Допомога в умовах відірваності від дому: чим зараз живуть громадські організації Чернігівської громади
Попри тимчасову російську окупацію більшої частини території Запорізької області, громадські організації окупованих громад продовжують свою діяльність. Вони невтомно волонтерять, таким чином всіляко допомагаючи своїм жителям, що зараз вимушено знаходяться у Запоріжжі, та з нетерпінням чекають можливості повернутися додому.
Теперішня робота громадських організацій та комунальних установ Чернігівської селищної територіальної громади Бердянського району є чудовим цьому прикладом. Прагнучи дізнатися про них та їхню діяльність якомога більше, SODA поспілкувалася з очільниками трьох її громадських організацій
Ми взяли інтерв’ю в голови комунальної установи «Агенція розвитку Чернігівської громади» і Молодіжного освітнього хабу «Сміливі творити нове» Сергія Андруха та в керівниці ГО «МейнСтрим» Олесі Лапікової. Про їхню діяльність та історію створення, а також проблеми та виклики, які вони долають, читайте в матеріалі.
«Агенція розвитку Чернігівської громади»
Комунальну установу «Агенція розвитку Чернігівської громади» заснувала у 2022 році Чернігівська територіальна громада. Сергій Андрух зайняв посаду її директора всього лише за день до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, а саме 23 лютого 2022 року. Тому перші дні його керівництва навряд чи були легкими.
Агенція працює за трьома основними напрямками: допомога мешканцям та військовослужбовцям Чернігівської громади, та проєктна діяльність
Перший напрямок – допомога жителям тимчасово окупованих територій, що виїхали до Запоріжжя.
– Переважно допомагаємо саме мешканцям нашої громади, але трапляються випадки, коли доводиться допомагати і мешканцям інших громад. Це абсолютно різні громади Запорізької області, і Василівська, і Гуляйпільська, і Розівська, і Комишуваська громада, і Широківська громада, – розповідає Сергій.
Другий напрямок – проєктна діяльність. Наразі Агенція розвитку реалізує дуже багато проєктів соціальної та гуманітарної підтримки жителів ТОТ Запорізької області, які зараз знаходяться в обласному центрі. Звичайно їм хотілося б займатися і проєктами розвитку своєї громади, проте поки що це неможливо через її тимчасову окупацію російськими військами.
Також агенція не забуває про військовослужбовців родом з Чернігівської громади і всіляко їх підтримує. Вона передає на фронт спорядження, ліки та медичні прилади (тонометри, турнікети, бліндажі тощо).
Організація забезпечила бійців батальйону Азов кровоспинними препаратами, а також придбала три комплекти тактичних навушників для шостого окремого стрілецького батальйона.
Крім того, Агенція розвитку регулярно підтримує та запускає збори для військових, таким чином пришвидшивши купівлю дронів, покришок для бойової машини «Урал», спальних мішків та інших життєво необхідних для військових речей.
Ця організація завжди готова допомогти як мешканцям своєї громади, так і будь-якої іншої громади нашої області, включно з самим Запоріжжям.
– Наші двері завжди відкриті для всіх.
«МейнСтрим»
Громадську організацію «МейнСтрим» заснували у 2019 році. Раніше вона працювала переважно в культурній сфері Запорізького регіону, організовуючи різні мистецькі проєкти та культурні заходи, присвячені популяризації української культури.
За словами Олесі Лапікової, голови організації, першим великим проєктом організації став літературно-мистецький фестиваль «Книжкова толока», який відбувся у 2020 році та зібрав більше ніж 17 000 відвідувачів протягом 10 днів. Також «МейнСтрим» реалізувала проєкт зі створення vision-радіо «На дотик», яке зараз є окремою
Після початку повномасштабного вторгнення у 2022 році організації довелося змінити напрямки своєї діяльності.
– Ми почали більш тісно працювати з внутрішньо переміщеними особами в гуманітарному напрямі. Ну і зараз спеціалізуємося скоріше на підтримці та розвитку тимчасово окупованих та прифронтових громад Запорізької області.
Зараз вони займаються інституційною підтримкою громад, підтримкою проєктів, присвячених питанням безпеки та підготовкою до повернення на деокуповані території.
– Ми сподіваємося, що це станеться і громади зможуть повернутися на свої території.
На початку повномасштабного вторгнення організація пробувала створювати гуманітарні проєкти, спрямовані на підтримку військових. Її співробітники планували передавати їм продукти, ліки та спальні мішки.
Крім цього, «МейнСтрим» працює з внутрішньо переміщеними особами, допомагаючи їм гуманітарною допомогою ( продукти довготривалого зберігання, дитяче харчування, засоби гігієни, ліки та памперси для немовлят і дорослих) та підтримуючи їх в організаційному та освітньому напрямках, та з молоддю, залучаючи її до освітніх проєктів, де вони можуть проявляти свої лідерські якості, організаційні навички та активніше брати участь у суспільному житті.
– Це підлітковий вік і старше, люди, які потребують якоїсь координації по життю.- ділиться з нами жінка.
Наприклад, це діючий зараз проєкт «Лабораторія єдності», який реалізується у рамках проєкту «Сила малих спільнот» громадської організації СТЕП. Його основна мета – згуртування молоді громади, формування в неї відчуття єдності та залучення до соціальних та гуманітарних процесів в громаді. У ньому беруть участь хлопці та дівчата віком від 14 до 25 років. Для них проводяться навчальні заходи з розвитку soft skills, event-менеджменту та основ волонтерства.
Також у межах цього проєкту був започаткований клуб англійської мови «Сміливі творити нове», де можна не тільки вивчити англійську, а й більше дізнатися про проактивне життя в США та країнах Європейського Союзу і сучасне волонтерство загалом.
Ще один проєкт, «Соціалізація осіб з інвалідністю за допомогою створення освітнього хабу», створений за підтримки благодійного фонду Карітас. В його рамках проводилися заходи з психологічної адаптації та підтримки, уроки комп’ютерної грамотності та заняття з арт-терапії.
Проєкт «Шлях додому», організований за підтримки проєкту «Фенікс», орієнтований на мешканців тимчасово окупованих громад області, що планують повернутися додому після деокупації та жителів прифронтових населених пунктів.
У його рамках розробили посібник «Дорожня мапа повернення на деокуповані території для внутрішньо переміщених осіб Запорізької області», де зібрано безліч важливих інструкцій та порад.
Також проводилися і різноманітні заходи: тренінги з домедичної допомоги, тактичної медицини та реагування у кризових ситуаціях, заняття зі стратегічного планування із відновлення економіки, лекції щодо поведінки на деокупованих територіях, інтерактивні курси для дітей та кілька десятків юридичних консультацій.
«Сміливі творити нове»
Молодіжний освітній хаб «Сміливі творити нове» заснували у травні 2024 року, як результат співпраці ГО «Мейнстрим», «Агенції розвитку Чернігівської громади» та Чернігівської селищної громади з релігійною громадою Запоріжжя.
Його основна спеціалізація – освіта молоді та дітей з Чернігівської громади, які зараз знаходиться у Запоріжжі.
– Оскільки дванадцять шкіл, які працювали на території Чернігівської громади, були релоковані в місто Запоріжжя, то зараз всі вони фактично перебазувалися сюди і кожна зі шкіл проводить свої заходи саме на базі нашого освітнього хабу. – розповідає Сергій.
Крім того, там проводяться інші заходи: події у рамках проєктів, різноманітні святкування, позашкільні заходи, неформальні події, офіційні відкриття тощо.
Для того, щоб проводити заходи під час блекаутів, хаб оснастили обладнанням: додатковим джерелом живлення, генератором, зарядною станцією та іншим. Він функціонує постійно.
– Щотижня там проходить два-три-п’ять заходів тих чи інших.
Найчастіше це тренінги в рамках проєкту «Лабораторія єдності», заняття однойменного клубу англійської мови та зустрічі з настільними іграми в форматі «рівний рівному».
Діяльність громадських організацій важлива. Такі організації є підтримкою для людей, які опинилися в жахливій ситуації через вторгнення російських військ на українську землю, і іноді тільки вони не дають цим людям опускати руки.
Гуманітарна допомога, культурні заходи, спілкування, обʼєднання, освіта, психологічна підтримка. Громадські організації роблять це і навіть більше.
Сподіваємось і віримо, що повернення додому, до рідної Чернігівської громади, для життя та розвитку вже близько.
Ця публікація створена в партнерстві редакції SODA та проєкту «Сила малих спільнот», який реалізується ГО «СТЕП» за підтримки National Endowment for Democracy.