Ексдепутату Запорізької обласної ради винесли підозру за незаконний видобуток піску

За версією слідства, Юрій Ружин створив злочинну групу для незаконного видобування піску на земельній ділянці комунальної власності та у прибережній захисній смузі Дніпра. Пісок вдалося перепродати іншим підприємствам на 6,5 мільйонів гривень

В кінці вересня в суді розглянули справу по незаконному видобутку піску. В організації злочинної групи підозрюють підприємця, колишнього кандидата в мери та обласного депутата 7-го скликання від «Радикальної партії Олега Ляшка» Юрія Ружина.

Ексдепутату Запорізької обласної ради винесли підозру за незаконний видобуток піску
Юрій Ружин

За версією слідства, в першу половину 2023 року Юрій Ружин, будучи на той час бенефіціарним власником ТОВ “ОК “Фортеця”, організував групу з чотирьох осіб для спільного незаконного видобування піску у великому розмірі на земельній ділянці комунальної власності, а також за її межами у прибережній захисній смузі річки Дніпро. 

Ексдепутату Запорізької обласної ради винесли підозру за незаконний видобуток піску
Межі земельної ділянки

Земельна ділянка, на якій видобували пісок, знаходиться в Хортицькому районі по вулиці Солов’їна поруч з Піщаним кар’єром.

Ексдепутату Запорізької обласної ради винесли підозру за незаконний видобуток піску

Як відомо з судової справи, у кожного в групі була своя задача. Один контролював видобування піску на земельній ділянці. Інший, директор ТОВ «ФЕМ-Запоріжжя», мав оформлювати документи на «законно» видобутий пісок та у подальшому перепродавати за ринковими цінами. Ружин керував діяльністю, розподілом грошей та визначав обсяг піску.

В ході розслідування визначено, що загальний об’єм видобутого піску склав 14,6 тисяч тонн. Внаслідок чого заподіяно збитків державі на суму майже 7,4 мільйонів гривень. 

Фіктивні договори

В судовій справі йдеться, що аби корупційна схема спрацювала, Ружин розробив детальний план. Один зі спільників, діючи як ФОП на підставі договору з ТОВ «Придніпровське підприємство по сортуванню та відвантаженню піску», уклав фіктивний договір з іншим співучасником директором ТОВ «ФЕМ-Запоріжжя» про купівлю-продажу на придбання будматеріалів. 

Таким чином фірма «ФЕМ-Запоріжжя» отримувала вже, начебто, легально видобутий пісок і могла спокійно продавати його далі, що і зробила. В середині 2023 року «ФЕМ-Запоріжжя» уклали договір з ТОВ «Шляховик-97» та ТОВ «СЛАВ АБЗ» про постачання піску. За продаж нелегально видобутого піску «ФЕМ-Запоріжжя» отримали майже 6,6 мільйонів гривень прибутку.

Трохи про покупців піску

«Шляховик-97» та «СЛАВ АБЗ» спеціалізуються на укладанні доріг. Обидві фірми часті фігуранти журналістських розслідувань. 

ТОВ «Шляховик-97» зареєстровано в Одеській області і належить Олександру Бойку, власнику однієї з найбільших шляхових компаній України «Автомагістраль-Південь». Роки поспіль підприємство отримує великі державні замовлення на мільярди гривень. І кожен рік фірма згадується в журналістських розслідуваннях. 

ТОВ «Шляховик-97» не оминув скандал про націнки та тендери «для своїх» на «Великому будівництві». Оскільки «Шляховик-97» був найбільшим постачальником будівельних матеріалів та техніки для «Автомагістралі-Південь»

Другим клієнтом Ружина був ТОВ «СЛАВ АБЗ». Зареєстроване в Донецькій області,  входить до групи компаній, кінцевим бенефіціаром яких є Олександр Ломакін. Фірми Ломакіна часто фігурують в журналістських матеріалах, як фірми-фаворити по укладанню доріг та будуванню фортифікацій

За останні півроку в медіа з’явилося багато нарікань доцільності класти дороги в містах Донеччини. Мова про Лиман, Мирноград та Селідове, міста, які і тоді потерпали від прильотів, а на сьогодні вже окуповані. Журналісти неодноразово публікували розслідування про узгоджені дії між «Славдорстрой» та іншими юридичними особами, які давали змогу потрібним фірмам вигравати тендери на мільярди.

Із судової справи знаємо, що в 2023 році «Шляховик-97» купив у «ФЕМ-Запоріжжя» 23 тисячі тонн річкового піску на 6,5 мільйонів гривень. «СЛАВ АБЗ» купив 330 тонн на 92 тисячі гривень.

Ексдепутату Запорізької обласної ради винесли підозру за незаконний видобуток піску

Судовий процес зупинено

На судове засідання Ружин не з’явився. Згідно інформації з «АРКАН» (автоматизована система з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон) Юрій Ружин виїхав з України за два місяці до відкриття судової справи – 2 липня 2024-го і не повертався. У вересні Національна поліція оголосила його в міжнародний розшук.

Адвокат Ружина пояснює все тим, що його підзахисний має ІІ групу інвалідності і виїхав за кордон на реабілітацію. Перетинаючи кордон 2 липня 2024 року він не знав, що відносно нього проводиться досудове розслідування і його дії не мали на меті уникнення кримінальної відповідальності.

Станом на зараз слідство зупинено у зв’язку з розшуком Ружина.

Завантажити ще...