Благодійний фонд «Посмішка ЮА»: 11 років на шляху допомоги та підтримки
Благодійному фонду «Посмішка ЮА» цьогоріч виповнилося 11 років. За цей час його співробітники надали дуже багато допомоги мешканцям Запоріжжя та багатьох інших українських міст. З роками фонд зовсім не зменшив обертів, а весь час розвивався і зараз має безліч напрямків, більше ніж 1000 працівників та охоплює 19 областей України.
Прагнучи дізнатися більше про історію «Посмішки ЮА», SODA поспілкувалася з його співзасновницею Вікторією Веселковою. Про минуле, теперішнє і майбутнє цієї організації, читайте у матеріалі
Восени 2012 року кількох запорізьких мам сильно зачепило життя та майбутні долі дітей – вихованців місцевих шкіл-інтернатів. Вони зібралися невеликою групою, близько десяти людей, та почали їздити по інституційним закладам, для того, щоб передавати дітям речі та займатися з ними соціальною адаптацією, аби у них було щасливе майбутнє.
Поїздивши так півроку, волонтерки зрозуміли, що для них це важливо і вони хотіли б розвивати цю справу далі. Тому 25 квітня 2013 року зареєстрували благодійний фонд, який тоді ще називався «Посмішка дитини». А через кілька років, зрозумівши, що вони вже допомагають не тільки дітям, змінили назву на «Посмішка ЮА».
Діяльність у військових реаліях життя
За словами Вікторії Веселкової, до 2014 року фонд допомагав лише учням місцевих шкіл-інтернатів. А після – фонд почав допомагати і внутрішньопереміщеним особам в Запоріжжі та Запорізькій області..
– Тобто ми з 2014 року виявили потребу в допомозі ВПО, їх соціалізації та інтеграції у громаду міста та області. Так з того часу ми продовжуємо працювати у цьому напрямку завжди працювали.
Команда фонду займалася соціалізацією та інтеграцією цих людей до Запорізької громади. Фонд відкрив офіси для допомоги мешканцям Донецької області: в Авдіївці та Бахмуті.
З настанням повномасштабної фази війни у 2022 році, «Посмішка ЮА» надав допомогу понад 3 млн осіб, які виїжджали з тимчасово окупованих населених пунктів Запорізької та інших областей.
Тоді фонд об’єднався з владою та бізнесом в одному приміщенні. Представники бізнесу безкоштовно надали їм місце (спочатку це було приміщення цирку, а потім виставкового центру «Козак-Палац»), а представники влади першими зустрічали переселенців та видавали їм довідки ВПО, з якими вони потім отримували від фонду гуманітарну допомогу.
– У нас був перший гуманітарний хаб в Україні, такого великого масштабу, його унікальність була в комплексному підході до надання допомоги. Задля цього ми об’єднались з владою, представниками бізнесу та третього сектору (громадські організації, фонди – прим. авт).
В період з лютого по жовтень 2022 року хаб допоміг більше ніж півмільйона людей. Це були продуктові та гігієнічні набори, а ще усі бажаючі могли скористатися послугами Центру допомоги врятованим, який надавав психологічну допомогу дорослим та дітям, які постраждали від сексуального насильства під час війни. На жаль, через початок масованих обстрілів міста, хаб довелося розформувати, проте він, безперечно, зіграв дуже важливу роль у перші 9 місяців війни.
Під час повномасштабної війни штат фонду дуже сильно розширився. До того на постійній основі в організації працювало десь 50-80 людей, а зараз це більше тисячі людей. В залежності від активних проєктів кількість може змінюватися.
– Тобто на зараз у нас 23 діючих проєкта, які охоплюють 19 областей з фокусом на віддалені громади та сільську місцевість Через те, що в більшості в нас проєктна діяльність, один проєкт часто продовжує інший, масштабується або завершується.
Відвідуючи співбесіди з претендентами на ключові посади, Вікторія часто бачить, що у більшості з них є спільна цінність – величезна потреба у допомозі людям. Фахівці та фахівчині, яких затвердили на вакансію спочатку проходять базовне навчання з гуманітарних принципів, політик організації та стандартів надання допомоги, вивчають підхід “Не нашкодь!”, а потім починають працювати на постійній основі, отримуючи за це гроші.
У випадку ж, якщо фонд шукає людину на посаду, для якої потрібні спеціальні знання та досвід (наприклад, на посаду бухгалтера або фінансиста), обирають того претендента, який найкраще підпадає під ці вимоги.
Гордість благодійного фонду
Найбільше «Посмішка ЮА», каже Вікторія, пишається двома напрямками роботи організації. Перший напрямок – допомога дітям, які перебувають на території Росії та не можуть самостійно повернутися додому. Разом з омбудсменом та партнером ЮНІСЕФ працівники фонду повертають їх до України та до батьків.
Другий напрямок – це допомога постраждалим від домашнього насильства. Вікторія каже, що у неї серце не на місці, коли вона знає, що жінки живуть в такій жахливій реальності.
– Завдяки нашим програмам жінки можуть перебудувати своє життя та жити не в насильстві. Ось це також важливо для нашої організації. Коли ми змінюємо життя людей на краще, це дорого вартує.
Натхнення та вдячність
Іноді Вікторія читає листи вдячності, що приходять на електронну пошту фонду від тих, кому він свого часу допоміг, та відчуває дуже багато позитивних емоцій.
Нещодавно її зачепив один дуже зворушливий момент. Відкриваючи у запорізьких школах цифрові хаби та класи надолуження освітніх втрат, отримали звернення директора однієї зі шкіл. Дізнавшись про таку можливість, він почав робити усе, щоб цей хаб якнайшвидше запрацював у саме його школі, бо в них дійсно була в цьому велика потреба
– Директор був рішуче налаштований. Він почав шукати зустрічі з нами , десь взяв мій номер телефону. Потім приїхав до нас і каже «У мене там діти, їм дуже потрібен цей безпечний простір для навчання».
Невдовзі координаторки цього проєкту приїхали до тієї школи, зробили оцінку потреб, отримали позитивну відповідь від відділу безпеки та відкрили там цифровий хаб. Порівняно з іншими школами, ця отримала від «Посмішка ЮА» не дуже багато допомоги, проте вдячності – набагато більше, ніж від інших шкіл.
– У нас є такий вислів, коли людина не просить допомоги, а ми її наздоганяємо та завдаємо добро. Людина така, та ну, може воно мені не треба було. А тут, коли ти бачиш, що ти надав допомогу там, де вона була дійсно потрібна, тобі ще за це дали зворотний зв’язок, ти бачиш усміхнені обличчя дітей і розумієш справжню цінність роботи нашої команди.
Тобто, можна сказати, що найбільше «Посмішку ЮА» надихає ефективна та необхідна допомога, яка дійсно закриває потреби дорослих та дітей, і щира вдячність за допомогу – яскраве тому підтвердження.
Плани на майбутнє
У майбутньому «Посмішка ЮА» планує розширюватися, відкривши філіал у Польщі.
– Я думаю, наступного року ми будемо там розпочинати роботу. Ми маємо стратегію розвитку організації і розширення на глобальному рівні – це один з наших пріоритетів.
Працювати планують переважно з поляками та українцями. Зокрема і й з інституційними закладами з України, які знайшли в Європі тимчасовий прихисток разом з дітьми, що залишались на початку 2022 року без батьківського піклування. . Щодо робітників, також планують брати як поляків, так і співвітчизників зі знанням польської мови, відповідної освіти та певними знаннями у цій сфері.
Після цього планується відкриття філіалів у кількох інших країнах протягом майбутніх п’яти років.
Крім того, Вікторії б дуже хотілося, щоб у фонді працювали справжні професіонали.
– Хочеться, щоб ми постійно підвищували кваліфікацію та знання наших співробітників. Щоб ми розвивалися, реалізовували проєкти, які створюють глобальні зміни, посилюють громади та змінюють в цілому якість життя дорослих та дітей Ми маємо системне бачення нашого розвитку та в планах надавати ще більше якісної допомоги.
Благодійний фонд «Посмішка ЮА» за 11 років став символом підтримки та допомоги для тисяч людей по всій Україні. Від маленької групи волонтерів у Запоріжжі до масштабної організації, що працює в 19 областях, фонд демонструє, як щира відданість своїй місії може змінювати життя людей на краще.
«Посмішка ЮА» не лише адаптується до викликів сучасності, таких як війна чи масова міграція, але й постійно розширює свої горизонти, допомагаючи дітям, постраждалим від насильства та переселенцям. Головним джерелом натхнення для команди є вдячність тих, кому вони допомогли, а амбіційні плани на майбутнє, включаючи міжнародне розширення, свідчать про їхню готовність до ще більшого впливу.
Фонд є прикладом того, як гуманність, професіоналізм і небайдужість можуть створювати краще майбутнє навіть у найважчі часи.