1 річ = 1 купон: у Запоріжжі зібралися однодумці, щоб змінювати світ і гардероб
SWOP – ініціатива, що демонструє, як легко і приємно можна долучатися до ідей розумного споживання. Ми побували на заході, щоб показати, як молодь Запоріжжя творить нову реальність, обмінюючись тим, що їм більше не потрібно
В запорізькому міському молодіжному центрі панує жива атмосфера. Тут проходить цікава подія – SWOP, організована в рамках концепції «розумного споживання». SWOP – це коли люди приносять свої речі, які їм не потрібні, і обмінюють їх на інші речі, які їм підходять.
Вже з порогу центру помітно, що це місце створене для молоді: яскраво оформлена стіна з логотипом простору. На вході зустрічає адміністраторка, яка допомагає зареєструватися та отримати 5 купонів, які можна обміняти на речі.
Проходячи в окремий зал одразу бачимо багато бажаючих обміняти свої речі. У приміщенні переважно молодь. Дівчата та хлопці розглядають столи з одягом, аксесуарами, книжками. В очі відразу кидається жіноча рожева спідниця, яка, мабуть, ще знайде свою власницю. Поруч з одягом – різноманітні цікавинки: від прикрас: намиста, браслетів, сережок,до сувенірів та значків.

Столи розставлені по колу, щоб було зручно ходити та обирати. За першим столом нас одразу зустрічає екологиня, членкиня організації Zero Waste ZP Єлизавета Іванова, яка прийшла підтримати таку ініціативу та принесла свої речі. Відразу помічаємо на столі яскраво–зелені сережки з переробленого пластику з майстерні.
– Я вважаю, що таких подій має бути більше. І круто, що молодіжний центр таке просуває, що в них є можливість залучити стільки людей, які готові приходити та обмінюватись речами. Це дає змогу працювати над свідомим споживанням. Можливо, не всі розуміють концепцію чи ще щось, але всі мають можливість дати речам друге життя і це чудово.

В центрі зала стоїть дівчина, яку оточили, як учасники, так і відвідувачі. Біля неї пес, який не дає пройти повз та не звернути увагу. Вона з радістю відповідає на всі запитання. Мамай Світлана членкиня ГО «Молодь онлайн» та освітня менеджерка ділиться, що головне – щоб всі бажаючі могли прийти, вибрати та обміняти або придбати за купони.
– Ми встановили обмеження, що це мають бути речі в гарному вигляді. Тобто учасники попередньо реєструвалися і забов’язалися в тому, щоб це була річ охайна, чиста, випрана. Якщо ні, то вони не допускаються відповідно до СВОП і це перевіряють робітники молодіжного центру. Головне, що всі речі, які залишаться після заходу, передамо на благодійність.

Учасники активно спілкуються та обмінюються думками, та звіно ж , речами. Дехто вже вибирає собі щось новеньке, хтось ще розкладає принесені речі. Складається враження, що це не просто обмін, а справжня спільнота, яка ділиться не лише речами, а й ідеями.
Пройшовши трохи далі, ми помічаємо дівчину та хлопця, які активно обмінюють речі на купони та заохочують відвідувачів до свого стола. Участники принесли 10 речей, якими не користуються. На столі як чоловічий, так і жіночий одяг.
– Мене сюди запросив мій хлопець і я відразу погодилась, тому що я люблю всілякі альтернативні рішення, барахолки та нові знайомства. Хотілось більше залучати людей до таких заходів, щоб це було певним трендом.
Тут панує атмосфера екологічності та взаємодопомоги. Захід у Запорізькому міському молодіжному центрі є чудовим прикладом того, як молодь долучається до свідомого споживання.
Авторка матеріалу – Вікторія ШВЕЦЬ