Нещодавно у Запоріжжі знову запрацював мобільний додаток DozoR City, що відстежує рух громадського транспорту. Проте електронні інформаційні табло, встановлені на зупинках, так і лишаються вимкненими. Ми протестували додаток та вирішили дізнатися, як ще можна покращити ситуацію в Запоріжжі 

Проблема з рухом громадського транспорту у Запоріжжі з роками не втрачає своєї актуальності. Люди можуть чекати автобус або маршрутку на зупинці дуже довгий час, не знаючи навіть приблизно, коли транспорт туди приїде. 

Нещодавно Міська рада прийняла рішення про відновлення роботи мобільного додатку DozoR City, призначеного для відстежування руху громадського транспорту, що має вирішити цю проблему. Водночас інформаційні табло, що перестали працювати після початку повномасштабного вторгнення, досі стоять вимкнені на зупинках. 

Чому замість ввімкнення табло міська влада вирішила відновити роботу застосунку, скільки коштів з міського бюджету на це було витрачено та який метод відстеження руху транспорту краще підходить для нашого міста, читайте у матеріалі.

DozoR City має вигляд мапи міста, де можна відстежити рух громадського транспорту у реальному часі, а електронні табло є екранами, де з’являються номери маршрутів та час їхнього імовірного прибуття на зупинку. Попри відновлення своєї роботи, застосунок не буде працювати під час повітряних тривог.

Де взяли гроші на відновлення роботи DozoR City

Комунальне підприємство «Запоріжелектротранс» сплатило рахунки, які виставило ТОВ «Дозор Україна», з власних коштів, які були отримані за перевезення пасажирів в місті Запоріжжі. 

Закупівля на надання технічної підтримки програмного забезпечення з відстеження руху громадського транспорту, де в ролі замовника виступило підприємство «Запоріжелектротранс», з’явилася на Prozorro 7 січня 2025 року. 

Згідно з договором, виконавець мав забезпечити замовнику технічну підтримку додатку DozoR City та надати наступні послуги:

  • встановити програмне забезпечення мобільного додатку у громадському транспорті (кількістю не більше 185 транспортних засобів) та можливо підключити 16 інформаційних електронних табло із забезпеченням їхнього технічного обслуговування;
  • автоматизовану обробку даних та складання спеціалізованих звітів за допомогою додатку;
  • розробку додаткового програмного забезпечення;
  • інші роботи.

Усі ці послуги мають бути виконані протягом 5 робочих днів після відправлення «Запоріжелектротранс» заявки на підключення до системи.

Єдиним учасником закупівлі та її переможцем стало ТОВ «Дозор Україна». Воно запропонувало виконати ці роботи за 458 280 гривень. 

Чому було вимкнено електронні табло

До початку повномасштабного вторгнення табло відстеження руху громадського транспорту працювали та знаходилися на балансі підприємства «Центр диспетчеризації громадського транспорту». Проте 30 березня 2022 року тодішній виконуючий обовʼязки міського голови Анатолій Куртєв надав розпорядження, у якому йшлося про зупинку роботи інформаційних систем у Запоріжжі під час воєнного стану. 

Через це «Центру диспетчеризації громадського транспорту» довелося припинити свою діяльність. Згідно з рішенням Запорізької міської ради від 12 жовтня 2022 року, підприємство мало бути реорганізоване та приєднане до комунального підприємства «Центр управління інформаційними технологіями». Проте станом на зараз процес реорганізації не завершено у зв’язку з відсутністю працівників підприємства з різних причин.

Тестування мобільного додатку

За словами секретарки Запорізької міської ради Регіни Харченко, рух громадського транспорту у додатку DozoR City не відображатиметься під час повітряної тривоги та комендантської години задля безпеки водіїв та пасажирів. Ми вирішили перевірити, чи це дійсно так і протестували застосунок.

Завантажуємо додаток з плеймаркету, відкриваємо. Швидко обираємо потрібне місто. Помічаємо, що тут можна відстежити лише рух міських автобусів, трамваїв та тролейбусів, тому якщо ви частіше їздите на маршрутках, DozoR City вам ніяк не допоможе. 

Чуємо гудіння сирени, що оголошує про початок повітряної тривоги, та бачимо, що на мапі додатка нічого не змінилося. Значки з номерами громадського транспорту нікуди не зникли. 

  • DozoR City, електронні табло чи друковані таблички: як покращити відстеження транспорту у Запоріжжі Додаток до початку повітряної тривоги
  • DozoR City, електронні табло чи друковані таблички: як покращити відстеження транспорту у Запоріжжі Додаток після початку повітряної тривоги
  • DozoR City, електронні табло чи друковані таблички: як покращити відстеження транспорту у Запоріжжі
  • DozoR City, електронні табло чи друковані таблички: як покращити відстеження транспорту у Запоріжжі

Тобто під час повітряної тривоги цей додаток продовжує працювати, а рух маршрутних таксі за допомогою нього відстежити не вийде, їх там немає. 

Додаток, табло чи друкований розклад

Тетяна Воскобойнікова, менеджерка проєктів та комунікаційницяк громадської організації Спільно HUB, що займається підтримкою критичної інфраструктури, розвитком сталої мобільності та покращенням безпеки дорожнього руху, вважає, що впровадження застосунку Dozor City є важливим кроком до модернізації міського транспорту та підвищення його доступності. 

Тетяна Воскобойнікова, менеджерка проєктів та комунікаційницяк громадської організації Спільно HUB

Гарною практикою буде й розміщення на зупинках паперових розкладів руху громадського транспорту. Це значно полегшить доступ до інформації маломобільним людям та надасть можливість кожному спланувати свою поїздку максимально ефективно. 

– Запровадження інтегрованої системи, яка забезпечує онлайн відстеження транспорту та доступного розкладу руху, сприятиме не лише оптимізації маршрутів та оперативному регулюванню під час непередбачуваної ситуації, а й забезпечить інклюзивність та безбар’єрність транспортної інфраструктури. 

А от встановлення електронних табло є прикладом нераціонального використання бюджетних коштів. 

– Їхнє встановлення потребує фінансових вливань і тягне за собою потребу в обслуговуванні, що теж коштує немало грошей.

Стан вже встановлених інформаційних табло потрібно перевірити. Можливо, вони потребують ремонту або заміни, а може їх краще розібрати і сховати поки не настане слушний час. Якщо їх вирішать відновити, потрібно буде вивчити, скільки коштуватимуть ці роботи та чи буде це доцільним для міського бюджету. 

Загалом такі табло на зупинках з великим пасажиропотоком є дуже зручними. Але вони ефективні тільки у містах віддалених від фронту, де менше повітряних тривог, адже не працюють під час них. 

А як у інших

Мобільний додаток DozoR City вже працює у 28 містах України. Серед них є як обласні центри (такі як Львів та Чернігів), так і дещо менші міста у районах (наприклад, Ковель у Волинській області та Краматорськ у Донецькій області). 

Електронні інформаційні табло, що відображають час прибуття громадського транспорту, також можна багато де зустріти. У Дніпрі та Києві, як і у Запоріжжі, вони перестали працювати через початок повномасштабного вторгнення, проте згодом їхню роботу відновили та навіть встановили нові табло.

В інших країнах для відстеження руху громадського транспорту також використовуються мобільні додатки. 

У Польщі це мобільний додаток Jakdojade, за допомогою якого можна не тільки відстежити рух транспорту, а й знайти потрібну зупинку, подивитися актуальні маршрути та розклади громадського транспорту і міської залізниці, а ще купити проїзні квитки. 

Офіційний додаток Deutsche Bahn – DB Navigator дозволяє самостійно прокласти маршрут із точним графіком руху транспорту у Німеччині. У Чехії теж користуються мобільним додатком IDOS власного виробництва. 

Щодо електронних інформаційних табло, що відображають час прибуття громадського транспорту, то їхнє використання також доволі поширена практика. «Розумні» зупинки можна знайти у Польщі, Франції, Німеччині, Великобританії та в інших країнах Європи. 

 

  • DozoR City, електронні табло чи друковані таблички: як покращити відстеження транспорту у Запоріжжі Розумна зупинка в Польщі
  • DozoR City, електронні табло чи друковані таблички: як покращити відстеження транспорту у Запоріжжі Розумна зупинка у Франції
  • DozoR City, електронні табло чи друковані таблички: як покращити відстеження транспорту у Запоріжжі
  • DozoR City, електронні табло чи друковані таблички: як покращити відстеження транспорту у Запоріжжі

Паперові розклади з рухом громадського транспорту вже є на зупинках Києва, Львова, Житомира тощо. А в Вінниці у таких розкладах ще й зазначають час прибуття транспорту, пристосованого для перевезення маломобільних осіб.

Як бачимо, кожен з цих методів відстеження руху громадського транспорту є доволі ефективним. Тому для покращення ситуації в Запоріжжі можна додати маршрутки до застосунку DozoR City та запровадити друковані розклади на зупинках. 

Слідкуватимемо за новими рішеннями міської ради, що стосуватимуться покращення ситуації з громадським транспортом та розповідатимемо вам про них. 

Завантажити ще...