільки дерев’яні надгробки. І тільки після використання всієї землі буде візуалізовано і зроблено саме сектор військового поховання в єдиному стилі. Якщо рідні хочуть встановити пам’ятник раніше, вони можуть вибрати інше місце. Але саме на цьому місці буде ось таким чином.
SODA продовжить слідкувати за ситуацію із облаштуванням меморіалу військового кладовища у місті Запоріжжі.