Ексдепутату Запорізької обласної ради винесли підозру за незаконний видобуток піску
За версією слідства, Юрій Ружин створив злочинну групу для незаконного видобування піску на земельній ділянці комунальної власності та у прибережній захисній смузі Дніпра. Пісок вдалося перепродати іншим підприємствам на 6,5 мільйонів гривень
В кінці вересня в суді розглянули справу по незаконному видобутку піску. В організації злочинної групи підозрюють підприємця, колишнього кандидата в мери та обласного депутата 7-го скликання від «Радикальної партії Олега Ляшка» Юрія Ружина.
За версією слідства, в першу половину 2023 року Юрій Ружин, будучи на той час бенефіціарним власником ТОВ “ОК “Фортеця”, організував групу з чотирьох осіб для спільного незаконного видобування піску у великому розмірі на земельній ділянці комунальної власності, а також за її межами у прибережній захисній смузі річки Дніпро.
Земельна ділянка, на якій видобували пісок, знаходиться в Хортицькому районі по вулиці Солов’їна поруч з Піщаним кар’єром.
Як відомо з судової справи, у кожного в групі була своя задача. Один контролював видобування піску на земельній ділянці. Інший, директор ТОВ «ФЕМ-Запоріжжя», мав оформлювати документи на «законно» видобутий пісок та у подальшому перепродавати за ринковими цінами. Ружин керував діяльністю, розподілом грошей та визначав обсяг піску.
В ході розслідування визначено, що загальний об’єм видобутого піску склав 14,6 тисяч тонн. Внаслідок чого заподіяно збитків державі на суму майже 7,4 мільйонів гривень.
Фіктивні договори
В судовій справі йдеться, що аби корупційна схема спрацювала, Ружин розробив детальний план. Один зі спільників, діючи як ФОП на підставі договору з ТОВ «Придніпровське підприємство по сортуванню та відвантаженню піску», уклав фіктивний договір з іншим співучасником директором ТОВ «ФЕМ-Запоріжжя» про купівлю-продажу на придбання будматеріалів.
Таким чином фірма «ФЕМ-Запоріжжя» отримувала вже, начебто, легально видобутий пісок і могла спокійно продавати його далі, що і зробила. В середині 2023 року «ФЕМ-Запоріжжя» уклали договір з ТОВ «Шляховик-97» та ТОВ «СЛАВ АБЗ» про постачання піску. За продаж нелегально видобутого піску «ФЕМ-Запоріжжя» отримали майже 6,6 мільйонів гривень прибутку.
Трохи про покупців піску
«Шляховик-97» та «СЛАВ АБЗ» спеціалізуються на укладанні доріг. Обидві фірми часті фігуранти журналістських розслідувань.
ТОВ «Шляховик-97» зареєстровано в Одеській області і належить Олександру Бойку, власнику однієї з найбільших шляхових компаній України «Автомагістраль-Південь». Роки поспіль підприємство отримує великі державні замовлення на мільярди гривень. І кожен рік фірма згадується в журналістських розслідуваннях.
ТОВ «Шляховик-97» не оминув скандал про націнки та тендери «для своїх» на «Великому будівництві». Оскільки «Шляховик-97» був найбільшим постачальником будівельних матеріалів та техніки для «Автомагістралі-Південь»
Другим клієнтом Ружина був ТОВ «СЛАВ АБЗ». Зареєстроване в Донецькій області, входить до групи компаній, кінцевим бенефіціаром яких є Олександр Ломакін. Фірми Ломакіна часто фігурують в журналістських матеріалах, як фірми-фаворити по укладанню доріг та будуванню фортифікацій.
За останні півроку в медіа з’явилося багато нарікань доцільності класти дороги в містах Донеччини. Мова про Лиман, Мирноград та Селідове, міста, які і тоді потерпали від прильотів, а на сьогодні вже окуповані. Журналісти неодноразово публікували розслідування про узгоджені дії між «Славдорстрой» та іншими юридичними особами, які давали змогу потрібним фірмам вигравати тендери на мільярди.
Із судової справи знаємо, що в 2023 році «Шляховик-97» купив у «ФЕМ-Запоріжжя» 23 тисячі тонн річкового піску на 6,5 мільйонів гривень. «СЛАВ АБЗ» купив 330 тонн на 92 тисячі гривень.
Судовий процес зупинено
На судове засідання Ружин не з’явився. Згідно інформації з «АРКАН» (автоматизована система з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон) Юрій Ружин виїхав з України за два місяці до відкриття судової справи – 2 липня 2024-го і не повертався. У вересні Національна поліція оголосила його в міжнародний розшук.
Адвокат Ружина пояснює все тим, що його підзахисний має ІІ групу інвалідності і виїхав за кордон на реабілітацію. Перетинаючи кордон 2 липня 2024 року він не знав, що відносно нього проводиться досудове розслідування і його дії не мали на меті уникнення кримінальної відповідальності.
Станом на зараз слідство зупинено у зв’язку з розшуком Ружина.