Нещодавно стало відомо, що заступник голови Запорізької обласної ради Геннадій Фукс поновився на посаді через суд. Чому його звільнили, хто такий Геннадій Фукс і чи може це поновлення стати прецедентом, розповідаємо детальніше у матеріалі

У березні цього року Верховна Рада передала повноваження Запорізької облради до ЗОВА на період воєнного стану. Внаслідок цього голова ЗОВА Іван Федоров оголосив про скорочення апарату ради з 90 до 45 осіб. Під звільнення потрапив і Геннадій Фукс.

29 жовтня Волинський окружний адміністративний суд прийняв рішення поновити Геннадія Фукса на посаді заступника голови Запорізької обласної ради.

Окрім поновлення, суд постановив стягнути з обласної ради середній заробіток заступника за час вимушеного прогулу у розмірі 89312,86 грн. А негайно стягнути 21101,29 грн. 

Рішення суду вступає у силу через 30 днів від моменту ухвали, тобто 28 листопада. 

Однак вже зараз відомо, що Фукса вже поновили. Журналісти Суспільного надіслали запит до Запорізької ОВА і отримали відповідь:

– Фукс Г.Г. поновлений на посаді заступника голови Запорізької обласної ради та йому виплачений середній заробіток за час вимушеного прогулу з 25 червня 2024 року, що підлягає виплаті у межах суми стягнення за один місяць, у розмірі 21 101, 59 гривень з відрахуванням при виплаті встановлених податків і зборів.

Чому поновили

Фукс подав позов щодо скасування розпорядження про його звільнення ще у липні цього року. Посилаючись на Закон «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 10 Закону «Про правовий режим воєнного стану», чиновник зазначає, що голова ЗОДА мав право лише відсторонити його від виконання обов’язків або перевести на іншу посаду. Для звільнення треба таємне голосування депутатів облради.

У відповідь представники ЗОДА просили відмовити у задоволенні позову. Головним аргументом стала вже згадана передача Верховною Радою повноважень облради до ЗОВА. Згідно цього рішення, начальнику обласної військової адміністрації надаються повноваження достроково звільняти депутатів облради. Також у документі згадують ст. 56 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні». За ним, заступник голови облради не є працівником виконавчого апарату ради, тому вже згадана ст. 10 Закону «Про правовий режим воєнного стану» до нього не застосовується.

Захист Фукса ж спростовував останню тезу. Вони апелювали до рішення Запорізької облради «Про затвердження чисельності, структури та умов оплати праці працівників виконавчого апарату обласної ради» та розпорядження голови облради «Про затвердження штатного розпису виконавчого апарату Запорізької обласної ради на 2024 рік». За ними, посада заступника голови облради все ж таки належить до складу виконавчого апарату Запорізької обласної ради.

Хто такий Фукс

Геннадій Фукс доволі давно є учасником запорізького політикуму. До посади в облдержадміністрації він займався бізнесом, заснувавши у 1992 році українсько-американське спільне підприємство «Інтрейд»

У 2006 році бізнесмен став заступником голови Запорізької обласної державної адміністрації. На той час ним був Євген Червоненко. 

Фукс пробув на посаді заступника до 2011 року, після чого був депутатом трьох скликань в облраді від різних політичних сил: 

  • 2010-2012 一 від «Партії регіонів», 
  • 2015-2017 一 від «ВО «Батьківщина», 
  • 2017-2020 一  від партії «За майбутнє».

У грудні 2020 року Фукса призначили на посаду заступника голови Запорізької обласної ради. 

У липні 2022 року депутат та голова постійної комісії з питань законності та боротьби з корупцією Запорізької облради В’ячеслав Колесніков подав проєкт рішення щодо дострокового припинення повноважень Геннадія Фукса. Аргументуючи це тим, що Фукс у перші дні повномасштабного вторгнення виїхав із України і не з’являвся в Запоріжжі до травня 2022 року. Окрім неявки на робочому місце, депутат приписує заступнику співпрацю з проросійською ОПЗЖ, а також пише про його декларацію за 2019 рік, яка попала під перевірку Національним агентством з питань запобігання корупції. 

– За результатами спеціальної перевірки Національне агентство з питань запобігання корупції (далі – НАЗК) виявило численні факти подання Фуксом Г. Г. недостовірних відомостей, зазначених у декларації кандидата на посаду особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік.

Про цю декларацію також писали у 2020 році і запорізькі журналісти. У декларації чимало майна Фукса було записано на членів родини: сина, який проживає у Великій Британії, або маму.

Протягом 2022 року Фукс був у відпустці «в зв’язку з введенням воєнного стану», з 24 листопада по 23 грудня. 

Чи може це стати прецедентом 

Таке рішення суду може стати прецедентом для ще однієї звільненої таким чином заступниці голови Запорізької обласної ради – Людмили Любім. 

Коментує ситуацію Володимир Рисенко, адвокат, юрист Харківського антикорупційного центру. 

– На даний момент рішення не набрало законної сили і, сподіваюсь, ще буде розглядатися в апеляційному суді. Але рішення доволі цікаве, бо ми бачимо пряму конкуренцію різних норм права. З одного боку, після прийняття 21 березня Постанови Верховної Ради – всі повноваження облради здійснює Запорізька обласна військова адміністрація. Зокрема до військової адміністрації перейшли і повноваження ради щодо звільнення заступників облради. Але, з іншого боку, головний аргумент звільненого заступника був в тому, що він входить до складу виконавчого апарату і його не можна звільняти, а тільки «увільняти від виконання посадових обов`язків» – або оголосити простій, або перевести на рівнозначну чи нижчу посаду. Суд першої інстанції став на сторону позивача і, якщо це рішення апеляція залишить в силі, то цей аргумент почнуть використовувати і інші звільнені працівники облради.

Цікавий факт

Справу про поновлення Геннадія Фукса розглядав не Запорізький, а Волинський окружний адміністративний суд. А згідно зі статтею 25, Кодексу адміністративного судочинства: 

Адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об’єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Тобто виходить, що Фукс мав проживати чи навіть бути зареєстрованим десь на Волині для того, щоб мати змогу звернутися саме в цей суд. 

Завантажити ще...